វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​និងសំណង់រំពឹងថា​នឹង​ទទួល​បានកំណើ​នវិជ្ជមាន​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ ​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ការ​វិនិយោគ​លើវិស័យអចលនទ្រព្យ​​ និងវិស័យ​មួយចំនួនទៀត​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ត្រូវរំពឹងថា​នឹងទទួលបានកំណើន​ល្អប្រសើរ​ក្នុងឆ្នាំ​ ២០២៣ ​នេះ ទោះបីជា​ស្ថាប័នអន្តរជាតិបានបង្ហាញពីការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ជុំវិញ​ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​សកលក្ដី។​
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បានព្យាករពីកំណើន​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ក្នុងឆ្នាំ ​២០២៣ ថា​ នឹង​សម្រេចបានប្រមាណជាង​ ៦ ភាគរយ​ ដែលការ​សម្រេច​នូវ​កំណើនខ្ពស់​បែបនេះ​ ដោយអាស្រ័យលើការ​កើនឡើង​វិញ​នៃវិស័យមួយចំនួន​ដែលគាំទ្រ​ដល់​ជន្ទល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ក្នុងនោះដែរ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ និងសំណង់​ដែលជា​ជន្ទល់​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជាក៏​ត្រូវ​បាន​រំពឺងថា​នឹង​ងើបឡើងវិញ​ផងដែរ ក្នុងឆ្នាំ ​២០២៣ ​នេះ។
យោងតាមការ​ព្យាករណ៍​របស់ធនាគារ​ជាតិ​នៃកម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា ​វិស័យ​សំណង់​ និង​អចលនទ្រព្យ​ត្រូវ​បាន​រំពឹ​ងថា​នឹង​បន្ត​ងើបឡើង​ជាសន្សឹមៗ ក្នុងនោះសំណង់រំពឹងថា​នឹង​ងើប ១,៧ ភាគរយ និង​អចលនទ្រព្យ​ទាំង​មូល​រំពឹ​ង​ងើបឡើង​ ១,២ ភាគរយ ដែល​ការ​ងើបឡើង​ទាំងនេះ ដោយសារកំណើន​តម្រូវការ​ក្នុង​ស្រុក​ផ្ដោត​លើ​ទី​ផ្សារ​​អចលនទ្រព្យ​លំនៅឋាន​ដែលមានតម្លៃសមរម្យ​ ខណៈ​ដែលសំណង់​ប្រភេទប្រណីត​ដែលបម្រើ​ដល់​អនិវេសជន​ត្រូវការ​ពេលវេលា​ ដើម្បីអាចវិល​ត្រលប់​ទៅរក​ស្ថានភាព​មុនពេលមានវិបត្តិ​។
អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនវត្ថុ និងអ្នកអភិវឌ្ឍន៍​អចលនទ្រព្យ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​បានបង្ហាញ ពីសុ​ទិ​ដ្ឋិនិ​យ​ម​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការ​ងើបឡើង​វិញ​នៃ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យកម្ពុជា ដោយផ្អែក​ទៅលើ​សកម្មភាព​​នៅ​ចុ​ងឆ្នាំ ២០២២​ ​​កន្លងទៅ​ ដែលជា​សញ្ញា​វិជ្ជមាន​នាំឱ្យវិស័យ​នេះ​មានសន្ទុះ​កំណើនឡើង​នៅ​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣​ នេះ​​។
លោក ​ឡុង បូរិន្ទ​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋានមួយ​នៅ​ប៉ែកខាងត្បូងភ្នំពេញ​ បាន​មាន​ប្រសា​​ស​ន៍​​​ឱ្យដឹងថា​ ឆ្នាំ ២០២៣​ នេះ​ ជា​ឆ្នាំមួយ​ដែល​ទីផ្សា​រផ្គត់ផ្គង់​នានា​ទៅ​ក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ និង​ការ​សាងសង់​នឹង​ទទួលបានការ​ប៉ះប៉ូវ​ឡើងវិញ​ ក្នុង​នោះ​​ទីផ្សា​រលក់​រាយ​សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់​ទៅដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់​នៅក្នុង​បុរី ​និង​លំនៅឋាន​ដែលទើប​សង់ថ្មី​ៗ ក៏នឹងរំពឹងថា​កើនឡើង​ខ្ពស់។
លោកបាន​បន្តថា​ រយៈកាលពីរបីឆ្នាំកន្លង​ ពោលគឺចាប់តាំងពី​មានវិបត្តិកូវីដ​១៩ ​​​វិស័យដែលគាំទ្រ​ដល់​ការ​សាង​សង់ ​​និងសំណង់​ផ្សេងៗ ត្រូវ​បានរងគ្រោះ ពីព្រោះតែ​សកម្មភាពសាងសង់​ទាំង​នោះមិនដំណើរការ ​និង​ខ្លះ​បា​ន​ផ្អាកដំណើរកា​រ ហើយនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ​កន្លងទៅ ជាពិសេស​នៅ​ចុងឆ្នាំ ​២០២២ កន្លងទៅនេះ​ ក៏ឃើញថា ​ស​ក​ម្ម​ភាពសំណង់​ក៏បានដំណើរការ​ច្រើន​ ការដ្ឋានដែល​ផ្អាកក៏ចាប់ផ្ដើមមានកម្មករ​ចូល​ធ្វើការ​បន្ត​ដំណើរការ​វិញ ដែលជា​សញ្ញា​ល្អសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៣​ នេះ និង​បានធ្វើឱ្យ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​នានា​ទៅកាន់​វិស័យសំណង់ ​និង​អច​លន​ទ្រព្យ​ក៏មានសន្ទុះ​ឡើងវិញដែរ។​
ទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាព នៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក​នៅតែមិនទាន់ច្បាស់ពីកំណើននៅឡើយ​ ក៏អ្នកជំនាញ​អចលនទ្រព្យ ​និង​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​នៅតែ​បន្តមានក្ដីសង្ឃឹម​ខ្ពស់ជាពិសេស​ ដោយរំពឹងពីវត្តមាន​វិនិយោគិន ​និងទេសចរ​ជនជាតិ​ចិនមកកាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែលនឹងជំរុញឱ្យ​សំណង់អគារ​ដែលជាប់គាំង​នានា​នោះ ដំណើរការ​បន្ត​ទៀត​ផងដែរ៕