ស្ពានឆ្លងទន្លេ​ចំនួន៣ធំៗ ស្ថិតក្នុងគម្រោងសាងសង់​ ចំណាយទឹកប្រាក់សរុប ជិត៤០០លានដុល្លារ​
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋាភិបាល​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បានសាងសង់ស្ពាន​ឆ្លងទន្លេ​ជា​បន្តបន្ទាប់ដើម្បីជួយសម្រួលដល់​ការ​ធ្វើដំណើ​ររបស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដោយក្នុងនោះដែរ ស្ពានឆ្លង​ទន្លេ​ធំៗ​ចំនួន​៣​ កំពុងស្ថិតនៅ​ក្នុង​ដំណាក់​កាល​សាង​សង់ និងគិតជា​តម្លៃ​សរុបមានទំហំប្រមាណ​ជិត​៤០០លានដុល្លា​រអាមេរិក​ ។​
គម្រោង​ស្ពាន​ឆ្លង​ទន្លេ​ទាំង៣​ដែល​កំពុងសាងសង់​នាពេល​បច្ចុប្បន្ននេះ រួមមានស្ពាន​ឆ្លងទន្លេ​ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ១ ​ទៅល្វាឯម​ ក្នុង​គម្រោង​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ-​បាវិត ។ ស្ពានមួយនេះ​គ្រោងចំណាយទឹកប្រាក់សាងសង់​ប្រ​មា​ណ​ជា​ង​​​២០០​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ដែលជា​ថវិការបស់​រដ្ឋ​ ដើម្បី​សម្រួលដល់​ពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់ល្វា​ឯម ចេញចូលផ្លូវជាតិលេខ​១ ។ ដំបូង​ឡើយគម្រោងនេះ ត្រូវ​បាន​ក្រុមហ៊ុន​សាងសង់​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ជា​អ្នកសាងសង់​ ហើយនឹង​ត្រូវយក​លុ​យថ្លៃឆ្លងកាត់​​ពីប្រជាពលរដ្ឋ​ ប៉ុន្តែក្រោយមក​រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេច​ចេញលុយ​សាងសង់ទាំងស្រុងលើគម្រោងស្ពាននេះ ដោយ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ឆ្លង​កាត់មិនចាំបាច់អស់​លុយ ។
គម្រោង​ស្ពាន​ឆ្លង​ទន្លេ​មួយទៀត គឺស្ពាន​ឆ្លងទន្លេព្រែក​ប្រសព្វ​ក្នុង​ខេត្តក្រចេះ​ ជា​គម្រោង​មួយ​ដែលមានសារ​សំខាន់​សម្រាប់​ពលរដ្ឋ​ឆ្លងកាត់​ទន្លេ​ដោយលែង​ប្រើ​សាឡាង​សម្រាប់ឆ្លងកាត់​បន្តទៀតហើយ។ ​ស្ពាន​នេះ គ្រោងចំណាយថវិកា​ប្រមាណជាង​១១១លានដុល្លារអាមេរិក​ និងកំពុងស្ថិតនៅក្នុង​ដំណាក់​កាល​សាងសង់​ដូច​នឹង​ស្ពានឆ្លងទន្លេ​ភ្ជាប់ពីផ្លូវ​ជាតិលេខ​១ ទៅល្វាឯម​ដូចគ្នា​ដែរ ។​
ស្ពាន​ដែលមានសារ​សំខាន់មួយទៀត គឺ​ស្ពានឆ្លងទន្លេ​បាសាក់​ ព្រែក​ប្រា-ចាក់​អង្រែ​ក្រោម​ដែលទើបតែ​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​កាលពីពេលថ្មីៗ ក្រោមអធិបតីភាព សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​​ព្រះរាណាចក្រកម្ពុជា ។ ស្ពាននេះដែរ​ត្រូវ​បាន​គ្រោង​ចំណាយ​ថវិកាប្រមាណ​៦០​លានដុល្លារអាមេរិក​ ហើ​យ​វាក៏​ជា​ស្ពានដ៏មានសារ​សំខាន់ក្នុងកា​រតភ្ជាប់​រវាង​តំបន់ព្រែក​ប្រា, ច្បារអំពៅ​​ទៅកាន់តំបន់​ចាក់អង្រែ​ក្រោម ​និង​​តំបន់ផ្លូវ​៦០​ម៉ែត្រ​ ។
សម្ដេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាណាចក្រ​កម្ពុជា​បានមានប្រសាសន៍​កាលពីពេល​ថ្មីៗនេះថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​មិនបញ្ឈប់កា​រសាងសង់ស្ពាន​ឆ្លងទន្លេ​ត្រឹមនេះទេ ពោលគឺរដ្ឋាភិបាលនឹង​បន្ត​សា​ង​ស​ង់​ស្ពាន​ជាច្រើនកន្លែងទៀត​ ដើម្បីសម្រួលដល់ការ​ធ្វើ​ដំណើររបស់ពលរដ្ឋ​ ជាពិសេស​គឺ​បង្រួម​ពេ​ល​វេ​លា​​ក្នុង​ការធ្វើដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យកាន់តែខ្លី ចំណេញថវិកា និងអាចជួយជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា​ នៅពេលឆាប់ៗនេះដែរ ស្ពានឆ្លង​ទន្លេ​មួយទៀត ពីភ្នំពេញ ទៅក្រុង​អរិយ​ក្សត្រ​ ខេត្ត​កណ្ដាល ក៏​នឹង​ត្រូវ​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ផងដែរ ខណៈគម្រោ​ងនេះ បានបញ្ចប់កា​រសិក្សា និងចុះហត្ថលេខា​ជាមួយ​ប្រទេស​ជាដៃគូ​រួចហើយដែរ​គឺប្រទេស​កូរ៉េខាង​ត្បូង ហើយវាក៏ជាស្ពាន​មួយ​មានសារ​សំខាន់​ខ្លាំង​ណាស់ក្នុង​ត​ភ្ជាប់ពលរដ្ឋ​ក្រុ​ងអរិយក្សត្រ និងរាជធានីភ្នំពេញ​ស្រប​នឹង​បច្ចុប្បន្ន​ ពលរដ្ឋ​នៃតំបន់ទាំង​ពីរ​​ប្រើ​មធ្យោ​បាយ​​ដោយ​ឆ្លង​សាឡាង​ទៅវិញទៅមក​ ៕