" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-54943 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការវិនិយោគដីធ្លីនៅតំបន់ផ្លូវជាតិលេខ៥ នឹងកាន់តែមានសន្ទុះនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកជំនាញនៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជាបានអះអាងថា ការវិនិយោគក្នុងវិស័យនេះនៅប្រទេសកម្ពុជា នៅតែមានសកម្មភាពល្អប្រសើរ ជាពិសេសផ្នែកទីផ្សារដីធ្លីនៅតាមតំបន់សក្តានុពលសំខាន់ៗដូចជានៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៥ ដែលត្រូវបានមើលឃើញថាកំពុងទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់វិនិយោគិនជាតិ និងអន្តរជាតិ ហើយតំបន់នេះក៏ត្រូវបានរំពឹងថា នឹងមានកំណើនល្អប្រសើរបន្ថែមទៀតនៅដំណាច់ឆ្នាំ២០២២នេះ។
លោក ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា តំបន់ផ្លូវជាតិលេខ៥ នៅតំបន់ភ្នំឧត្តុង គឺជាគោលដៅបន្ទាប់ក្នុងការពង្រីកទីក្រុងភ្នំពេញ ដូច្នេះតំបន់ទាំងនោះនឹងក្លាយជាគោលដៅដែលមានការចាប់អារម្មណ៍ពីវិនិយោគិន ច្រើន ហើយក្រោយពេលស្ថានភាពល្អប្រសើរឡើងវិញ តំបន់នេះនឹងមានភាពមមាញឹកលើការអភិវឌ្ឍយ៉ាងលឿន។
“តំបន់ឧត្តុង រួមមានផ្លូវ៥១ ដែលជាផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងដ៏សំខាន់ ដែលអាចតភ្ជាប់ទៅកាន់ផ្លូវជាតិលេខ៥ និងទៅលេខ៤ ។ បន្ថែមពីនេះ នៅតំបន់តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៥ ដែលតភ្ជាប់ចេញពីផ្សារឧត្តុង គឺជាសក្ដានុពលខ្ពស់មួយនៃការអភិវឌ្ឍ ហើយតម្លៃដីធ្លីនៅតំបន់នោះក៏នៅមានកម្រិតទាបនៅឡើយ ដែលផ្តល់ឱកាសសម្រាប់វិនិយោគិនក្នុងការបណ្ដាក់ទុន ដើម្បីរកប្រាក់ចំណេញនៅពេលអនាគត”
លោក ថូ ម៉ាស អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន CSAH បានមានប្រសាសន៍ថា ផ្លូវជាតិលេខ៥ ជាផ្លូវសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់មួយនៅពេលអនាគត ហើយតំបន់ចេញពីភ្នំពេញប្រមាណ៤០គីឡូម៉ែត្រនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៥នេះក៏កំពុងតែបង្ហាញពីសក្ដានុពលខ្ពស់ដល់បណ្ដាវិនិយោគិនក្នុងការទិញដី ដើម្បីវិនិយោគ ឬអភិវឌ្ឍន៍ ដូច្នេះហើយទើបវិនិយោគិនជាច្រើនចូលទៅកាន់តំបន់នេះដើម្បីស្វែងរកការវិនិយោគនានា។
លោកបន្តថា ដោយមើលឃើញពីសក្ដានុពលខ្ពស់នៃតំបន់នេះ លោកបានបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគលើការអភិវឌ្ឍដីធ្លីនៅតំបន់នេះ ជាពិសេសលើដីលំហែកាយនៅក្នុងស្រុកសាមគ្គីមានជ័យនៃខេត្តកំពង់ឆ្នាំងដែលនៅមិនឆ្ងាយពីរាជធានីភ្នំពេញប៉ុន្មាននោះទេ ។ លោកបានបន្តថា នៅពេលខាងមុខនេះ សម្រាប់ដីធ្លីនៅតំបន់ផ្លូវជាតិលេខ៥ ជាពិសេសនៅតំបន់ដែលមានព្រំប្រទល់ខេត្ត៣ គឺកំពង់ឆ្នាំ កណ្ដាល និងខេត្តកំពង់ស្ពឺ នឹងក្លាយជាតំបន់ដែលមានការអភិវឌ្ឍខ្លាំង ដែលតម្លៃដីក៏ជឿថានឹងកើនឡើងខ្ពស់ផងដែរនៅពេលខាងមុខនេះ ខណៈដែលអ្នកវិនិយោគដីធ្លីកំពុងតែសម្លឹងមើលទៅលើតំបន់នោះដើម្បីស្វែងរកប្រាក់ចំណេញរបស់ខ្លួន ៕