ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​មើលឃើញពីកា​ររីក​ចម្រើន​ខ្លាំង​នៅតំបន់​ប៉ែក​ខាងត្បូង​រាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ ៖ សម្ដេច​មហាបវរធិបតី ​ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានថ្លែង​ថា ​តំបន់​ប៉ែក​ខាង​ត្បូង​រាជធានីភ្នំពេញ នឹង​រីក​ដុះដាលកាន់តែ​ខ្លាំង ហើយនឹង​ទាក់ទាញមនុស្ស​ចូលទៅរស់​នៅទីនោះ​កាន់តែច្រើន​បន្ថែមទៀតនៅពេល​ឆាប់ៗនេះ ខណៈដែលបណ្តាញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាត្រូវបានកសាងយ៉ាងខ្វាត់ខ្វែង ។
ថ្លែង​នៅក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​សមិទ្ធផល​កម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រព័ន្ធ​បង្ហូរ​ទឹក​កខ្វក់​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ នៅព្រឹកថ្ងៃទី​២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ សម្ដេច​ធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមា​ន​ប្រ​សា​ស​ន៍​ថា​ បច្ចុប្បន្ននេះ ផែនការ​មេ​បានពង្រីក​គម្រោង​មួយចំនួន​ទៅ​ទិស​ខាងត្បូង​រាជធានីភ្នំពេញ ដោយនៅជុំវិញ​តំបន់​បឹង​ជើង​ឯក និងផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ​ បាន​អភិវ​ឌ្ឍ​ន៍ហេ​ដ្ឋា​រ​ច​នា​សម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ពី​តំបន់​ចាក់​អង្រែ​ទៅ​តំបន់​មានជ័យ​ ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ​មានភាពកាន់តែងាយស្រួលជា​ងមុន ។
សម្ដេច​មានប្រសាសន៍ថា​ តំបន់ប៉ែក​ខាងត្បូងភ្នំពេញ​នឹង​កាន់តែរីកធំ​ ដោយបាន​ប្រែក្លាយពី​បឹងទៅជា​តំបន់​ដែល​​មាន​សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច​កាន់តែមមាញឹក ក្នុងនោះ​មាន​​សាលារៀន មានផ្សារទំនើប​ធំៗ បង្កើតការងារ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រាប់ពាន់កន្លែង​ ហើយ​បន្តិចទៀត​មនុស្ស​រាប់សែន​នាក់​នឹង​ចូលទៅកាន់​តំបន់នោះ ។​ នៅពេល​មនុស្ស​ចូលទៅរស់​នៅកាន់តែច្រើន នឹង​ធ្វើឱ្យ​ការ​បញ្ចេញទឹក​កខ្វក់​កាន់តែច្រើន និង​ត្រូវ​ការ​​ធ្វើ​ប្រព្រឹត្តិកម្ម​ទឹក​កខ្វក់​ ទឹកស្អា អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​បន្ថែម​ ដើម្បី​បម្រើ​ដល់​សេចក្ដី​ត្រូវ​ការរបស់​មនុស្ស ។​
សម្ដេច​បន្តថា​ តំបន់ប៉ែក​ខាងត្បូង​នេះមានព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិថ្មី ដែល​ត្រូវ​ដំណើរ​នៅពេលឆាប់ៗនេះ មាន​ផ្សារ​ទំនើប មានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូច្នេះ​ប្រ​ជា​ពល​រដ្ឋ​ទាំង​​ក្នុង​រាជធានី និ​ងបណ្ដា​ខេត្ត​នឹង​ចូលមក​រស់​នៅប​ន្ថែ​ម​ដើម្បី​ប្រកប​របរទទួល​ទាន​រក​ប្រាក់ចំណូល​បន្ថែម​ ហើយរដ្ឋក៏ត្រូ​វតែផ្ដល់​នូវអ្វិដែលជា​តម្រូវការ​ជាក់ស្ដែង​របស់ប្រជាពលរដ្ឋដែរ។
សម្ដេច​បន្ថែមថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិទី​៧​នេះ​ ត្រូវ​បង្កើ​នការ​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​សុខុមាលភាព​រប​ស់​ប្រ​ជា​ពលរដ្ឋ បង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ ផ្ដល់​ប្រាក់​ចំណូល​​ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដូច្នេះ​ការ​ដាក់​ដំណើ​រ​កា​រ​នូវ​​អា​ង​ប្រព្រឹត្តិកម្មទឹក​កខ្វក់​មួយនេះ ក៏ជា​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​មួយក្នុងសុខុមាលភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ព្រោះថា​ប្រ​ជា​​ព​​ល​រដ្ឋ​មានសុខភាពល្អ នឹងមិនចាំបាច់ចំណាយថវិកា​​ក្នុងការ​ព្យាបាលជំងឺ​នោះទេ ។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​នៃក្រុមហ៊ុន PropNex Cambodia បានលើកឡើងថា​ តំបន់​ប៉ែក​ខាង​ត្បូង​​ភ្នំពេញ​ ​នឹង​មានសក្ដានុពលខ្ពស់លើ​ការអភិវឌ្ឍ​លំ​នៅ​ឋាន​ ជាពិសេស​លំនៅឋានដែលមានតម្លៃមធ្យម​ឡើង​​។​
អ្ន​កស្រី​បន្តថា នៅពេល​រដ្ឋាភិបាល​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកាន់តែច្រើន កាន់តែស្អាត ប្រជាពលរដ្ឋ​នឹង​ចូល​ទៅរស់​នៅតំបន់​នោះកាន់តែច្រើន ពីព្រោះ​មានផ្លូវ​ធ្វើ​ឱ្យ​ពួកគាត់​កាន់តែងាយស្រួលក្នុងកា​រចេញ​ចូល​ក្រុង​ ។ អ្វីដែលពិសេ​សនោះ​នៅតំបន់ប៉ែក​ខាងត្បូង​ក៏មានផ្សារទំនើបតូច​ធំ​រីកដុះដាល​កាន់តែច្រើន​ជាបន្តបន្ទាប់ ដែល​ជា​សេចក្ដី​ត្រូវការ​របស់ប្រជាបលរដ្ឋ​ ៕