កសិផល​ខ្មែរ​ចំនួន​៤មុខ​នឹង​ត្រូវ​យកទៅប្រកួត​ប្រជែងច្នៃជាមុខ​ម្ហូប​ថ្មី​ ដាក់​បញ្ចូលជា​មុខម្ហូបជាតិ​
ភ្នំពេញ ៖ ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធធំៗ​ចំនួន​៤ ដែល​រួមមាន​សមាគមចុងភៅ​កម្ពុជា សមាគ​មភោជនីយដ្ឋានកម្ពុជា សមាគម​ស​ណ្ឋា​គារ​កម្ពុជា និងសហព័ន្ធទេសចរណ៍​កម្ពុជា​ ​នឹង​យក​កសិផល​កម្ពុជា​ចំនួន​៤មុខ រួមមានស្វាយ​កែវរមៀត ស្វា​យ​​ចន្ទី ម្រេច​កំពត និងអង្ករក្រអូប​ ទៅដាក់ឱ្យ​ចុងភៅជំនាញធ្វើការប្រកួត​ប្រជែង​កែច្នៃជា​មុខ​ម្ហូប​ថ្មី ហើយប្រសិនបើជា​ចុង​ភៅ​រូបណា​អាច​ធ្វើ​ម្ហូបបានល្អ និងមានរសជាតិឆ្ងាញ់ជាងគេ នឹងត្រូវ​យក​មុខ​ម្ហូប​នោះដាក់បញ្ចូលជា​មុខ​ម្ហូបជាតិ​។​
ឧកញ៉ា​ លូ ម៉េង ដែលគេស្គាល់ថា​ជា​ចុងភៅឆ្នើមមួយរូប​នៅកម្ពុជា​បានមានប្រសាសន៍ថា ការយ​ក​ក​សិ​ផ​ល​ទាំ​ង​​ ៤ ​​របស់កម្ពុជា​​ទៅដាក់​កែច្នៃនេះ​នឹងធ្វើឡើង​ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍​ពិព័រណ៍​វិស័យផ្គត់ផ្គង់​ម្ហូបអាហារ​ ស​ណ្ឋាគារ​ និងបដិសណ្ឋារកិច្ច​​ ​ដែលនឹង​រៀបចំធ្វើឡើង​នៅថ្ងៃទី​៦​ ដល់​ថ្ងៃទី​៨​ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខនេះ ។​
លោក​ឧកញ៉ា​បានបន្តថា​ ធនធាន​របស់​កម្ពុជា​មានសក្ដានុពល​ខ្ពស់ដែលអាច​យកមកកែច្នៃ​បាន ជាក់ស្ដែង​កសិផលទាំង​៤មុខ​នេះ អាចយកមក​កែច្នៃជា​មុខម្ហូបបានច្រើនមុខ ដូច្នេះ​ បើសិនជា​ចុងភៅ​រូប​ណាអា​ច​កែ​ច្នៃ​ម្ហូប​បានឈ្នះ​ពីការ​ប្រកួត​ នឹង​ត្រូវយកមុខ​ម្ហូបនោះដាក់​ក្នុង​ម្ហូបជាតិ និងផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​នៅ​តាម​ភោជ​នីយ​ដ្ឋាន​នានា​​សម្រាប់​ឱ្យ​ភ្ញៀវជាតិ​ និងអន្តរ​ជាតិ​បាន​ទទួល​​ទានមុខ​ម្ហូប​ថ្មី​របស់​កម្ពុជា ។
លោក​ឧកញ៉ា​បន្ត​ថា​ ៖
«យើងព្យាយាម​បង្កើតមុខ​ម្ហូប​ថ្មីៗ ដើម្បី​ផ្ដល់ជូនភ្ញៀវជាតិ​ និងអន្តរជាតិ ដែលនឹងអាច​ទាក់​ទា​ញ​ភ្ញៀវទេសចរ​អន្តរជាតិ​មកទស្សនា​ និង​កម្សាន្ត​នៅក្នុ​ងប្រទេស​កម្ពុជា​បានកាន់តែច្រើនថែមទៀត​តា​មរ​យៈ​​​ម្ហូបអាហារ​ដ៏សម្បូរបែប​របស់​កម្ពុជា ។​ ម្យ៉ាងទៀត​​ នៅពេល​យើង​កែច្នៃម្ហូប​ចេញពីកសិផល​ទាំង៤​នេះ​​​បានហើយ វា​ក៏នឹង​ជំរុញទី​ផ្សា​រ​ក​សិ​ផល​ទាំង​៤មុខនេះបានមួយកម្រិតទៀត​ផងដែរ»។​​
អ្នកស្រី ឆវត្តី រ៉ាន់​ឌីយ៉ា ម្ចាស់​ចំការ​ស្វាយមួយរូប​នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ បានមានថ្លែងប្រាប់​​ AMS ឱ្យ​ដឹងថា ព្រឹត្តិការណ៍​នេះពិតជា​គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ ដែល​វានឹងជួយ​ឱ្យ​កសិផល​រប​ស់​ខ្មែរ ជាពិសេស​ផ្លែ​ស្វា​យ​របស់កសិករ​កម្ពុជាកាន់តែមានទីផ្សារ​ថែមទៀត ។
អ្នក​ស្រី​បន្តថា បច្ចុប្បន្ន​នេះទីផ្សារ​ស្វាយ​កែវរមៀត បានចាប់ផ្ដើមល្អប្រសើរ​បន្តិចហើយ ជាក់ស្ដែង​​នៅ​ក្នុង​តំប​ន់​​របស់អ្នក​ស្រីក្នុងទឹក​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ មិនពិបាក​រក​ទីផ្សារ​ទេ ពីព្រោះតំបន់នេះ​មានរោងចក្រ​កែច្នៃស្វាយ​កែ​វ​រ​មៀ​​តធ្វើ​ជា​ដំណាប់​ស្វាយ​ ហើយរៀងរាល់ថ្ងៃ​ រោងចក្រក៏ត្រូវ​ការ​ស្វាយជាច្រើនផងដែរ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការ​ខ្សែ​ច្រ​វាក់​ផ្គត់ផ្គង់​ក្នុងរោងចក្រ​ ។​ យ៉ាងណាក្ដី​ តំបន់មួយចំនួន​​ក៏មិនដឹងថា​មានទីផ្សារ​ដូច​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់​ស្ពឺ ឬអ​ត់នោះទេ​ ប៉ុន្តែ​ការ​យក​ស្វាយកែវ​រមៀត​មកកែច្នៃធ្វើជាមុខ​ម្ហូប​របស់​ខ្មែរ នឹងអាច​ជួយជំរុញ​​ទីផ្សារ​ផលិតផល​បានមួយ​កម្រិត​ទៀត ​ដោយអ្នកស្រី​បញ្ជាក់ថា​ អ្នកស្រីនឹង​ចូល​រួមក្នុងការ​កែច្នៃមុខ​ម្ហូប​នេះនៅដើមខែវិច្ឆិកា​ខាងមុខ​ ។
លោក ​ឌិន សុមេធារិទ្ធ​ ប្រធាន​សហព័ន្ធទេសចរណ៍​កម្ពុជា​​ បាន​ប្រាប់​ AMS ឱ្យដឹងផងដែរថា​ ការ​បង្កើ​តមុខ​ម្ហូ​ប​ថ្មីៗ​ ​គឺការ​បង្កើត​សេវាកម្មទេសចរណ៍ថ្មីៗផងដែរ ។ ទេសចរបរទេស​ដែលមក​លេង​កម្ពុជា​នឹងទទួលបាន​នូវ​ម្ហូបថ្មីៗប្លែកៗ​របស់​កម្ពុជា ដែលកន្លងមក​កម្ពុជា​នៅខ្វះខាតនៅឡើយ ដូចជា​ម្ហូបហាឡាល់​ជាដើម ខណៈ​ប្រ​​ទេ​ស​ជិត​ខាង​បានរៀបចំលើ​ម្ហូបហាឡាល់​​ក្នុងការទាក់ទាញទេសចរ​មកពីតំបន់​មជ្ឈិមបូព៌ា​​ដែលជាទេសចរ​សំបូរលុយចាយ ។​