ចុងត្រីមាសទី១ ដើមឆ្នាំ2021 រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទទួលបានទុន​វិនិយោគបន្ថែមជិត 70 លាន​ដុល្លារ
ភ្នំពេញ៖ គិតត្រឹមសប្ដាហ៍ទី3នៃចុងត្រីមាសទី1ដើមឆ្នាំ2021 បើទោះជាកំពុងស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពដែលកំពុងប្រឈមនឹងវិបត្តិនៃជំងឺឆ្លងកូវីដក្នុងសហគមន៍ ប៉ុន្តែ​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅតែបន្តទទួលបានលំហូរទុនវិនិយោគថ្មីដែលមានតម្លៃសរុបជិត70លានដុល្លារ លើការស្នើសុំវិនិយោគនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម កាត់ដេរ វិស័យថាមពល និងផ្នែកវារីវប្បកម្មដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងលើកទឹកចិត្ត។
គម្រោង​វិនិយោគ​ថ្មីដែលទើបទទួលបានការស្នើសុំពីវិស័យឯកជនរួមមានចំនួន7 ត្រូវបានគណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​កម្ពុជា​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​សម្រេច​ចេញ​​វិ​ញ្ញាប​ន​ប័ត្រ​ចុះបញ្ជី​ជា​ស្ថាពរ ដោយមានទីតាំស្ថិតនៅតាមបណ្តាខេត្តក្រុង និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសផ្សេងៗគ្នា។
តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ដែលបានសម្រេច​ចេញ​វិញ្ញាបនបត្រ​ចុះបញ្ជី​ជា​ស្ថាពរជូន​ដល់​ក្រុមហ៊ុនទាំងនេះរួមមានដូចជា៖
ទី1- ក្រុមហ៊ុន INNOMED HEALTHCARE PRODUCTS (CAMBODIA) CO., LTD” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់​វេ​ជ្ជ​សាស្ត្រ និង​ផលិត​សម្ភារ​:​បរិក្ខា​រវិ​ជ្ជ​សាស្ត្រ មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ខេ​ម​បូ​ឌា​ន ចេ​ជាង ហ្គ​រ័​ជី ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ មាន​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ 10លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន 1,200 ​កន្លែង។
​ទី២-ក្រុមហ៊ុន XIN WEI JIE CO., LTD. ​គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់ មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ចុង​ថ្នល់​ខាងលិច សង្កាត់​ទឹកថ្លា ខណ្ឌ​សែន​សុខ រាជធានី​ភ្នំពេញ មាន​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ 2.9​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន 659កន្លែង​។
​ទី3- ក្រុមហ៊ុន​ YUAN SHUO (CAMBODIA) CO., LTD. គម្រោង​បង្កើត​រោង​ចក្រ​ផ្គុំ​ដំ​ទ្បើង​សម្ភារៈ​អេ​ទ្បិ​ច​ត្រូ​និក និង​គ្រឿងបន្លាស់​អេ​ទ្បិ​ច​ត្រូ​និក​គ្រប់​ប្រភេទ មានទីតាំងស្ថិតនៅ​ភូមិ​ចម​ពល ឃុំ​ពពេល ស្រុក​ត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ មាន​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ 2.2លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន 232​ កន្លែង​។
ទី4- ក្រុមហ៊ុន​ HUIQUANFENG TECHNOLOGY (CAM BODIA) CO., LTD គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿង​បង្គុំ​ទោចក្រយាន និង​គ្រឿង​បំណែក​ទោ​ចក្រយាន​គ្រប់​ប្រភេទមាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស តាយសេងបាវិត ខេត្ត​ស្វាយរៀង​ មាន​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ 7​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន 180 កន្លែង។
ទី5- ក្រុមហ៊ុន​ FIRST AQUATIC INDUSTRIAL CO., LTD. គម្រោង​បង្កើត​វារីវប្បកម្ម មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ដីឥដ្ឋ​កោះ​ផុស ឃុំ​ដីឥដ្ឋ ស្រុក​កៀនស្វាយ និង​ភូមិ​តោតម៉ា ឃុំ​ក​ណ្តោ​ក ស្រុក​កណ្តាលស្ទឹង ខេត្តកណ្តាល មាន​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ 25.2 ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន 155 ​កន្លែង​។​
ទី6- ក្រុមហ៊ុន​ GREEN SUSTAINABLE VENTURES (CAMBODIA) CO., LTD គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​ថាមពល​អគ្គិសនី​ដើរ​ដោយ​ពន្លឺព្រះអាទិត្យអានុភាព 20MW មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​មនោ​រម្យ ឃុំ​មនោ​រម្យ ស្រុក​ស្វាយទាប ខេត្តស្វាយរៀង មាន​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ​17.6 ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន150កន្លែង​។
ទី7- ក្រុមហ៊ុន​ SCHNEITIC CHINT CO., LTD. គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផ្គុំ​ដំ​ទ្បើង​គ្រឿង​សម្ភារៈ​អគ្គិសនី មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​អ​ន្ស​ក្តាម ឃុំ​ស្នា​អ​ន្សា ស្រុក​ក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ក្រោម​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ ​2.5 ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​អាចបង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន 62​កន្លែង​ ​៕​