" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-28718 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីទីឡាព្យាផ្តើមពង្រីកផលិតកម្មកែច្នៃ ដើម្បីឆ្លើយតបតាមតម្រូវការទីផ្សារ
កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីទីឡាព្យា Cambodia Fresh Farm ស្ថិតនៅស្រុកពញាឮ ខេត្តកណ្តាល បាន និងកំពុងផ្តោតសំខាន់ទៅលើការចិញ្ចឹមត្រីទីឡាព្យា ដើម្បីចូលរួមចំណែកបំពេញសេចក្តីត្រូវការទីផ្សារក្នុងស្រុក ដែលបន្តមានការកើនឡើងជាលំដាប់នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោក ចៅ សួស្តី អ្នកគ្រប់គ្រងកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីទីឡាព្យា Cambodia Fresh Farm បានលើកឡើងថា កសិដ្ឋានមួយនេះបានបង្កើតនៅឆ្នាំ2017 លើផ្ទៃដីសរុប 4.5ហិកតា និងមានចំនួន 21ស្រះ។ បច្ចុប្បន្នមានបុគ្គលិកក្នុងកសិដ្ឋានចំនួន4នាក់ ដោយក្នុងនោះមានបុក្គលិកជំនាញម្នាក់ដែលបានបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រពីវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប ហើយក្រៅពីនោះពួកគេទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេក​ទេសចិញ្ចឹមត្រីទីឡាព្យាពីមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍វារីវប្បកម្មទឹកសាប(ខេត្តព្រៃវែង)។
លោកបានបញ្ជាក់ថា Cambodia Fresh Farm បានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទាន់សម័យដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពត្រីមានដូចជា ម៉ាស៊ីនលាយទឹកសម្លាប់មេរោគដោយស្វ័យប្រវត្តិ ដោយទទួលបានការគាំទ្រពីស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំនៅប្រទេសកម្ពុជា និងភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន(JICA) ធ្វើឱ្យកសិដ្ឋានបានសម្រេចចិត្តដាក់ទុនវិនិយោគសាងសង់រោងសិប្បកម្មកែច្នៃផលត្រីសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ឱ្យទីផ្សារទំនើប AEON ភោជនីយដ្ឋាន និងសណ្ឋាគារផ្សេងៗទៀត ហើយ គ្រោងនឹងសហការជាមួយអង្គការទស្សនពិភពលោក (World Vision) ក្នុងភាពជាដៃគូភ្ជាប់ជាមួយកសិករចិញ្ចឹមផ្គត់ផ្គង់ឱ្យខ្សែចង្វាក់កែច្នៃ។
លោក ចៅ សួស្តី បានបន្ថែមថា អនុវត្តតាមបច្ចេកទេសជប៉ុន ត្រី1ក្បាលអាចកែច្នៃបាន14ប្រភេទមុខទំនិញ រួមទាំងស្រការត្រីក៏យកទៅកែច្នៃជាគ្រឿងសម្អាង ប្រមាត់ត្រី ស្បែកត្រី និងឆ្អឹង សូម្បីទឹកលាង​សម្អាតត្រីក៏យកទៅធ្វើជីផងដែរ។ ដោយអនុវត្តតាមស្តង់ដារបច្ចេកទេស ធ្វើឱ្យទីផ្សារជប៉ុនស្វាគមន៍ផលិតផលកែច្នៃត្រីចេញពីកសិដ្ឋាននេះ ជាក់ស្តែងការបញ្ជាទិញបានកើនឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ដោយក្នុងរយៈពេល 5ខែដើមឆ្នាំ2021នេះកសិដ្ឋានលក់សាច់ត្រីកែច្នៃស្រស់បាន 7តោន។
បច្ចុប្បន្ន ដោយតម្រូវការមានការកើនឡើងទាំងទីផ្សារក្នុងស្រុក (ផ្សារទំនើប AEON-1, AEON-2 ផ្សារ Markro ផ្សារទំនើបនានាក្នុងស្រុក និងភោជនីដ្ឋានជាច្រើន) កសិដ្ឋាននឹងពង្រីកដើមទុនវិនិយោគក្នុងចំនួនទឹកប្រាក់10លានដុល្លារ ដើម្បីពង្រីកសិប្បកម្មកែច្នៃ ដែលមានសមត្ថភាពអាចបង្កើនបរិមាណត្រីកែច្នៃសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ទាំងក្នុងស្រុក និងនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសផងដែរ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ឯកឧត្ដម វេង សាខុន បានកោតសរសើរ និងគាំទ្រ លើកទឹកចិត្តឱ្យកសិដ្ឋានបន្តរក្សាការខិតខំពង្រឹង និងពង្រីកផលិតកម្មចិញ្ចឹមត្រីបន្ថែម ដោយត្រូវសហការជាមួយរដ្ឋបាលជលផលអនុវត្តបច្ចេកទេសឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ចងក្រងបណ្តុំផលិត ស្វែងរកដៃគូផលិត ភ្ជាប់បណ្តាញទីផ្សារសម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់ឱ្យសិប្បកម្មកែច្នៃ ហើយត្រូវបង្កើនការកែច្នៃផលត្រីស្រស់ សម្រាប់ទីផ្សារក្នុងស្រុក ដើម្បីបង្កើនតម្លៃបន្ថែម និងបង្កើតការងារ។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន បានសម្តែងនូវសុទិដ្ឋិនិយមថានឹងទទួលបានជោគជ័យ ព្រោះមានការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុនតាមរយ:ស្ថានទូត និងអង្គការ JICA ពិសេសទីផ្សារប្រទេសជប៉ុន។ ម្ហូបជប៉ុន (សាច់ត្រីស្រស់) បានផលិតនៅកម្ពុជានេះជាជំហានចាប់ផ្តើមថ្មីមួយប្រកបទៅដោយការជឿជាក់ និងកិច្ចសហការគាំទ្រពេញលេញពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ដោយសង្ឃឹមថានាពេលអនាគតខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មចិញ្ចឹម និងផលិតកម្មកែច្នៃ នឹងមានការរីកចម្រើនទ្វេឡើងឆ្លើយតបតាមតម្រូវការទីផ្សារក្នុងស្រុក ហើយឈានទៅធ្វើការនាំចេញ៕