" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-76995 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ត្រីមាសទី៣នៃឆ្នាំនេះ ​កម្ពុជា​ទទួលបានគម្រោងវិនិយោគថ្មីចំនួន ៤៦គម្រោង មានទឹកប្រាក់សរុប​ជាង​ ៤៤០​លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ ការ​វិនិយោគ​​លើគម្រោង​ថ្មីៗនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២២​នេះនៅតែបន្ត​មានស​​ក​ម្ម​ភាព​កើ​ន​ឡើ​ងជាបន្តបន្ទាប់ ជាក់ស្ដែងនៅ​​ក្នុងត្រីមាស​ទី​៣​នៃឆ្នាំ​២​០​២​​២​​​នេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈ​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ បានអនុម័ត​គម្រោ​ង​​​វិ​​និ​​យោគ​ថ្មី​ចំ​នួ​​ន​​​៤៦គម្រោង​មានទឹកប្រាក់សរុប​ជាង ​៤៤០​លានដុល្លា​រអាមេរិក។
យោង​តាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានជា​បន្តបន្ទាប់របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បង្ហាញថា​​ ក្នុង​រយៈ​ពេល១​ត្រីមាស ​ពោលគឺត្រីមាស​ទី​៣​នៃឆ្នាំនេះ គម្រោងវិនិយោគ​ភាគច្រើនត្រូវបានមើលឃើញថា ​ជាគម្រោង​រោង​ចក្រ​​ឧស្សាហកម្ម ដែលមានទីតាំង​នៅតាមបណ្ដាខេត្តនានា​រួមទាំង​ភ្នំពេញផងដែរ ដែលខុសពីមុន​ការ​វិនិ​យោគ​ទាំ​ង​នេះ​ផ្ដោតទៅលើ​រាជធានីភ្នំពេញភាគច្រើន ។
នៅក្នុង​ចំណោមគម្រោងទាំង​៤៦គម្រោងនោះមានគម្រោង​មួយដែលមានទឹកប្រាក់​ច្រើនជាង​គេ​ប្រ​ចាំ​ត្រី​មាស​ទី​៣ ដែល​មានទុនវិនិយោគរហូតដល់ទៅ ៨៤,៥​លានដុល្លារ​អាមេរិក ជាប្រភេទគម្រោង​បង្កើ​តរោងចក្រ​ផលិត​បន្ទះ​សូឡា មានទីតាំង​នៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ​យូ ប៊ី អ៊ី ស្រុក​ស្នួល ​​ខេត្ត​ក្រចេះ វិនិយោគដោយ​ក្រុម​ហ៊ុន​​ L-Q New Energy CO., LTD ។ គម្រោងនេះក៏បាន​បង្កើតការងារចំនួនប្រមាណ ១ ០០០នាក់​ផង​ដែរ។
លោក វ៉ា វីរៈ អ្នកជំនាញ​អចលនទ្រព្យ​អន្តរជាតិ​បានលើក​ឡើងថា សកម្មភាពវិនិយោគ​ចាប់ផ្ដើម​ឡើងវិញ​នៅពេល​រដ្ឋាភិបាល​បើកប្រទេស​កាលពីអំឡុងចុង​ឆ្នាំ២០២១​ ក្រោយស្ថានភាពកូវីដ​១៩​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​បានធូរស្រាលឡើងវិញ ។ តាមរយៈ​សកម្មភាពវិនិយោគ​នេះដែរ គេរំពឹង​ថានឹងកើតមានឱកាស​ការងារ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ដែលបាន​បាត់បង់ក្នុងអំឡុង​កូវីដសាជាថ្មី ។
លោកបន្តថា ការ​វិនិយោគ​នៅពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ​និងបន្តទៅពេលអនាគត​​នឹងត្រូវ​ងាកទៅទិស​ខាង​លិច​នៃ​រា​ជ​ធា​នី​ភ្នំពេ​ញ ​ឬក៏ខាងលិច​ទន្លេមេគង្គ​ ពីព្រោះតំបន់នេះ ជា​តំបន់​ដែលមានសក្ដានុពល​ក្នុងការទាក់ទាញ​ និង​ជាទី​តាំង​​អំណោយផល​ខ្ពស់​ក្នុងកា​រដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ទៅកាន់កំពង់​ផែ​ទឹកជ្រៅ ក៏ដូចជាទៅកាន់ព្រំដែន​កម្ពុជា​ថៃ ជាដើម។
លោក ​ឌិត ចណ្ណា​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ Lucky Realty ក៏បាន​ឱ្យដឹងថា​ កា​រវិនិយោគលើវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បានជំរុញឱ្យមានតម្រូវការ​ដីធ្លី​សម្រាប់សាងសង់ឃ្លាំង និង​រោងចក្រ​កាន់តែច្រើន ដូច្នេះហើយ​ទើប​គេ​មើលឃើញពីសកម្មភាពនៃការ​ទិញលក់ដីធ្លី​សម្រាប់​បម្រើសេចក្ដី​ត្រូវ​ការនៃការ​វិនិយោគទាំង​នេះ ។
យោងតាមការ​ចេញផ្សាយរបស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានបង្ហាញថា គម្រោងទាំង​៤៦​គម្រោងនោះ​ភាគច្រើន​មានទីតាំង​នៅ​តំបន់​ជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្ដាល កំពង់ស្ពឺង និងខេត្តព្រះសីហនុ ហើយអ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យក៏រំពឹងថា​នៅពេលខាង​មុខ​នេះថា ខេត្តព្រះសីហនុ​នឹងទទួលបានការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យឧស្សា​ហកម្ម​កាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត ​ស្របទៅ​នឹងផែនការរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាលកំណត់យក​ខេត្តមួយនេះជា​ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច​ដ៏សំខាន់មួយក្នុងកា​រ​អភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្ម​នៅកម្ពុជា ៕