" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-52791 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រដ្ឋធានីហ្សាកាតា ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ប្តូរទីតាំងថ្មី ឈ្មោះថ្មីលើគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍តម្លៃ៣២ពាន់លានដុល្លារ
ហ្សាកាតា ៖ ទីបំផុតក្រោយកិច្ចប្រជុំសភាកាលពីថ្ងៃអង្គារទី១៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ម្សិលមិញរួចមកសេចក្តីព្រាងច្បាប់ថ្មីមួយនឹងចូលជាធរមានដែលអាចអនុញ្ញាតឲ្យរដ្ឋធានីក្រុងហ្សាកាតារបស់ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ីនឹងអាចប្តូរទីតាំងទៅកាន់ខេត្ត Kalimantan ជំនួសវិញ។
ប្រធានាធិបតីឥណ្ឌូនេស៊ី លោក Joko Widodo បានសម្រេចចិត្តក្នុងការជ្រើសរើសឈ្មោះរដ្ឋធានីថ្មីមួយជំនួសឲ្យ «ហ្សាកាតា» ដោយដាក់ឈ្មោះថា «នូសាន់តារ៉ា ឬ Nusantara» ដោយយកតាមឈ្មោះរបស់ពលរដ្ឋដែលអ្នករស់នៅកោះជ្វា ជាតំបន់ប្រជុំកោះឥណ្ឌូនេស៊ីកាលពីអតីតកាល។
គួរឲ្យដឹងដែរថា ឈ្មោះរដ្ឋធានីថ្មីរបស់ឥណ្ឌូនេស៊ីនៅពេលនេះត្រូវបានលោកប្រធានាធិបតីជ្រើសរើសចេញពីឈ្មោះទាំង៨០ដែលដាក់ឲ្យពិចារណាជ្រើសរើស ប៉ុន្តែ Nusantara ត្រូវបានលោក Widodo បញ្ជាក់ថា ដោយសារតែវាមានភាពឆ្លុះបញ្ចាំងពីឈ្មោះភូមិសាស្ត្ររបស់ឥណ្ឌូនេស៊ីផង និងជាអ្វីដែលអន្តរជាតិទទួលស្គាល់ផង ដើម្បីងាយស្រួលចំណាំអំពីឥណ្ឌូនេស៊ី។
យោងតាមច្បាប់ដែលត្រូវបានអនុម័តថ្មីនេះ រដ្ឋាភិបាលនឹងបើកផ្លូវឲ្យលោកប្រធានាធិបតីក្នុងការចំណាយថវិកាជាតិប្រមាណ ៣២,៥ ពាន់លានដុល្លារ ដើម្បីយកទៅធ្វើការអភិវឌ្ឍគម្រោងយក្សមួយនេះ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី ថវិកាដែលជាមូលនិធិរបស់រដ្ឋាភិបាលនឹងមានចំនួនត្រឹមតែ១៩ភាគរយប៉ុណ្ណោះនៃចំណែកទាំងអស់ ខណៈដែលខ្ទង់ចំណាយនៅសល់គឺជាទំនួលខុសត្រូវរបស់ក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ និងឯកជនសហការគ្នាក្នុងការវិនិយោគ។ ផ្អែកតាមការបញ្ជាក់ដោយរដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ីដែលមានបំណងផ្លាស់ប្ដូរឈ្មោះរដ្ឋធានីដ៏យូរអង្វែងនេះបានឲ្យដឹងថា គម្រោងអភិវឌ្ឍរដ្ឋធានីថ្មី Nusantara នឹងត្រូវបែងចែកទៅជា៥ដំណាក់កាល ដោយដំណាក់កាលដំបូងនឹងចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ២០២២ទៅរហូតដល់ឆ្នាំ២០២៤ ហើយតាមផែនការគម្រោងទាំងអស់នឹងបញ្ចប់ទៅទាំងស្រុងនៅក្នុងឆ្នាំ២០៤៥៕