ផលិតកម្មដំណាំក្នុងផ្ទះសំណាញ់ មាននិរន្តរភាព និងលើកកម្ពស់ជីវភាពកសិករ
បាត់ដំបង ៖ ដំណាំក្នុងផ្ទះសំណាញ់ ជាបច្ចេកទេសកសិកម្មមួយក្នុងការដាំដុះ ដែលកំពុងជួយជំរុញផលិតកម្មឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងទទួលបានទិន្នផលកសិកម្មកាន់តែខ្ពស់។ តួយ៉ាង សមាគមមួយបានកំពុងអនុវត្ត និងទទទួលបានផលវិជ្ជមានពីការប្រើប្រាស់បច្ចេកទេសដាំដុះក្នុងផ្ទះសំណាញ់នេះផ្ទាល់។
លោក ណុប​ នុន ជាប្រធានសមាគមកសិកម្មតាសីសាមគ្គីប្រចាំខេត្តបាត់ដំបងបានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា សមាគមមួយនេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយសារតែចង់រួបរួមកម្លាំងគ្នាបង្កើនផលិតភាពបង្កើនទិន្នផលឱ្យបានកាន់តែច្រើន ពោលគឺធំជាងលក្ខណៈគ្រួសារ និងធ្វើយ៉ាងណាឱ្យមានការផ្គត់ផ្គង់បន្លែដែលមាស្តង់ដារសុវត្ថិភាពចូលទីផ្សារក្នុងស្រុក ហើយចំណូលពីការលក់បន្លែក្នុងផ្ទះសំណាញ់ជាមធ្យមក្នុងចន្លោះពី ៥០០០-៧០០០ដុល្លារក្នុងមួយខែ។
“សម្រាប់ផ្នែកបន្លែផ្ទះសំណាញ់យើងមានតម្រូវការខ្ពស់ តែការផលិតយើងក៏នៅខ្វះខាតច្រើន ដែលតម្រូវការទីផ្សារ ២តោនយើងអាចផលិតឱ្យបានត្រឹម ៣០០-៥០០គីឡូក្រាមប៉ុណ្ណោះ តែយើងក៏សង្ឃឹមថា វានឹងកើនឡើងតាមរដូវកាលវិញ ដោយសារឆ្នាំនេះយើងទទួលរងនូវឥទ្ធិពលកម្ដៅខ្ពស់ធ្វើឱ្យទិន្នផលធ្លាក់ចុះ។ ចំពោះប្រភេទដំណាំ យើងមានពពួកស្ពៃចម្រុះ និងពពួកជីដែលជាបន្លែបន្ទាប់បន្សំតែអាចលក់បានច្រើនរហូតដល់ ២-៣តោនក៏អាចលក់បានដែរ ដែលការផ្គត់ផ្គង់យើងមានដៃគូនៅរាជធានីភ្នំពេញ និងតាមបណ្ដាខេត្តធំៗដូចជាបាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាបជាដើម។”
បច្ចុប្បន្ននេះ សម្រាប់សមាជិករបស់សមាគមតាសីសាមគ្គីមានបែងចែកជាក្រុមផ្សេងៗគ្នារួមមានក្រុមសន្សំប្រាក់ អ្នកប្រមូលផលបន្លែ អ្នកដាំលក្ខណៈគ្រួសារ ហើយក៏មានជាផ្នែកមួយក្នុងការជួយសម្របសម្រួល ដឹកនាំ និងបង្ហាញផលិតផលដល់ទីផ្សារថែមទៀតផង។
ប្រធានសមាគមរូបនេះបន្តទៀតថា ក្រៅពីការដាំដុះបន្លែ បច្ចុប្បន្នសមាគមនេះមានមុខរបរសំខាន់ៗជារួមដូចជា សាងសង់ផ្ទះសំណាញ់ ដឹកជញ្ជូនបន្លែសុវត្ថិភាព និងមានក្រុមបច្ចេកទេសបង្រៀនការដាំដុះតាមកសិដ្ឋានផងដែរ។ ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ ក្នុងដំណើរការនេះ លោកក៏បានប្រាប់ពីផលលំបាក គឺភាគច្រើនទាក់ទងនឹងការបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេសដល់កសិករខ្លះថ្មីៗ ឯខ្លះទៀតគាត់ទម្លាប់ប្រើថ្នាំគីមីពីមុនមក គឺយើងពុំអាចកែទម្លាប់ការបាញ់ថ្នាំដាក់ជីរបស់ពួកគាត់បានភ្លាមៗនោះទេ ពោលគឺត្រូវពន្យល់ណែនាំឱ្យគាត់យល់។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សមាគមនេះ ត្រូវបានបង្កើត និងចុះបញ្ជីនៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៧ ហើយបច្ចុប្បន្នមានសមាជិក ១៧២គ្រួសារ ដែលក្នុងនោះមានស្រី៨៩នាក់។ ក្នុងការចាប់ផ្ដើម លោក ណុប នុនរៀបរាប់ថា យើងប្រើដើមទុនប្រមាណ ៨លានរៀល ហើយបច្ចុប្បន្នយើងមានប្រមាណ ៣០០លានរៀល។
ពាក់ព័ន្ធនឹងផែនការនាពេលអនាគត លោក ណុប នុន និងសមាគមក៏ចង់ពង្រីកផលិតកម្មឱ្យកាន់តែធំ ពិសេសតាមបណ្ដាខេត្តផ្សេងទៀត ពោលគឺដាំឱ្យត្រូវតាមសណ្ឋានដីតាមតំបន់នីមួយៗ។ ថែមលើនេះ លោកក៏មានគម្រោងផលិតជីកំប៉ុស្តិ៍ទឹកខ្មេះធ្យូងអង្កាម សម្រាប់ប្រើប្រាស់លើការដាំដុះបន្លែ និងបន្តការជំរុញឱ្យមានស្តង់ដារសុវត្ថិភាពមួយដែលបងប្អូនយើងទទួលស្គាល់ជាទូទៅ៕