អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យ​អន្តរជាតិ​បង្ហាញ​ទិសដៅសក្ដានុពល​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​របស់ជនបរទេស​
ភ្នំពេញ ៖ ថ្វីត្បិតតែ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យនៅមិនទាន់មានភាពល្អប្រសើរដូច​កាលមុនកូវីដ​១៩​ក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែ​វិនិយោគិនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស​នៅតែស្វែងរកឱកាស​ក្នុងការ​បណ្ដាក់ទុនលើ​វិស័យ​នេះ​ដើម្បីរកប្រាក់​ចំណេញ​របស់ខ្លួនដដែល ។ ទន្ទឹមនឹង​នេះ​អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យ​អន្តរជាតិ​បានបង្ហាញពី​ទិស​ដៅ​វិនិ​យោគ​រ​បស់វិនិយោគិន​បរទេស​ដែល​អ្នកវិនិយោគ​ក្នុងស្រុកគួរ​យល់ដឹង ។​
លោក ​វ៉ា វីរៈ អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យ​អន្តរជាតិ​បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា​ ភ្នំពេញនៅតែជាទិសដៅ​វិ​និ​យោគ​​ដ៏មានសក្ដានុពល​សម្រាប់​វិនិយោគិន ហើយក្រៅពីនេះ តំបន់​ជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ​ដូចជា​ខេត្ត​កណ្ដាល​ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ជាដើម​ ខណៈដែលនៅរាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវបានចាត់ទុកជា​តំបន់ពាណិជ្ជកម្ម​ ដែលភាគច្រើន​សម្រាប់​អគារ​ខ្ពស់ ផ្សារទំនើបតូចធំ​ និងអគារ​ការិយាល័យ​ជាដើម។
«សម្រាប់​តំបន់នៅក្បែរៗភ្នំពេញ ឬតំបន់ជាយក្រុងភ្នំពេញ ត្រូ​វបានចាត់ទុកជា​តំបន់​ឧស្សាហកម្ម ដែល​​ក្នុងនោះ​យើងឃើញមានដូចជា​រោងចក្រ​ ឃ្លាំងស្តុកទំនិញ ។ តំបន់ទាំង​នេះ អ្នក​វិនិ​យោគ​អាច​ជ្រើស​រើស​​ទៅតាម​គោលដៅ​នៃការ​វិនិយោគ​របស់ខ្លួន ។ ក្រៅពីនេះ​ កម្ពុជា​ក៏មានតំបន់សមុទ្រ​ដែល​រួមមានខេត្ត​ព្រះសីហនុ ខេត្តកោះកុង កំពត និងកែប ។ តំបន់​សមុទ្រ​ក៏ត្រូ​វបាន​បែក​ចែក​ជា​តំបន់​ឧស្សាហកកម្ម និងតំបន់​ពាណិជ្ជកម្ម​ផងដែរ ។ តំបន់​សមុទ្រ​ក៏មានកា​រវិនិយោគច្រើនផងដែរ​ទៅលើផ្នែក​បដិសណ្ឋារកិច្ច ដូចជា​សណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន អាហារ​ដ្ឋាន​ដែរ »។
លោក ​វ៉ា វីរៈ បានបញ្ជាក់ថា អ្នកវិនិយោគបរទេស​ក៏អាចជ្រើស​រើស​ផងដែរ​នៅតំបន់តាមព្រំដែន​​ ​ដែលកំពុង​មានសក្ដានុពល ហើយតម្លៃដីនៅតាមតំបន់​ព្រំដែនក៏​នៅមានតម្លៃទាប​ជា​ង​តំប​ន់​សក្ដា​នុ​ពល​​មួយចំនួនដែរ  ។ ដូច្នេះអ្នកវិនិយោគអាចជ្រើសរើស​យក​ការ​វិនិយោគនៅទីតាំង​ណាដែលខ្លួនគិតថា​សមនឹង​គោល​ដៅ​របស់​ខ្លួន ។​
លោក​បញ្ជាក់ថា​ ក្រៅពីតំបន់ទាំងអស់​នេះ កម្ពុជាក៏មា​នតំបន់មួយទៀត​ដែលមានសក្ដានុពល​ក្នុងការ​វិនិ​យោ​គ​​​លើ​កសិកម្ម ដូចជា​បណ្ដាខេត្ត​ក្នុងតំបន់ទំនាបកណ្ដាល ដូចជា​សៀមរាប​ កំពង់ធំ កំពង់​ឆ្នាំង ពោធិ៍​សាត់​ បាត់ដំបង និង​ខេត្ត​ជាច្រើន ដែល​អ្នកវិនិយោគ​បរទេស​អាច​ដាក់ទុនវិនិយោគ លើ​កសិកម្ម​ ហើយ​នាំ​ចេញទៅ​កាន់​ទីផ្សារអន្តរជាតិ​ក៏ដូចជាទីផ្សារ​នៃប្រទសរបស់ខ្លួនវិញ ។
កាលពីប៉ុន្មានថ្ងៃមុននេះ មាន​ក្រុមហ៊ុនចិនដ៏ធំមួយ​​បានសិក្សា​ពី​សក្ដានុពល​ និងជម្រាប​ជូនមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជា អំពីតម្រូវការ​ដីរាប់ម៉ឺនហិក​តា ដើម្បី​វិនិយោគលើវិស័យ​កសិកម្ម​ ប៉ុន្តែកម្ពុជា​ទំនង​ជាមិនមាន​ដី​ធំសម្រាប់​ផ្ដល់ជូនតែមួយកន្លែងនោះទេ ដូច្នេះអ្នកវិនិយោគអាច​ស្វែងរកទីតាំង​ដីផ្សេងៗ​គ្នា​ដើម្បីធ្វើការ​វិនិយោគ​លើគម្រោង​របស់ខ្លួន​ ។
ដោយឡែក​តាម​ចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ខ្នាតយក្សមួយ​នៅកម្ពុជា ព្រីសន៍​រៀលអ៊ីស្ទេត​បាន​ប​ង្ហា​ញពីចក្ខុវិស័យ​វិនិយោគរបស់ខ្លួនថា បច្ចុប្បន្ន​ក្រុមហ៊ុន​នេះ បានយក​រាជធា​នីភ្នំ​ពេញ​ជា​គោល​ដៅ​វិនិយោ​​គធំ​​ ហើយខេត្តចំនួនពីរ​ទៀតរួមមានខេត្ត ព្រះសីហនុ និង​ខេត្តសៀមរាប គឺជាស្លា​ប​នៃគ​ម្រោ​ង​ធំ​ៗរ​​បស់ខ្លួន ដោយ​ចប្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុនក៏ចាប់ផ្ដើមអនុវត្តន៍គម្រោង​ជា​បន្តបន្ទាប់​នៅ​តាម​បណ្ដា​ខេ​ត្ត​ទាំង​នោះផងដែរ​ ៕