" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-49916 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល CREA លើកទឹកចិត្តឲ្យអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ដីឡូតិ៍បំបែកក្បាលដីឲ្យបានទំហំធំ
ភ្នំពេញ ៖ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមអ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យកម្ពុជា (CREA) បានលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញដល់បណ្តាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ដីឡូត៍គម្បីបំបែកទំហំដីឡូត៍ឲ្យបានធំជាង ៥ x ២០ ម៉ែត្រ ដើម្បីអាចបង្កភាពងាយស្រួលដល់អតិថិជននៅពេលសាងសង់លំនៅដ្ឋានសម្រាប់រស់នៅប្រកបដោយផាសុកភាព និងធានាដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងរយៈពេលយូរ។
លោកឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមអ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យកម្ពុជា (CREA) បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ AMS ថា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅក្នុងតំបន់មួយអាចមានភាពល្អប្រសើរបាន ក្រៅពីរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ត្រូវមានការចូលរួមពីសំណាក់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍វិស័យឯកជនផងដែរ រាប់ចាប់តាំងពីអ្នកអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងដីឡូតិ៍ឡើងទៅ។
លោកឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
“ជាទូទៅការពុះដីឡូតិ៍ច្រើនតែមានទំហំត្រឹម ៥ x ២០ ដោយហេតុថា ដីឡូតិ៍ដែលមានទំហំតូច មានតម្លៃថោក ងាយស្រួលលក់ ងាយទទួលបានចំណេញ ហើយយកទុនទៅទិញទីតាំងថ្មីដើម្បីអនុវត្តគម្រោងបន្ត។ ការធ្វើបែបនេះ វាងាយទទួលបានផលចំណេញចំណេញសម្រាប់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ ប៉ុន្តែវាអាចនឹងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានសម្រាប់អតិថិជនដែលបានទិញយកទៅសាងសង់ជាលំនៅដ្ឋានសម្រាប់ស្នាក់នៅឲ្យបានសមរម្យ
“ក្បាលដីត្រឹម៥ម៉ែត្រ នៅពេលសាងសង់ផ្ទះប្រាកដណាស់ ទទឹងផ្ទះស្ទើរមិនដល់៤ម៉ែត្រផង ព្រោះត្រូវចោលដីធ្វើរបងសងខាង ត្រូវចោលដីពីជញ្ជាំងរបង ដើម្បីសង់ជញ្ជាំងផ្ទះដែលធ្វើឲ្យទំហំទទឹងផ្ទះកាន់តែតូច ហើយរឹតមិនអាចមានសល់ដីសម្រាប់ដាំដើមរុក្ខជាតិបៃតង ឬសូម្បីតែ ជី ខ្ទឹម ស្លឹកគ្រៃ សម្រាប់តម្រូវការដាំស្លប្រចាំថ្ងៃក៏មិនមាន ណាមួយនៅពេលដែលផ្ទះមានទំហំតូចចង្អៀត មិនមានទីធ្លាជុំវិញផ្ទះ ច្បាស់ណាស់ថា វានឹងហប់គ្មានខ្យល់ចេញចូលជាមិនខាន។ ប៉ុន្តែបើបានក្បាលដីធំត្រឹម៨ម៉ែត្រឡើងទៅ នោះការរស់នៅអាចនឹងមានភាពល្អប្រសើរ”
ជាមួយនឹងការលើកឡើងខាងលើនេះ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមអ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យកម្ពុជា លោកឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី បានលើកឡើងផងដែរថា ការបំបែកក្បាលដីឡូតិ៍ទំហំធំ និងប្រវែងបណ្តោយវែងជាង២០ម៉ែត្រ គឺត្រូវលក់ក្នុងតម្លៃមួយខ្ពស់ ប៉ុន្តែគេជឿថាក៏នៅតែអាចលក់បាន ដោយសារតែអតិថិជនក៏យល់ពីតម្លៃដីនៅលើទីផ្សារ ហើយប្រសិនបើគេមិនយល់ ឬមិនដឹងពីតម្លៃដីលើទីផ្សារក៏គេមិនទិញនោះដែរ ទោះជាដីទំហំតូច ឬថោកក៏ដោយ។
ស្រដៀងទៅនឹងការលើកឡើងរបស់អ្នកជំនាញផ្នែកអចលនទ្រព្យខាងលើនេះ បច្ចុប្បន្ននេះគេសង្កេតឃើញថា បណ្តាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ដីឡូតិ៍មួយចំនួនតូចចាប់ផ្តើមងាយទៅរកការបំបែកក្បាលដីដែលមានទំហំ ១០ x ៣០ ម៉ែត្រ ដែលអាចអនុគ្រោះដល់ការសាងសង់ជាប្រភេទលំនៅដ្ឋានបែបលំហែរ វីឡាតឿ ឬលំនៅដ្ឋានដែលមានដាំដំណាំជាលក្ខណៈគ្រួសារបាន ប៉ុន្តែគម្រោងប្រភេទច្រើនមាននៅតាមបណ្តាខេត្តមួយចំនួនដូចជា ខេត្តកំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង តាកែវ កណ្តាល កំពត និងនៅជាយក្រុងភ្នំពេញ ប៉ុន្តែចំពោះតម្លៃគឺមានភាពខុសគ្នាអាស្រ័យតាមតំបន់ និងតម្រូវការទីផ្សារជាក់ស្ដែង៕