ភ្នំពេញ៖ ដើម្បីបង្កើនភាពងាយស្រួលដល់សាធារណជនក្នុងការទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអនុញ្ញាតឲ្យធនាគារចំនួន ២២ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ៤ ផ្តល់សេវា ប៊េងកាសួរេន (Bancassurance) តាមរយៈម៉ូលឌែលណែនាំអតិថិជន និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ១ ផ្តល់សេវា ប៊េងងកាសួរេន តាមរយៈម៉ូលឌែលភ្នាក់ងារ។
អគ្គនាយកត្រួតពិនិត្យ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ បានថ្លែងថា ការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រង និងការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបាន និងប្រើប្រាស់សេវាធានារ៉ាប់រង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវប្រកាសស្តីពីលក្ខខណ្ឌសម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុក្នុងការធ្វើអាជីវកម្ម ប៊េងកាសួរេន ក្នុងគោលដៅកំណត់ក្របខណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិសម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុក្រោមឱវាទរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលមានបំណងប្រកបអាជីវកម្ម ប៊េងកាសួរេន អាចផ្តល់សេវា ប៊េងកាសួរេន ទៅកាន់អតិថិជនរបស់ខ្លួនក្រោមរូបភាពជាម៉ូលឌែលណែនាំអតិថិជន ឬម៉ូឌែលភ្នាក់ងារ។
ឯកឧត្តមបានថ្លែងថា គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឲ្យធនាគារចំនួន ២២ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ៤ ផ្តល់សេវា ប៊េងកាសួរេន តាមរយៈម៉ូលឌែលណែនាំអតិថិជន និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ១ ផ្តល់សេវាប៊េងងកាសួរេនតាមរយៈម៉ូលឌែលភ្នាក់ងារ។
ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ បានថ្លែងដូច្នេះថា៖
«ការអនុញ្ញាតឲ្យគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុប្រកបអាជីវកម្ម ប៊េងកាសួរេន បានបង្កើនភាពងាយស្រួលដល់សាធារណជនក្នុងការទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រង ដូចជាសេវាធានារ៉ាប់រងសុខភាព សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសេវាធានារ៉ាប់រងខ្នាតតូចដទៃទៀត តាមរយៈបណ្តាញចែកចាយ នៅតាមសាខារបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមាននៅគ្រប់ទីតំបន់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា»
បន្ថែមពីនេះ គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុមួយចំនួន ក៏បានភ្ជាប់សេវាធានារ៉ាប់រង ឥណទានដែលផ្ដល់ដោយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងជាដៃគូជាមួយសេវាឥណទានរបស់អតិថិជនផងដែរ។ សេវាធានារ៉ាប់រងឥណទានផ្តល់នូវសំណាញ់សុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុ (Financial Safety Net) ដែលនឹងធានាពីលទ្ធភាពទូទាត់សងបំណុលនៅពេលអតិថិជនជួបប្រទះបញ្ហាអាជីវកម្ម ឬបញ្ហាសុខភាពដែលប៉ះពាល់ដល់ប្រភពចំណូលក្នុងការទូទាត់សងឥណទានរបស់ខ្លួន ដើម្បីជៀសវាងការលក់ទ្រព្យធានា និងទូទាត់បំណុលរបស់អតិថិជន។ ជាការជំរុញកម្រិតបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា យុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០១៩-២០២៥ រាជរដ្ឋាភិបាលបានអនុម័តដោយកំណត់នូវផែនការសកម្មភាពចំនួន ១១៥ ហើយក្នុងនោះមានផែនការសកម្មភាពចំនួន ២៣ ដែលត្រូវបានកំណត់ ដើម្បីគាំទ្រដល់វិស័យធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា តាមរយៈសកម្មភាពអាទិភាពចំនួន ០៤ រួមមាន ៖ ១/-ការបង្កើនការយល់ដឹង ពីការធានារ៉ាប់រងជាសាធារណៈ និងកិច្ចគាំពារអតិថិជន ២/-ការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រង និងបង្កើនបណ្តាញចែកចាយផលិតផលធានារ៉ាប់រង ៣/-ការបង្កើតប្រភេទផលិតផល ធានារ៉ាប់រងនិងធានារ៉ាប់រងកាតព្វកិច្ច និង ៤/-ការលើកទឹកចិត្តផ្នែកពន្ធដារដើម្បីជំរុញលទ្ធភាព ទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រង៕