នៅព្រឹកថ្ងៃទី11 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះ វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-19 ពីរដ្ឋាភិបាលសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិនចំនួន50ម៉ឺនដូសនឹងត្រូវបានដឹកជញ្ជូនមកដល់កម្ពុជា សម្រាប់ចាក់ជូនបងប្អូនជនរួមជាតិកម្ពុជាដោយឥតគិតថ្លៃ។
យោងតាមរបាយការណ៍បូកសរុបរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលគិតត្រឹមថ្ងៃទី9 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021 ក្រសួងសុខាភិបាលបានចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-19 ជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅទូទាំងប្រទេសបានចំនួន 1,773,994ដូសហើយ។ ដោយឡែកក្នុងរយ:ពេល9ថ្ងៃនៃយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-19 ជូនប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់ក្រហម ក្រសួងការពារជាតិក៏បានចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-19 សរុបចំនួន 399,617នាក់ផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី5 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021កន្លងមកនេះ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថា នៅតំបន់ក្រហមមានប្រជាជនជាង 52ម៉ឺននាក់ ហើយវ៉ាក់សាំងមានតែជាង ៩០ម៉ឺនដូសចាក់បានតែប្រជាជនជាង 40ម៉ឺននាក់ បើសិនមានការខូចខាតមួយចំនួន វានឹងអាចមានការខ្វះវ៉ាក់សាំងនៅក្នុងតំបន់ក្រហម ដរាបណាមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំងអស់ប្រជាជន គឺយើងមិនដើរចេញ ចោលប្រជាជនណាម្នាក់នោះទេ។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ៖
“មិនថាត្រឹមតែ 52ម៉ឺននាក់ទេ ទោះបីជា 53 ទៅ 54ម៉ឺន ឬ 55ម៉ឺននាក់ ក៏យើងនៅតែមានលទ្ធភាព ដើម្បីចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋដែរ សម្រាប់ឆ្នាំ2021នេះ នឹងមានវ៉ាក់សាំងមកដល់ប្រទេសកម្ពុជាជាបន្តបន្ទាប់ សម្រាប់ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ។ នៅថ្ងៃទី15 ខែឧសភា វ៉ាក់សាំងនឹងមកដល់ 50ម៉ឺនដូសទៀត”
សម្តេចតេជោបញ្ជាក់ថា ក្នុងខែឧសភានេះ កម្ពុជានឹងទទួលបានវ៉ាក់សាំងសរុបរហូត 1.5លានដូស ហើយខែមិថុនា មានចំនួន 3លានដូស, ខែកក្កដា 2លានដូស, ខែសីហា 1លានដូសទៀត។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បានគូសបញ្ជាក់ថា នឹងស្វះស្វែងរកវ៉ាក់សាំងឱ្យបានរហូតដល់ទៅជាង 20លានដូស ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានជាង 10លាននាក់ ដើម្បីបង្កើតភាពសាំ៕