សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន សំណូមពរដល់ម្ចាស់ម្ចាស់ជួលមេត្តាផ្អាកយកថ្លៃឈ្នួលពីកម្មករ កម្មការិនីនៅតំបន់បិទខ្ទប់
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានធ្វើការសំណូមពរទៅដល់ម្ចាស់ផ្ទះជួល បន្ទប់ជួលមេត្តាយោគយល់ដោយការ​ផ្អាកការ​យក​ថ្លៃ​ឈ្នួលពីបងប្អូនកម្មករ កម្មការិនីមួយចំនួនដែលស្ថិតនៅក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់កំពុងជួបការលំបាកមួយរយៈពេលសិន។
នៅក្នុងពិធីថ្លែងសារជូនជនរួមជាតិនៅព្រឹកថ្ងៃទី8 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន​ សែន បានមានប្រសាសន៍លើកឡើងថា នៅក្នុងដំណាក់​កាល​នេះបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ជាពិសេសកម្មករ កម្មការិនី ដែលស្ថិតនៅក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់ពិតជាជួបភាពលំបាក ជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់ក្រហមដែល​មាន​ការ​ហាមដាច់​ខាតមិនឱ្យចាកចេញពីផ្ទះដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ-19។
សម្ដេចបន្ត កាលពីពេលកន្លងទៅនេះក៏មានម្ចាស់ផ្ទះជួល បន្ទប់ជួលខ្លះ សម្រេចមិនយកថ្លៃឈ្នួលពីបងប្អូនកម្មករមួយរយៈ ឬក៏បញ្ចុះថ្លៃ ហើយមានមួយ​ចំនួន​ទៀត​​ក៏មានការឱ្យប្រើប្រាស់ក្នុងរយៈពេលវែង ដែលសម្ដេចបានធ្វើលិខិតថ្លែងអំណរគុណរួចហើយ ប៉ុន្តែក៏នៅសេសសល់បងប្អូនមួយចំនួនដោយខ្វះការ​យោគយល់បង្កើតឱ្យមានបញ្ហាឡើង។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
ខ្ញុំអង្វរកម្ចាស់ផ្ទះ និងបន្ទប់ជួលទាំងឡាយ សូមផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ននូវការ​យកប្រាក់​ឈ្នួល​ពី​កម្មករ កម្មការិនី ក្នុងពេលកម្មករ កម្មការិនី មិនទាន់បានបើកប្រាក់ឈ្នួលពីថៅកែនៅឡើយ។ ហើយបើសិនម្ចាស់ផ្ទះឈ្នួលទាំងឡាយ អាចនឹងធ្វើទៅ​បាន​រួម​គ្នាធ្វើ ដើម្បីជួយដល់កម្មករ កម្មការិនីរបស់យើង ឧទាហរណ៍ការបញ្ចុះថ្លៃប្រាក់ថ្លៃឈ្នួលផ្ទះដែលកំពុងស្នាក់នៅក្នុងចំនួនប៉ុន្មានភាគរយ ចំនួនតិច ឬចំនួន​ច្រើន​​តាម​លទ្ធភាព​តាមអាចធ្វើទៅបាន ហើយបើសិនជាម្ចាស់ផ្ទះជួលខ្លះអាចលើកលែងទៅបានក្នុង1ខែ 2ខែ ឬ3ខែ ក៏សូមធ្វើការលើកលែង
ជាមួយនឹងការសំណូមពរខាងលើនេះ សម្ដេចក៏បានលើកពីផលលំបាករបស់ម្ចាស់ផ្ទះជួល និងបន្ទប់ជួលមួយចំនួនផងដែរថា ៖ «ពិតហើយខ្ញុំ​ដឹងថា​ម្ចាស់​ផ្ទះជួលខ្លះទៅខ្ចីលុយធនាគារយកមកសាងសង់ផ្ទះជួលទាំងនោះ បងប្អូនពិតជាមានការលំបាកដូចគ្នា ដោយម្ខាងជាកូនបំណុល ហើយម្ខាងទៀតក៏ជាម្ចាស់បំណុល ប៉ុន្តែសង្ឃឹមថាម្ចាស់ផ្ទះជួលទាំងអស់នឹងអាចយោគយល់បាននូវការលំបាករួម ហើយស្ថានភាពនេះមិនមែនគ្រាន់តែនៅរាជធានីភ្នំពេញទេ បើអាចធ្វើបាន សូមធ្វើនៅគ្រប់ទីកន្លែងទាំងអស់នៅក្នុងប្រទេសរបស់យើង នៅក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់។ ខ្ញុំនិយាយនេះ គឺក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់ ហើយកម្មករ កម្មការិនីមិនទាន់បានបើកប្រាក់បៀរវត្ស ប្រាក់ថ្លៃឈ្នួលរបស់ខ្លួននៅឡើយ ដែលសូមឱ្យមានការយោគយល់»៕