ចង់រួមចំណែកជួយដល់សង្គម ស្ត្រីម្នាក់បង្កើតសហគ្រាសមួយដើម្បីរក្សាព្រៃឈើ និងជួយសេដ្ឋកិច្ច​សហគមន៍
ភ្នំពេញ ៖ ការជួយសង្គម​អាចធ្វើឡើងបានច្រើនរូបភាព ដោយតិច ឬច្រើនក៏​បានផ្ដល់ផលប្រយោជន៍ណាមួយដល់មនុស្សមួយក្រុម​ដែរ​ ដោយឡែក បច្ចុប្បន្ននេះ ការជួយសង្គមភាគច្រើនគឺមាននៅ​ក្នុងការ​ធ្វើអាជីវកម្ម។
ស្របទៅនឹងទឹកចិត្តដែលចង់រួមចំណែកជួយដល់សង្គម សហគ្រាសមួយត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយផ្ដោតលើការផ្គត់ផ្គ​ង់ទឹកឃ្មុំស្តង់ដារ ចេញពីខេត្តប៉ែកឦសាននៃប្រទេសកម្ពុជា។ បើមើលមួយជ្រុង គេប្រហែលអាចត្រឹមឃើញថានេះជាអា​ជីវកម្មដែលផ្ដល់ផលចំណេញដល់បុគ្គលផ្ទាល់ ប៉ុន្តែមែនទែនទៅ វាបានជួយរក្សាព្រៃឈើឱ្យគង់វង្សនៅតាមតំបន់អភិរក្សនានា។
សហគ្រាសមួយនេះមានឈ្មោះថា សហគ្រាសសង្គម អ៊ីភីអិល ផូលីនែត (EPL Pollinate) ដែលបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ​២០១៩ ដោយមានការចូលរួមពីអ្នកជំនាញជាច្រើនរូបដូចជា អ្នកជំនាញបរិស្ថាន អ្នកជំនាញចិញ្ចឹមឃ្មុំ អ្នកជំនាញគ្រប់គ្រងចំណីអាហារ និងអ្នកជំនាញមន្ទីរពិសោធន៍ ដែលការចូលរួម​នេះ​គឺដើម្បីធ្វើសកម្មភាពអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ ក៏ដូចជាបង្កើនផលិតផលធម្មជាតិ។
អ្នកស្រី សែម ស្រីតូច ដែលជាសហស្ថាបនិក និងជានាយិកាប្រតិបត្តិស្តីទីនៃសហគ្រាសសង្គមអ៊ីភីអិល ផូលីនែត បានឱ្យដឹងថា សហគ្រាសអ្នកស្រីមានបំណងក្នុងការពង្រឹងការអភិរក្សព្រៃឈើ និងរក្សាស្ថិរភាពចំណីអាហារតាមរយៈ​ការផលិត និងចែកចាយទឹកឃ្មុំព្រៃដែលមានគុណភាព គោរពតាមស្តង់ដារ អនាម័យ។ ម្យ៉ាងទៀត ដោយសារតែអ្នកស្រី និងក្រុមការងារបានមើលឃើញពីកង្វះខាតនៃការផ្គត់ផ្គង់ទឹកឃ្មុំ ការផលិត និងចែកចាយទឹកឃ្មុំគ្មានស្តង់ដារ ចរាចរណ៍ទឹកឃ្មុំក្លែងក្លាយនៅលើទីផ្សារ និងការជិតផុត​ពូជ​ឃ្មុំ​ព្រៃតាមរយៈការប្រមូលផលមិនត្រូវស្តង់ដារជាដើម។
អ្នកស្រី សែម ស្រីតូច បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“តាមរយៈសកម្មភាពដែលសហគ្រាសយើងបានធ្វើកន្លងមក​គឺយើងបានចូលរួមកាត់បន្ថយអត្រាមរណៈពីសំណាក់អ្នកយកឃ្មុំ រក្សាបាននូវដើមឈើព្រៃខ្ពស់ៗ ចូលរួមក្នុងការបង្កើតអាជីវកម្មឃ្មុំទៅដល់ស្ត្រីមេផ្ទះ និងលើកស្ទួយជីវភាពសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ”
នៅក្នុងរយៈពេលប្រមាណជា ៣ឆ្នាំមកនេះ ក្រុមហ៊ុនអ្នកស្រីបានសហកាជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើនដូចជា អង្គការ WWF អង្គការ WCF អង្គការពន្លកបៃតង សហគ្រិនខ្មែរ និងអង្គការផ្សេងទៀត​នៅក្នុង​គម្រោងអភិរក្សព្រៃឈើ ការអភិរក្សឃ្មុំ ក៏ដូចជាការចងក្រងជាសហគមន៍។
“តាមរយៈកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនេះ ជាលទ្ធផលគឺយើងជួយបាន ៤៦សហគមន៍ និងប្រជាសហគមន៍ ៧០០នាក់ ហើយបានបង្កើតអាជីវកម្មឃ្មុំទៅ​ដល់ស្ត្រីមេផ្ទះ​ដល់ស្ត្រីចំនួន៦០នាក់ផងដែរ”
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីបន្តឈានទៅទទួលបានគុណភាពស្តង់ដារ ក្រុមហ៊ុនអ្នកស្រីបានបែងចែកជា ៤បេសកកម្ម ក្នុងនោះមានផលិត និងចែកចាយទឹកឃ្មុំព្រៃ, ផ្ដល់សេវាកម្មបច្ចេកទេស, ផ្ដល់សេវាកម្ម​ដំណើរលំអង និងការផលិតនូវផលិតផលផ្សេងៗចេញពីទឹកឃ្មុំ ហើយកាលពីពេលកន្លងមក ក្រុមហ៊ុនមួយនេះទទួលបានការអនុញ្ញាត និងគាំទ្រពីនាយកដ្ឋានរដ្ឋបាលព្រៃឈើនៃក្រសួងកសិកម្មក្នុងការបន្តគាំពារព្រៃឈើ និងសេដ្ឋកិច្ចប្រជាសហគមន៍នៅតាមតំបន់អភិរក្សព្រៃឈើ ជាពិសេសគឺនៅតំបន់ប៉ែកឦសានតែម្ដង។
បើតាមការបញ្ជាក់ដដែលរបស់អ្នកស្រី សែម ស្រីតូច បានឱ្យដឹងថា អ្នកស្រីមានការជឿជាក់ចំពោះការបន្តជួយប្រជាសហគមន៍បានកាន់តែច្រើន ដោយហេតុថាក្រុមហ៊ុនអ្នកស្រីមានក្រុមបច្ចេកទេសគ្រប់គ្រាន់ ព្រមទាំងមានសមត្ថភាពក្នុងការបង្កើតបច្ចេកទេសថ្មីៗ ដែលធានាបាននូវការផ្គត់ផ្គង់គ្រប់តម្រូវការ ហើយអាចរក្សាបាននូវឃ្មុំព្រៃកុំឱ្យផុតពូជ។ ម្យ៉ាងទៀត ក្រុមហ៊ុនអ្នកស្រីក៏មានទស្សនៈវិស័យរឹងមាំ និងច្បាស់លាស់ក្នុងការជួយជាប្រយោជន៍ធំធេងដល់សង្គមផងដែរ។
ជាងនេះទៅទៀត តាមរយៈកិច្ចសហកាជាមួយអង្គការ WWF ជារឿយៗក្រុមការងារតែងចុះទៅដល់សហគមន៍ផ្ទាល់ដើម្បីបង្រៀនប្រជាសហគមន៍នូវបច្ចេកទេសបន្ថែមពីលើអ្វីដែលពួកគេមានស្រាប់ ដើម្បីធានានិរន្តរភាពនៃការប្រមូលទឹកឃ្មុំ និងមានអនាម័យល្អ ហើយជាឆន្ទៈរបស់អ្នកស្រីផ្ទាល់ ក៏ដូចជាក្រុមអ្នកបច្ចេកទេសនៃសហគ្រាសបន្តប្ដេជ្ញាធ្វើដំណើរទៅមុខទៀតក្នុងការរក្សា និងអភិរក្សព្រៃឈើ បង្កើតចំណូ​ល​ជូនប្រជាសហគមន៍ ធ្វើឱ្យទីផ្សារទឹកឃ្មុំមានស្ថិរភាព និងលទ្ធភាពដែលអាចនាំចេញទឹកឃ្មុំទៅក្រៅប្រទេសឱ្យកា​ន់​តែទូលំទូលាយផងដែរ៕ អត្ថបទដោយ ៖ កែវ បុស្បា​