ប្រតិបត្តិករ ៖ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​អាចនឹងពិបាក​វិល​រកស្ថានភាពដូចមុនវិបត្តិ​កូវីដ​១៩​
ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៤​នេះ អាចនិយាយបានថា​ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅកម្ពុជា​មាន​រយៈ​ពេ​ល​៤​ឆ្នាំ​ហើ​យ​ ​ដែលរងផល​ប៉ះទង្គិច​ពី​វិបត្តិ​កូវីដ​១៩ ពោលគឺតាំងពីក្នុងអំឡុងឆ្នាំ ២០២០ មកម្ល៉េះ ហើយរហូតមកដល់ឆ្នាំ ២០២៤​នេះ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅកម្ពុជា​ក៏នៅតែមិនទាន់​អាច​វិល​ត្រលប់ទៅ​រក​ស្ថាន​ភាពដូចមុនកូវីដ១៩​នៅឡើយ ខណៈដែលអ្នកជំនាញ​និងអ្នកវិនិយោគ​មួយចំនួនបាន​បង្ហាញ​ទ​ស្ស​ន​​ថា វិស័យនេះ​នឹងពិបាក ​ឬមិនអាច​នឹង​វិល​ទៅរក​ស្ថានភាពដូច​មុន​កូវីដ​១៩​តែម្ដង ។
លោក​ ប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គ​នាយក​ក្រុមហ៊ុន អចលនទ្រព្យ​ Advance បានមានប្រសាសន៍ថា ទោះបី​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នាពេលបច្ចុប្បនេះ បានរើប​ឡើង​វិញ​បន្តិច​ក៏ពិត​មែន ប៉ុន្តែបើ​ប្រៀបធៀបនឹង​ស្ថានភាពដូចមុន​វិបត្តិ​កូវីដ​១៩ វិស័យ​នេះនឹង​ពិបាក​វិល​ទៅរក​ស្ថានភាពដូចពេលនោះណាស់ ។
«នៅមុន​វិបត្តិ​កូវីដ​១៩ អ្នកវិនិយោគ​លើវិស័យអចលនទ្រព្យ​មិនថា​អ្នកនៅ​ក្នុងប្រទេស ឬ​មកពី​ខាងក្រៅ​ប្រទេស​នោះទេ បាននាំគ្នា​បណ្ដាក់​ទុន​វិនិ​យោគ​លើអច​លន​ទ្រព្យយ៉ាងសន្ធឹកសន្ធាប់​ ដោយកាលនោះ ពួកគេ​បាននាំគ្នា​អភិវឌ្ឍ​តាមតំបន់​នានាជាច្រើនក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ទើប​ធ្វើ​ឱ្យ​ការផ្គត់ផ្គង់លើ​អចលនទ្រព្យ​លើសតម្រូវ​ការ លុះដល់ពេល​មានបញ្ហា​ក៏បានធ្វើឱ្យ​វិស័យ​ត្រូវ​ជួប​ប្រទះស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរ ដូច្នេះហើយ​មិនថា​ក្នុង​រយៈពេល​១ឆ្នាំ ២ឆ្នាំ ឬហូតដល់ឆ្នាំ២០២៨​ ក៏វិស័យ​នេះ​ទំនង​ជា​មិនអាច​នឹង​វិលទៅរក​ស្ថានភាពដូចនឹង​ស្ថានភាព​មុន​កូវីដ​១៩​ ​នោះឡើយ»។
លោក​បន្ថែមថា វិនិយោគិនទាំង​ក្នុង ​និងក្រៅ​ប្រទេស ចាប់ពីពេលនេះតទៅ​ ត្រូវ​ចេះរៀន​ទទួល​យក​នូវអ្វីដែល​ថ្មី​ និងត្រូវទទួល​ស្គាល់នូវ​បទពិសោធន៍ ដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់​នាពេលកន្លងមក​ មិនថាក្នុងវិបត្តិកូវីដ១៩ និងក្រោយ​វិបត្តិ​​កូវីដ​១៩ ។​
ប្រតិបត្តិកររបនេះបានបន្តទៀតថា មុន​វិបត្តិកូវីដ១៩​ ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ ឆ្នាំ២០១៨ និងឆ្នាំ ២០១៩ ការ​វិនិ​យោគ​លើ​អច​លនទ្រព្យ​មាន​សន្ទុះខ្លាំង​ពេក ហើយកាលនោះ វិនិយោគិន​ចូលមកកម្ពុជា​ម្នាក់​ៗ​រកតែអគារ​ជួល ផ្ទះជួល​ ខណៈដែលគ្រានោះការផ្គត់ផ្គង់មិនសូវ​មាន ក៏ធ្វើឱ្យ​អ្នកវិនិយោគ​ក្នុង​ស្រុក​នាំគ្នា​សម្រុកសាងសង់​ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ ហើយនៅពេល​សំណង់អគារសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់​មិនទាន់សង់រួច​រាល់ស្រួលផង ស្រាប់តែអតិថិជនដែលជាអ្នកមានតម្រូវការបានវិលត្រលប់ទៅវិញ​បណ្ដើរៗ ជាពិសេស​នៅពេល​មានការ​បិទ​ល្បែង​អនឡាញ និង​ នៅក្នុងអំឡុង​វិបត្តិ​កូវីដ​១៩តែម្ដង​។
ដោយឡែក​ លោក សន សៀប ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ​ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា បានលើកឡើង​កាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ អាច​នឹងវិល​ទៅរក​ស្ថា​ន​ភាព​ប្រ​ហាក់​ប្រហែល​នឹង​ស្ថានភាពមុនវិបត្តិកូវីដ​១៩​វិញ​ ក្នុង​រយៈពេល​ ៤ ទៅ ​៥ឆ្នាំខាងមុខទៀត ពោលគឺអាច​នឹងនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៨​ ឬឆ្នាំ២០២៩ ។ លោកបន្តថា សម្រាប់ទីផ្សារអចលនទ្រព្យនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មានសកម្មភាពភាគច្រើនតែលើការសាងសង់សំណង់លំនៅដ្ឋានលក្ខណៈដាច់ដោយឡែកតែប៉ុណ្ណោះ បើចំពោះលក្ខណៈជាបណ្តុំលំនៅដ្ឋាន ឬជាបុរី គឺមានភាពស្ងប់ស្ងាត់។
ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជា​រដ្ឋ​មន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ កាលពីពេលកន្លងទៅធ្លាប់បានថ្លែងថា អ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យមួយចំនួន ជាពិសេស​លើ​វិស័យលំនៅ​ឋាន​បាននាំគ្នា​សម្រុក​អភិ​វ​ឌ្ឍន៍ និ​ងសាងសង់ ដោយមិនបានសិក្សា ​ឬ​មើលព័ត៌មាន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាមុនសិន ថា​តើ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​នឹងទៅជា​​យ៉ាង​ណា ហើយវា​ប៉ះពាល់ដល់​វិស័យណាខ្លះ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ។ នៅពេលណា​អ្នកវិនិយោគ​ បាន​នាំ​​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​​ វា​ក៏ធ្វើឱ្យការផ្គត់ផ្គង់​មានច្រើនជាង​តម្រូវការ ដែលធ្វើ​ឱ្យសំណង់​នៅ​សល់​ច្រើន ៕