ភ្នំពេញ ៖ ត្របកឈូក គឺជាទម្រង់ក្បាច់ខ្មែរតំណាងឱ្យភាពរុងរឿង និងភាពសុខដុមរមនានៃសន្តិភាពដែលប្រទេសសមាជិកអាស៊ានទាំង១០បានខិតខំបង្កើតឡើង ហើយបានក្លាយជានិមិត្តសញ្ញាអាស៊ានឆ្នាំ២០២២ ដែលកម្ពុជាធ្វើជាប្រធានដឹកនាំពេញមួយឆ្នាំ។
កម្ពុជា គឺជាប្រធានអាស៊ានពេញមួយឆ្នាំ២០២២ ក្រោមមូលបទ «អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ ៖ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា»។ ជាមួយនឹងការកំណត់យកក្បាច់ត្របកឈូកខ្មែរ ក្លាយជានិមិត្តសញ្ញាតំណាងអាស៊ានឆ្នាំ២០២២ បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់នូវអត្ថន័យនៃរូបនិមិត្តសញ្ញា ដូចជា ៖
- ពណ៌ទាំង ៣ នៅលើស្រទាប់នៃត្របកឈូក គឺបានមកពីពណ៌នៃទង់ជាតិកម្ពុជា ចំណែកពណ៌មាសតំណាងឱ្យពណ៌ និងភាពចម្រុះនៃអាស៊ាន។
– ស្មារតីស្នូល ៖ ភាពរួបរួមគ្នា សាមគ្គីភាព និងភាពសុខដុមរមនា!
– គោលបំណងសំខាន់៖ រក្សាឱ្យបាននូវមជ្ឈភាព និងសាមគ្គីភាពរបស់អាស៊ាន រួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម ធានាឱ្យបាននូវវឌ្ឍនភាពការងាររួមដែលមានស្រាប់ និងលើកកម្ពស់ការផ្តោតសំខាន់ទៅលើមនុស្សជាតិ។
– លទ្ធផលរំពឹងទុក៖ រួមមានសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួម និងសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ប្រមុខដឹកនាំអាស៊ាន ការបន្តផែនការការងារ និងផែនការសកម្មភាព ព្រមទាំងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ និងសកម្មភាពសំខាន់ៗទាំងអស់។
កម្ពុជា បានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចពោរពេញទៅដោយទំនួលខុសត្រូវ និងបំពេញតួនាទីជាប្រធានអាស៊ានឆ្នាំ២០២២នេះដោយមោទនភាពបំផុត!