" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-60842 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ចម្លាក់ រចនាបទខ្មែរកាន់តែមានភាពទាក់ទាញ ខណៈដែលអ្នកជំនាញបង្ហាញពីក្ដីបារម្ភខ្លាចបាត់បង់
ពោធិ៍សាត់ ៖ ចម្លាក់ថ្មកែវ និងថ្មធម្មជាតិជាច្រើនប្រភេទនៅខេត្តពោធិ៍សាត់ មានភាពល្បីល្បាញជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ ហើយរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន សិល្បៈ​ចម្លាក់​នេះបាន​រង​ផល​ប៉ះ​ពាល់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដោយ​សារបញ្ហា​ហិរញ្ញវត្ថុ​បណ្តាលមកពី​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ទាប។
មន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តពោធិ័សាត់បានលើកឡើង និងបង្ហាញពីក្តីបារម្ភចំពោះការកែច្នៃខ្លះបានប្រាសចាកពីទម្រង់ដើមដែលជាស្នាដៃបញ្ជាក់ពីអត្តសញ្ញាណប្រចាំខេត្ត ហើយនឹងបញ្ហាធំមួយទៀតនោះ គឺការធ្វើចំណាកស្រុកទៅធ្វើជាងចម្លាក់នៅប្រទេសថៃ ដើម្បីទទួលបានកម្រៃជួយជីវភាពគ្រួសារបានកាន់តែល្អប្រសើរ។
ជាដំណោះស្រាយ​បញ្ហា មន្ទីរ​តែងតែ​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា និង​ផ្តល់​គ្រូ​បង្រៀន​ផ្នែក​សិល្បៈ​ចម្លាក់ជាប្រចាំទៅដល់ម្ចាស់អាជីវកម្ម ក៏ដូចអ្នកដាប់ចម្លាក់ផ្ទាល់ដើម្បីជួយពួកគេយល់ច្បាស់ពីមូលដ្ឋានក្បាច់ចម្លាក់ខ្មែរ។
លោក ឡាច ផេងលី ប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តពោធិ៍សាត់ បានមានប្រសាសន៍ ៖
“ខ្ញុំចង់រក្សាអាជីពនេះឱ្យនៅគង់វង្សក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។​ មិនមែនត្រឹមតែថៃទេ ដែលជាងចម្លាក់ខ្មែរយើង ទៅស៊ីឈ្នួលដាប់ឆ្លាក់ កន្លងមក អ្នកជំនាញច​ម្លាក់យើងក៏ធ្លាប់មានទៅធ្វើជាជាងចម្លាក់នៅប្រទេសបារាំងដែរ។ វាមិនជារឿងគួរព្រួយបារម្ភពេកទេថាខ្លាចបាត់បង់ទៅជាស្នាដៃគេ ព្រោះអាជីពមួយនេះខ្មែរអ្នកធ្វើ ក្បាច់ឆ្លាក់ ចម្លាក់ ក៏នៅតែចេញពីបេះដូងខ្មែរ វានៅតែគេមើលដឹងថាជារបស់ខ្មែរបើទោះមានវត្តមាននៅស្រុកគេក៏ដោយ”
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក ឡាច ផេងលី ប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានបញ្ជាក់ផងដែរថា ពេលទៅដល់ប្រទេសថៃគាត់ពិតជារកចំណូលបានច្រើន ព្រោះប្រទេសថៃទទួលស្គាល់ក្បាច់រចនារបស់កម្ពុជាណាស់ ហើយរាល់ចម្លាក់ទាំងនោះគឺមានទីផ្សារល្អ។
“យើងពិតជាមានមោទនភាពណាស់ដែលខេត្តពោធិ៍សាត់របស់យើងមានថ្វីដៃពូកែផ្នែកចំលាក់ រតនៈសម្បត្តិ ដែលក្នុងនោះមានចម្លាក់ថ្មកែវផងដែរ។ ចម្លាក់ទាក់ទងនឹងអប្សរា រូបព្រះបដិមា និងសម្ភារៈប្រើប្រាស់ផ្សេងៗ ប៉ុន្តែអ្វីដែលគេនិយមធ្វើគឺព្រះបដិមា និងចម្លាក់ព្រះនរាយណ៍”
លោក លោក​ សុខ​ វិចិត្រ ដែលជាជាងចម្លាក់ និងជាម្ចាស់សហគ្រាសចម្លាក់ថ្មដាប់នៅក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ខ្ញុំចាប់ផ្តើមការងារមួយនេះជាង១០ឆ្នាំមកហើយ នៅពេលនេះសហគ្រាសរបស់ខ្ញុំក៏បន្លែមការកែច្នៃរបស់ផ្សេងៗទៀតជាច្រើនដែលមានដូចជា ការផលិតថ្មម៉ាប ក្រឡឹងសម្រាប់លម្អរផ្ទះ”
“យើងផលិតចម្លាក់សព្វថ្ងៃគឺគោរពតាមការណែនាំរបស់ក្រសួង ដែលគាត់បានផ្តល់សៀវភៅណែនាំពីគំរូ ខ្នាតព្រះបដិមា។ ខាងក្រសួងតែងតែអញ្ជើញពួកខ្ញុំទៅចូលរួមសិក្ខាសាលា គាត់បានពន្យល់ពីក្បួនខ្នាតរបស់ចម្លាក់។ ចម្លាក់គឺវាមានលាយគ្នារវាងបុរាណនិងសម័យ ឬមានការផ្លាស់ប្តូរទៅតាមសម័យកាល អាស្រ័យទៅលើអ្នក បញ្ជាទិញ យើងអាចច្នៃទៅតាមពួកគាត់។ ខ្ញុំអាចធ្វើបាន៩០%ទៅតាមការណែនាំរបស់អ្នកបញ្ជាទិញ ឬតាមរូបថតដែលពួកគាត់ប្រគល់ឱ្យទុកជាគំរូ៕”