ត្បូងឃ្មុំ ៖ សហគមន៍កសិកម្មទំនើប ម្រេចមេមត់ត្បូងឃ្មុំ បានធ្វើការចុះកិច្ចសន្យាជាផ្លូវការក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ម្រេចខ្មៅដែលមានស្ដង់ដារសុវត្ថិភាពទៅដល់ក្រុមហ៊ុន FUCHS Cambodia ក្នុងបរិមាណ ១០០តោន ក្នុង១ឆ្នាំ ជាមួយតម្លៃថេរ ៧ដុល្លារក្នុង១គីឡូក្រាម ដែលជាតម្លៃល្អលើសពីតម្លៃមធ្យមនៅលើទីផ្សារប្រមាណ ១០ភាគរយ ។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឱ្យដឹងថា កិច្ចសន្យាទិញលក់ម្រេចខ្មៅក្នុងទំហំទឹកប្រាក់៧០ម៉ឺនដុល្លារ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការរវាងសហគមន៍កសិកម្មទំនើប ម្រេចមេមត់ត្បូងឃ្មុំ និងក្រុមហ៊ុនFUCHS Cambodia កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ដោយមានមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់នៃក្រសួងកសិកម្មជាសាក្សី ខណៈដែលសហគមន៍មួយនេះមានលទ្ធភាពអាចផលិតម្រេចបានចន្លោះពី ២៥០តោន ទៅ ៣០០តោនក្នុងឆ្នាំ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងកសិកម្ម ក៏បានតភ្ជាប់ទីផ្សារជាមួយក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិចំនួន ៣ រួចហើយ រួមមាន ក្រុមហ៊ុន Fuchs, ក្រុមហ៊ុន OLAM និងក្រុមហ៊ុន Sela Pepper ដើម្បីរង់ចាំទទួលទិញម្រេចពីសហគមន៍ដោយផ្ទាល់។
សូមជម្រាបថា សហគមន៍កសិកម្មទំនើបថ្មីនេះ មានឈ្មោះថា «សហគមន៍កសិកម្មទំនើបម្រេច មេមត់ត្បូងឃ្មុំ» មានដែលមានទីតាំងស្ថិតក្នុងឃុំត្រមូង ស្រុកមេមត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ មានសមាជិក៦៥គ្រួសារ និងជាមួយផ្ទៃដីផលិតកម្មប្រមាណ១០០ហិកតា ឬប្រហែល១០ម៉ឺនជន្លង់។ សហគមន៍នេះ គឺជាសហគមន៍កសិកម្មទំនើបម្រេចមុនគេដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង និងគាំទ្រដោយផ្ទាល់ពីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ។
សហគមន៍កសិកម្មទំនើប គឺជាចក្ខុវិស័យនៃការអនុវត្តផលិតកម្មកសិកម្ម រួមគ្នាក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំនៅក្នុងវិស័យកសិកម្ម ដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីគោលនយោបាយអាទិភាពទី៦ របស់រដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ដែលចាប់ផ្ដើមដាក់ឱ្យអនុវត្តចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២៣។ បច្ចុប្បន្ន ការបង្កើតសហគមន៍កសិកម្មទំនើប គឺផ្ដល់អាទិភាពសម្រាប់តែដំណាំ ៤ប្រភេទប៉ុណ្ណោះ រួមមាន ស្វាយចន្ទី ស្រូវ ម្រេច និងបន្លែ ដើម្បីប្រែក្លាយវិស័យកសិកម្មកម្ពុជាពីលក្ខណៈគ្រួសារឱ្យទៅជាសហគ្រាសសេដ្ឋកិច្ចកសិកម្មដ៏រឹងមាំ មានសមាហរណកម្មខ្ពស់ មានសេដ្ឋកិច្ចមាត្រដ្ឋាន (Economies of Scale) និងមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងទាំងបរិមាណ និងគុណភាព។
យោងតាមទិន្នន័យរបស់ក្រសួងកសិកម្ម ឆ្នាំ២០២៤នេះ កម្ពុជាបាននាំចេញម្រេចបានប្រមាណ ៨,៩០០តោនទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ កើនឡើងជិត២០០ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៣ ដែលមានត្រឹម២,៩៩២តោន។ ម្រេចកម្ពុជាមានទីផ្សារទូលំទូលាយ គឺមានតែម្រេចកំពតដែលអាចនាំចេញទៅទីផ្សារនៅក្រៅប្រទេស ដូចជា កូរ៉េ ចិន ជប៉ុន អឺរ៉ុប អាមេរិក ប៉ុន្តែភាគច្រើននៃផលិតផលម្រេចនៅខេត្តផ្សេងៗដូចជា កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ និងខេត្តភូមិភាគឦសាន្តវិញ គឺភាគច្រើននាំចេញទៅតែវៀតណាមប៉ុណ្ណោះ ។
ស្ថិតិនៃការនាំចេញ ដែលទទួលបានពីអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករបានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះ កម្ពុជាអាចនាំចេញម្រេច ទៅកាន់ប្រទេសទីផ្សារអន្តរជាតិនៅក្នុងតម្លៃសរុប៣៥,២៧លានដុល្លារកើនឡើងជាង១៣១ភាគរយ ធៀបនឹងការនាំចេញកាលពីឆ្នាំ២០២៣ ដែលការនាំចេញបានតម្លៃត្រឹមតែ១៥,២៣ លានដុល្លារប៉ុណ្ណោះ៕