ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគនៅប៉ែកឦសាន ចុះត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃគម្រោងវិនិយោគចំនួន៧ ក្រោយស្នើ​សុំ​គោលការណ៍​ពិសេស
យោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន​របស់ក្រុមការងារ​ជំរុញការ​វិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសានបាន​បង្ហាញថា ការចុះពិនិត្យ​ និងវាយតម្លៃគម្រោង​វិនិយោគដែលបានស្នើសុំ​គោលការណ៍លើកទឹកចិត្តពិសេស​ទាំង៧គម្រោងនេះ ក្នុង​គោលបំណងពិនិត្យ និងពិភាក្សាជាមួយវិនិយោគិន/ធុរជន ដែលបានស្នើសុំគោលការណ៍លើកទឹកចិត្តពិសេស ដោយស្នើធ្វើបទបង្ហាញគម្រោងវិនិយោគ, ផែនការគម្រោងវិនិយោគ, សក្តានុពល បញ្ហាប្រឈមនៃគម្រោងវិនិយោគ និងការស្នើសុំកិច្ចសម្របសម្រួលពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ ពី ក.វ.ឦ​សា​ន និងបានចុះទៅដល់ទីតាំងផ្ទាល់របស់ក្រុមហ៊ុន/សហគ្រាស ដែលបានស្នើសុំការលើកទឹកចិត្តពិសេស ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីក្រុមការងារ ក.វ.ឦសាន, រដ្ឋបាលខេត្តក្រចេះ ខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តរតនគិរី និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ ។
លោក ម៉ៅ បូរាណ នាយករង​វិទ្យាស្ថានសេដ្ឋកិច្ច​ និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាទីប្រឹក្សា​ក្រុមការ​ងារជំរុញការ​វិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន​​ បានគូសរំលេចអំពីអត្ថប្រយោជន៍នៃកម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគក្នុងខេត្តទាំងបួននៅភូមិភាគឦសាន នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៥-២០២៨ ដែលមានគោលដៅជំរុញការវិនិយោគតាមរយៈការផ្តល់លើកទឹកចិត្តពិសសេស ការអនុគ្រោះ និងការសម្របសម្រួលនីតិវិធី ដែលមានសក្តានុពលលើវិស័យកសិកម្ម, កសិ-ឧស្សាហកម្ម, និងវិស័យទេសចរណ៍ ជាពិសេសការ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាកញ្ចប់នៅហ្នឹងកន្លែងតាមរយៈការអនុវត្តយន្តការ «ច្រកចេញចូលតែមួយ» និង ស្របតាមអភិក្រម “ជវភាពនៃប្រព័ន្ធតួអង្គតែមួយ” ។
លោកបានលើកឡើងអំពីការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើស្ថានភាពវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប ទីប្រឹក្សាសម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានក្រុមការងារ ក.វ.ឦសាន ដែលជានិច្ចកាលតែងតែណែនាំឱ្យក្រុមការងារ ចុះជាប់ជាប្រចាំជាមួយវិនិយោគិន នៅទីតាំងវិនិយោគផ្ទាល់ ដើម្បីក្តាប់ឱ្យបាននូវសុខទុក្ខរបស់វិនិយោគិន និង ចូលរួមផ្តល់ការគាំទ្រ​ សម្របសម្រួលគ្រប់បែបយ៉ាងដល់វិនិយោគិន និង ធុរជន ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា​ គម្រោ​ងវិនិយោគចំនួន១៧ ដែលបានស្នើ​សុំ​វិនិយោគនៅភូមិ​ភាគឦសាន​ មានទុនវិនិយោគប្រមាណ ១៣៤,៥០ លានដុល្លារអាមេរិក អាចបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ១៨៥០កន្លែង ។ គម្រោងទាំង​នោះរួមមានគម្រោងវិនិយោគ ១.ក្រុមហ៊ុន ធី.ធី.ភី.គ្រុប (TTPGROUP Co.,LTD.) ស្នើសុំរៀបចំបណ្តុំសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SME Cluster) ក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី,ខេត្តស្ទឹងត្រែង និងខេត្តក្រចេះ ។ ២. ក្រុមហ៊ុន ឃ្យូរ-ធីស៊ីភី អ៊ិនណូវេសិន (Q-TCP INNOVATION Co.,LTD.) ស្នើសុំវិនិយោគលើ វិស័យកសិកម្ម – កសិឧស្សាហកម្ម ក្នុងខេត្តរតនគិរី ៣.ក្រុមហ៊ុន អាយ7 រ៉េនច៍ ខេមបូឌា (I7 RANCH CAMBODIA Co.,LTD.) ស្នើសុំវិនិយោគលើ វិស័យកសិកម្ម – កសិឧស្សាហកម្ម ក្នុងខេត្តរតនគិរី ។​ ៤.ក្រុមហ៊ុន  ហ៊្សឺ ជឺ ហ្សាន អេហ្គ្រីខលឈ័រ (Shi Zi Shan Agriculture) ស្នើសុំវិនិយោគបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃធុរេន និង ដាំដុះដំណាំធុរេន ក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង ។ ៥.ក្រុមហ៊ុន  ដូវទឺសាយហ្គន-ប៊ិញហ្វឿក អេស ប៊ី ខេ (DAUZ TU SAIGON-BINH PHUOC S.B​​.​​K CO.,LTD.) ស្នើសុំវិនិយោគដំណាំកសិឧស្សាហកម្ម និងកៅស៊ូ ក្នុងខេត្តក្រចេះ ៦.ក្រុមហ៊ុន  ភូរៀង ក្រចេះ អភិវឌ្ឍន៍កៅស៊ូ (PHU RIENG KRATIE APHIVATH CAOUTCHOUC  CO.,LTD.) ស្នើសុំវិនិយោគដំណាំកសិឧស្សាហកម្ម និងកៅស៊ូ ក្នុងខេត្តក្រចេះ ។ ៧.ក្រុមហ៊ុន  វៀតណាម(កម្ពុជា) អ៊ិខននើមីត្រេដអែនអ៊ិនដាសស្ទ្រីខមភេនីលីមីធីត(វីខេតធី)(VIETNAM (KAMPUCHEA) ECONOMY TRADE AND INDUSTRY COMPANY LIMITED (VKETI)  CO.,LTD.) ស្នើសុំវិនិយោគដំណាំកសិឧស្សាហកម្ម និងសាងសង់រោងចក្រកែច្នៃកៅស៊ូ ក្នុងខេត្តក្រចេះ ។
លោក ម៉ៅ បូរាណ បានបញ្ជាក់​បន្ថែមថា ការចុះត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃគម្រោងវិនិយោគនៅទីតាំងវិនិយោ​គផ្ទាល់ គឺជាសកម្មភាពដ៏សំខាន់មួយរបស់ ក.វ.ឦសាន ដើម្បីផ្តល់ភាពកក់ក្តៅដល់វិនិយោគិនដែលមានស្រាប់ ប្រយោជន៍ដើម្បីលើកទឹកចិត្តវិនិយោគិនឱ្យបន្ត ឬពង្រីកបន្ថែមគម្រោងវិនិយោគរបស់ខ្លួន, ជំរុញវិនិយោគិនបង្កើនតម្លៃបន្ថែមនៃខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួន ឆ្ពោះទៅរកឧស្សាហកម្មកែច្នៃ ដោយប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមក្នុងស្រុក, លើកទឹកចិត្តឱ្យមានការបណ្តុះបណ្តាល និងផ្ទេរជំនាញដល់កម្មករខ្មែរ, ក៏ដូចជាផ្សព្វផ្សាយបន្តនូវសក្តានុពល និង កាលានុវត្តភាពវិនិយោគ នៃតំបន់ភូមិភាគឦសាន ។
លោក​ថា មួយរយៈចុងក្រោយនេះ​ តំបន់ភូមិភាគឦសានមានការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់លើការស្នើគម្រោងវិនិយោគ និងការផ្តល់គោលការណ៍វិនិយោគ ស្ថិតក្នុងក្របខណ្ឌកម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន ។ វិនិយោគិន ក៏មានសំ​ណើ​លើតម្រូវការដីធ្លីសក្តានុពលក្នុងខេត្តទាំងបួន សម្រាប់គម្រោងវិនិយោគដើម្បីបង្កើតតំបន់បណ្តុំសហគ្រាសធុនតូច និង មធ្យម ឬ ហៅថា SME Cluster ដែលការដាំដុះដំណាំកសិកម្ម ការបង្កើតរោងច​ក្រ តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងការបង្កើតតំបន់ទេសចរណ៍ ដែលនឹងបង្កើតការងារ ការផ្ទេរចំណេះ-ជំនាញ និងបច្ចេកវិទ្យាជាដើម ៕