" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-38925 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ADB ជំនួយទឹកប្រាក់៥៨៨លានដុល្លារដល់កម្ពុជា សម្រាប់កម្មវិធីប្រឆាំងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បាននឹងកំពុងជួយប្រទេសកម្ពុជាប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុតាមរយៈកម្មវិធីយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ (SPCR) ដែលបានអនុម័តដោយរដ្ឋាភិបាល និងឧបត្ថម្ភថវិកាដោយកម្មវិធីសាកល្បងរបស់មូលនិធិវិនិយោគអាកាសធាតុសម្រាប់ភាពធន់នឹងអាកាសធាតុប្រមាណ ៥៨៨លានដុល្លារ។
នៅក្នុងរដូវវស្សាចាប់ពីខែឧសភាដល់ខែតុលា ព្យុះបានកើតឡើងកាន់តែញឹកញាប់ និងកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរឡើងៗ ដោយការហូរចូលទន្លេមេគង្គ និងប្រឡាយចាស់ជាច្រើនត្រូវបានខូចខាត បង្កផលប៉ះពាល់ និងលំបាកដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅតាមដងទន្លេ។ ដោយឡែកនៅរដូវប្រាំងដែលជាពេលកសិករដាំដុះ សីតុណ្ហភាពឡើងកាន់តែខ្ពស់ ខ្វះខាតទឹកភ្លៀង មានគ្រោះរាំងស្ងួត គ្មានទឹកស្រោចស្រពដំណាំ ដែលធ្វើឱ្យកសិករជួបផលលំបាកក្នុងការរស់នៅ និងចិញ្ចឹមជីវិត។
នៅឆ្នាំ២០១៨ ផ្ទៃដី ២៧ ០០០ ហិកតានៅខេត្តព្រៃវែងត្រូវបានខូចខាតដោយទឹកជំនន់ និងប្រមាណ ២៩ ០០០ ហិកតាទៀតជួបភាពរាំងស្ងួតបណ្តាលឱ្យខាតបង់គិតជាថវិកាប្រមាណ ១៦ លានដុល្លារ។ នៅឆ្នាំ ២០​២០ ទឹកជំនន់បានជះឥទ្ធិពលដល់ខេត្តចំនួន ១៩ ក្នុងចំណោមខេត្តទាំង ២៥ របស់កម្ពុជាដោយបានបំផ្លាញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា ជាពិសេសនៅទីជនបទ។
នេះមិនមែនជាដំណឹងល្អនោះទេសម្រាប់ខេត្តព្រៃវែង ដែលមានប្រជាជនរស់នៅតំបន់ទំនាបស្របនឹងដងទន្លេពីរ គឺទន្លេមេគង្គ និងទន្លេបាសាក់។ ហេតុនេះ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុជះឥទ្ធិពលដល់ភាពញឹកញាប់។ ផលវិបាករបស់ពួកគេចំពោះការទទួលបានទឹកនឹងជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់សេដ្ឋកិច្ច។ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី គ្រប់គ្រងកម្មវិធីចំនួន៧ ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជនបទ និងទីក្រុង ការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មរួមទាំងប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្ត គ្រាប់ពូជ និងសកម្មភាពក្រោយប្រមូលផល វាក៏រួមបញ្ចូលផងដែរនូវកម្មវិធីជំនួយបច្ចេកទេសចំនួន ១១ លានដុល្លារដែលបានបញ្ចប់នៅខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ និងបង្ហាញពីវិធីសាស្រ្តដែលរដ្ឋាភិបាលអាចអនុម័តដើម្បីបញ្ចូលភាពធន់នឹងអាកាសធាតុទៅក្នុងផែនការអភិវឌ្ឍន៍នៅកម្ពុជា៕