ឧកញ៉ា ម៉ាន់ ច័ន្ទឌី ប្រាប់ពីគន្លឹះសំខាន់ចំនួន៥ បង្កើតសេរីភាពហិរញ្ញវត្ថុ ឬមានលុយចាយមិនអស់
នៅក្នុងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ មិនថាចំពោះជាម្ចាស់អាជីវកម្ម ឬជាអ្នកបម្រើការងារនៅតាមបណ្តាក្រសួង ស្ថាប័ន ឬក្រុមហ៊ុនឯកជនក៏ដោយ មនុស្សគ្រប់គ្នាទាំងអស់គឺសុទ្ធតែមានក្ដីប្រាថ្នាចង់បានសេរីភាពហិរញ្ញវត្ថុ ឬពាក្យងាយយល់ស្ដាប់ និងតែងនិយាយតគ្នាថាមានលុយចាយមិនអស់នោះឯង។
លោកឧកញ៉ា ម៉ាន់ ច័ន្ទឌី អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន PREMIUM Group និងជានាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន IQI Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា មនុស្សជាច្រើនបានគិតថាវាពិតជាមានអាថ៌កំបាំងសម្រាប់ការប្រើប្រាស់លុយ«ហិរញ្ញវត្ថុ» ប៉ុន្តែសម្រាប់រូបលោកដែលជាអ្នកអនុវត្តផ្ទាល់ទៅលើមុខជំនួញ និងអាជីវកម្ម ដែលមានជាង១០ប្រភេទ រាប់ទាំងវិស័យអចលនទ្រព្យផងដែរនោះបានបញ្ជាក់ថាការទទួលបានសេរីភាពហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនជារឿងងាយស្រួលនោះទេ ប៉ុន្តែក៏មិនពិបាកធ្វើខ្លាំងនោះដែរ។
ជាមួយនឹងការលើកឡើងខាងលើនេះ លោកឧកញ៉ា ម៉ាន់ ច័ន្ទឌី ក៏បានចែករំលែកនូវចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនដោយការសង្ខេបជា៥ចំណុចសំខាន់ៗសម្រាប់អនុវត្តប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីអាចទទួលបានសេរីភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រាសចាកចេញពីជីវភាពខ្សត់ខ្សោយ។
ទី១- គ្រប់គ្នាអាចក្លាយជាអ្នកមានបានដោយខ្លួនឯង ៖ មនុស្សជាច្រើននៅពេលដែលបានជួបអ្នកមានទ្រព្យច្រើនជាងខ្លួនឯងតែងតែគិតដោយខ្លួនឯងថា ដោយ​សារគេមានវាសនាល្អ ជាតិមុនគេបានធ្វើបុណ្យច្រើន ធ្វើឲ្យជាតិនេះគេរស់នៅយ៉ាងស្រួល។ល។ ប៉ុន្តែការពិត ការដែលអាចក្លាយទៅជាអ្នកមានទ្រព្យនោះ គឺយើងខ្លួនឯងត្រូវកសាងវាឡើងមកដោយខ្លួនឯង ហើយទោះបីជាយើងបានរៀនដល់សាលាល្អ ចប់ថ្នាក់បណ្ឌិត មានទេពកោសល្យលំដាប់ពិភពលោកក៏ដោយ ប្រសិនបើយើងមិនយកចិត្តទុកដាក់ និងផ្តល់ភាពសំខាន់ទៅលើការអត់ធ្មត់ តស៊ូព្យាយាម ការដោះស្រាយបញ្ហាដោយឈរនៅលើផ្លូវត្រូវ ក៏ដូចជាការប្រើប្រាស់លុយឲ្យបានត្រឹមត្រូវនោះទេក៏មិនប្រាកដថាក្លាយជាអ្នកមាននោះដែរ។ មានន័យថា នៅពេលដែលអ្នកបានអនុវត្តនូវចំណុចដូចដែលបានលើកឡើងខាងលើនេះប្រកបដោយភាពត្រឹមត្រូវ នោះវានឹងអាចជួយឲ្យអ្នកក្លាយជាអ្នកមានបាន។
ទី២- ត្រូវជឿជាក់លើសមត្ថភាពខ្លួនឯង ៖​ យើងមិនត្រូវអង្គុយរង់ចាំឲ្យគេមកប្រាប់ថា យើងអាចធ្វើការងារនេះបាន ឬការងារនោះបានទេ យើងត្រូវចេះរកការងារឲ្យខ្លួនឯងធ្វើ ត្រូវព្យាយាមធ្វើវាឲ្យអស់ពីលទ្ធភាព ហើយត្រូវយកឈ្នះរាល់បញ្ហាដែលចូលមកក្នុងជីវិតយើង ត្រូវចេះដឹកនាំខ្លួនឯងឲ្យដើរទៅដល់គោលដៅដែលបានកំណត់ទុក។ យើងត្រូវចងចាំថា ការក្លាយជាអ្នកមានមិនមែនត្រូវការពេលវេលាតែមួយយប់នោះទេ គឺយើងត្រូវធ្វើការតូចៗ រាប់ពាន់ រាប់ម៉ឺនយ៉ាង និងត្រូវការពេលវេលាជាច្រើន ដើម្បីបានក្លាយជាអ្នកមាន ហើយវាក៏បានមកដោយសារខ្លួនយើង មិនមាននរណានាំវាមកឲ្យយើងទេ។
ទី៣- មានសមត្ថភាពដោះស្រាយ ៖ នៅពេលមានបញ្ហាធំៗកាន់តែច្រើន យើងក៏កាន់តែមានទុនបទពិសោធន៍ច្រើនដូចគ្នា។ ដោយសារប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក សព្វថ្ងៃនេះជាប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចសេរី ដូច្នេះយើងត្រូវរកឲ្យឃើញនូវអ្វីដែលជាតម្រូវការរបស់មនុស្សភាគច្រើន អ្វីដែលជាបញ្ហាធំៗរបស់មនុស្សទាំងនោះ។ យើងចាំបាច់ណាស់ត្រូវស្វែងរកឲ្យឃើញចំណុចទាំងនោះ រួចហើយត្រូវចាប់ផ្តើមស្វែងរកដំណោះស្រាយ ដោយការចាប់ផ្តើមបង្កើតវាឡើង ឬនាំចូលពីកន្លែងផ្សេងមក ដែលរបស់ទាំងនោះឆ្លើយតបតាមបញ្ហារបស់មនុស្សទូទៅកំពុងស្វែងរក។ បើយើងធ្វើបែបនេះបាន មិនយូរប៉ុន្មាន អ្នកនឹងក្លាយជាអ្នកមានបាន។
ទី៤- បង្កើតក្តីសុបិនឲ្យធំ ៖ ការបង្កើតក្តីសុបិនឲ្យធំបំផុត វានឹងជួយបង្កើតកម្លាំងជម្រុញយើងទៅមុខកាន់តែខ្លាំង។ ទោះបីពេលខ្លះយើងមានសង្ឃឹមខ្ពស់ពេក វាក៏ធ្វើឲ្យយើងខកចិត្តខ្លាំងដូចគ្នា ក៏ប៉ុន្តែបើយើងយកឈ្នះសេចក្តីភ័យខ្លាចនោះបាន ហើយបើកឱកាសឲ្យខ្លួនឯងប្រឹងប្រែង តស៊ូព្យាយាមអស់ពីកម្លាំងកាយចិត្ត ដើម្បីដើរឆ្ពោះទៅរកគោលដៅនោះ។ បើយើងមិនបានទៅដល់តាមក្តីសុបិនរបស់យើងដែលបានកំណត់ទុក យើងក៏អាចដើរបានទៅជិតដល់ ហើយមួយវិញទៀតនៅតាមផ្លូវដែលយើងដើរទៅរកក្តីសុបិននោះ យើងក៏ទទួលបានរបស់ជាច្រើនយ៉ាងដូចគ្នាដែរ មានដូចជា ចំណេះដឹង បទពិសោធន៍ពិតក្នុងជីវិត ការរីកចម្រើនក្នុងកម្រិតមួយ ការមានបានក្នុងកម្រិតមួយ។ល។និង។ល។
ទី៥- ត្រូវចេះមើលឲ្យធ្លុះបញ្ហាពីគ្រប់ជ្រុង ៖ ភាពជោគជ័យទៅតាមក្តីសុបិនរបស់ខ្លួនយើង គឺវាមានអនុភាពខ្លាំងក្លាណាស់សម្រាប់ទាក់ទាញមនុស្សរាល់គ្នា ហើយគ្រប់គ្នាក៏មិនអាចបដិសេធបាន។ មនុស្សជាច្រើនតែងតែគូសវាសក្តីសុបិនរបស់ខ្លួនឯងនៅថ្ងៃដែលខ្លួនឯងទទួលបានជោគជ័យតាមបំណងប្រាថ្នា ដោយគិតថាពេលក្លាយជាអ្នកមាន គាត់ចង់ធ្វើនេះ ឬធ្វើនោះ ចង់បានផ្ទះធំ ឡានល្អ អ្នកបម្រើឆ្វេងស្តាំ។ល។ ដោយពួកគាត់មិនបានគិតពីបញ្ហា និងឧបសគ្គដែលនឹងកើតឡើងនោះទេ ហើយពួកគាត់គិតថាការធ្វើអាជីវកម្មជារឿងងាយ ដោយពួកគាត់សម្លឹងមើលតែមួយជ្រុងតូច ដូច្នេះពួកគាត់អាចមិនបានត្រៀមទទួលយកបញ្ហាទាំងឡាយដែលបានជួបនៅតាមផ្លូវដើរ នៅពេលដែលពួកគាត់ដើរជួបបញ្ហាកាន់តែច្រើនទៅៗ ធ្វើឲ្យពួកគាត់លើកទង់ជ័យសចុះចាញ់ នេះគឺជារឿងគួរឲ្យសោកស្តាយ ព្រោះពួកគាត់បានចាប់ផ្តើមដើរទៅមុខ ហើយបែរជាបោះបង់ចោលទៅវិញ។ ហេតុដូច្នេះហើយមិនថាយើងចង់ធ្វើអ្វីក៏ដោយ យើងត្រូវគិត ត្រិះរិះពិចារណា វិភាគ ហើយត្រូវសម្លឹងមើលវានៅលើការពិត មិនមែនការស្រមៃ ហើយត្រូវពិនិត្យមើលវាពីគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ត្រូវត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីដោះស្រាយរាល់បញ្ហាដែលកើតឡើងតាមផ្លូវដើរទៅរកក្តីសុបិននោះ និងត្រូវត្រៀមកម្លាំងចិត្តពុះពាររាល់ឧបសគ្គទាំងឡាយដែលយើងបានជួបក្នុងពេលធ្វើដំណើរ។
សរុបរួម គន្លឹះទាំង៥ចំនុចដែលបានរៀបរាប់ខាងលើនេះ ខ្ញុំគិតថាអាចជួយឲ្យអ្នកជំនាន់ក្រោយទាំងឡាយយកទៅធ្វើជាត្រីវិស័យនាំផ្លូវទៅរកក្តីសុបិនរបស់ខ្លួន៕