តាមរយៈវេទិកាបច្ចេកវិទ្យា និងឧស្សាហកម្មរបស់ NEVITI ក្រុមហ៊ុនGTV នឹងបន្តពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួនក្នុងការស្រាវជ្រាវ ផលិតកម្ម ការលក់ និងសេវាកម្ម ដោយរួមចំណែកដល់ការដឹកជញ្ជូនបៃតង និងសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ។
មុខងារស្នូលទាំង ៤ របស់វិទ្យាស្ថាន
ក្រោមការណែនាំរបស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ NEVITI នឹងដើរតួនាំមុខក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធស្តង់ដារឧស្សាហកម្មសម្រាប់យានយន្តថាមពលថ្មី និងវិស័យផលិតកម្មទំនើបរបស់កម្ពុជា ។ ក្របខណ្ឌនេះនឹងគ្របដណ្តប់លើសុវត្ថិភាពយានយន្ត ប្រសិទ្ធភាពថ្ម ប្រសិទ្ធភាពថាមពល ការគ្រប់គ្រងឆ្លាតវៃ និងដំណើរការផលិត ដោយផ្តល់នូវមូលដ្ឋានបច្ចេកទេសបង្រួបបង្រួមសម្រាប់ការដាក់បទប្បញ្ញត្តិ និងការអភិវឌ្ឍន៍ ។
. ការអភិវឌ្ឍបុគ្គលិក
NEVITI ដោយសហការជាមួយ NPIC និង GTV MOTOR បានកសាងប្រព័ន្ធអភិវឌ្ឍន៍បុគ្គលិកដ៏ទូលំទូលាយ ដែលរួមមានការអប់រំកម្រិតក្រោយឧត្តមសិក្សា ការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងការបង្កើតសៀវភៅសិក្សា ។ វិទ្យាស្ថាននេះបានបណ្តុះបណ្តាលនិស្សិតថ្នាក់អនុបណ្ឌិតចំនួនពីរជំនាន់រួចហើយ និងបានបញ្ចប់កម្មវិធីថែទាំនិងវិនិច្ឆ័យយានយន្តថាមពលថ្មីលើកដំបូងរបស់ខ្លួន ដោយបានបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសជំនាន់ទីមួយរបស់កម្ពុជាក្នុងវិស័យនេះ ។ ប្រព័ន្ធនេះនឹងផ្តល់ការគាំទ្រធនធានមនុស្សប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មយានយន្តរបស់កម្ពុជារយៈពេលវែង ។
. ការស្រាវជ្រាវបច្ចេកវិទ្យា
វិទ្យាស្ថានផ្តោតលើការស្រាវជ្រាវបច្ចេកវិទ្យាស្នូលនៃយានយន្តថាមពលថ្មី ។ ដឹកនាំដោយ GTV MOTOR NEVITI និងវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវវិស្វកម្មយានយន្តចិន (CAERI) បានវិនិយោគទឹកប្រាក់ ៣០០,០០០ ដុល្លារអាមេរិកដូចគ្នា ដើម្បីរួមគ្នាក្នុងគម្រោង “បច្ចេកវិទ្យាសំខាន់ៗសម្រាប់ការក្រិតខ្នាតឆ្លាតវៃនៃប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងកម្ដៅសម្រាប់យានយន្តថាមពលថ្មីនៅក្នុងបរិស្ថានក្តៅ និងសើមនៃប្រទេសកម្ពុជា” ។ គម្រោងនេះដោះស្រាយលក្ខណៈអាកាសធាតុត្រូពិចរបស់កម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងកែលម្អប្រសិទ្ធភាពថាមពល និងសុវត្ថិភាពនៃយានយន្តអគ្គិសនី និងដើម្បីលើកកម្ពស់ការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាក្នុងស្រុក ។
. ការអនុវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម
NEVITI កំពុងរៀបចំបង្កើត តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ស្តីពីបច្ចេកវិទ្យាយានយន្តថាមពលថ្មី និងបច្ចេកវិទ្យាឧស្សាហកម្ម (NEVITI Economic Zone) ដោយបង្កើតខ្សែសង្វាក់ឧស្សាហកម្មពេញលេញចាប់ពីការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍ (R&D) រហូតដល់ការផលិត និងការនាំចេញ ។ តំបន់នេះសង្កត់ធ្ងន់លើ «បច្ចេកវិទ្យាជាអាទិភាព ការគាំទ្រការអប់រំ កិច្ចសហការសហគ្រាស និងការផ្លាស់ប្តូរសមិទ្ធផល» ដោយទាក់ទាញក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិឱ្យបង្កើតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលជំរុញដោយនវានុវត្តន៍ ដែលជំរុញការផ្លាស់ប្តូររបស់កម្ពុជាពីការផលិតបែបប្រពៃណីទៅជាមូលដ្ឋានឧស្សាហកម្មដែលតម្រង់ទិសទៅរកបច្ចេកវិទ្យា ។
សេចក្តីសន្និដ្ឋាន
ការបង្កើត NEVITI គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយក្នុងការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មយានយន្តថាមពលថ្មីរបស់កម្ពុជា ។ វាជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកឧស្សាហូបនីយកម្មបៃតង និងការផលិតឆ្លាតវៃរបស់ប្រទេស ដោយដាក់ចេញនូវមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំសម្រាប់ស្តង់ដារ ប្រព័ន្ធអប់រំ និងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យាក្នុងស្រុកនាពេលអនាគត ។
ក្រោមការណែនាំរបស់ MISTI  ក្រុមហ៊ុន GTV MOTOR និង វិទ្យាស្ថាន NPIC នឹងបន្តពង្រឹងកិច្ចសហការដោយផ្តោតលើយុទ្ធសាស្ត្រ ការរៀបចំស្តង់ដារ ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស នវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា និងការអនុវត្តឧស្សាហកម្ម រួមគ្នាក្នុងការលើកកម្ពស់កំណើនគុណភាពខ្ពស់នៅក្នុងឧស្សាហកម្មយានយន្ត និងផលិតកម្មទំនើបរបស់កម្ពុជា និងរួមចំណែកដល់អនាគតឧស្សាហកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព កាបូនទាប និងឆ្លាតវៃ ។