កម្ពុជារំពឹងថានឹងទទួលបាន 1,771 ដុល្លារអាមេរិកនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសម្រាប់មនុស្សម្នាក់នៅឆ្នាំ2021
១៦០០ ដុល្លា ១៧៧១ ដុល្លា ខាងមុខនេះ ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានព្យាករ ថា នឹងទទួលបានផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបសម្រាប់មនុស្សម្នាក់ៗ មានចំនួន 1,771 ដុល្លារ គឺកើនឡើងពី1,600 ដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ2020 ដុល្លាអាមេរិក
រួមមានការផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តពន្ធដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក៏ដូចជាឧស្សាហកម្មសំខាន់ៗដូចជាទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចជាដើម។ ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្នបានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងទៀតថាកំណើននេះអាចធ្វើទៅបានតាមរយៈការខិតខំផ្សេងៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ការព្យាករនេះត្រូវបានចែករំលែកនៅក្នុងកិច្ច ប្រជុំពេញអង្គរបស់ព្រឹទ្ធសភាដោយ
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នៅពេលឯកឧត្តមដឹកនាំក្រុមរបស់ គាត់ដើម្បីការពារសេចក្តីព្រាងច្បាប់ថវិកាឆ្នាំ2021 នៅ ព្រឹទ្ធសភា។ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្នបានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងទៀតថាកំណើននេះអាចធ្វើទៅបានតាមរយៈការខិតខំផ្សេងៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល
ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏បាន បញ្ចេញថវិកាជាតិ ហើយនឹងរក្សាទុកថវិកាបន្ថែមទៀត ដើម្បីជួយដល់ពួកគេ ប្រសិនបើមានវិបត្តិនៅបន្តកើតមាន។ អាមេរិករួចហើយ ដើម្បីឧបត្ថម្ភ ធនដល់អ្នកដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីវិបត្ដិកូវីដ-19 200 លានដុល្លារ
ទោះបីជាយើងបានមើលឃើញថា 2% នៅឆ្នាំ 2020 ប៉ុន្តែនឹងស្ទុះងើបឡើងវិញ 4%នៅឆ្នាំ 2021 ត្រូវបានរងគ្រោះដោយរោគរាតត្បាតកូវីដ -19 ក៏ដោយ ក៏ការនាំចេញកង់គ្រឿងបន្លាស់អគ្គិសនី និងគ្រឿងបន្លាស់រថយន្តកំពុងតែមានការកើនឡើង។
ការនាំចេញផលិតកម្មជាទូទៅ ការនាំចេញអង្ករ និងទំនិញកសិកម្មផ្សេងទៀត ក៏បានកើនឡើងផងដែរ ខណៈដែលភ្ញៀវទេសចរក្នុងស្រុក បានគាំទ្រដល់ការងើបឡើងវិញមួយផ្នែក នៃឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ និងឧស្សាហកម្ម។ ជាមួយនឹងការផ្លាស់ប្តូរនេះសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស​កម្ពុជាក៏ត្រូវបានព្យាករថានឹងមានការធ្លាក់ចុះប្រមាណ នេះបើយោងតាមការព្យាករចុងក្រោយរបស់ធនាគារ ពិភពលោក។ ២% ៤%
កម្ពុជាមានសកម្មភាពគ្រប់គ្រងបានល្អ ជាមួយការឆ្លងរីករាលដាលនៃវីរុសកូវីដ-19ខណៈនឹងរំពឹងថាសេដ្ឋកិច្ចមានភាពប្រសើរនៅឆ្នាំ2021 ដោយសារការកើនឡើង នៃការងារកសិកម្ម លោក David Freedman បានមានប្រសាសន៍ថា៖ យោងតាមធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB)វិញ បានធ្វើការកែសម្រួលទស្សនវិស័យរយៈពេលមធ្យមរបស់ខ្លួនដោយព្យាករថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបានធ្លាក់ចុះត្រឹម 4%នៅចុងឆ្នាំនេះ ខណៈដែលខ្លួនបានព្យាករកាលពីពេលកន្លងទៅថាសេដ្ឋកិច្ចជាតិនឹងធ្លាក់ចុះ 4.5% បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុន។
សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជានឹងធ្លាក់ចុះ 4%ក្នុងឆ្នាំ2020 បើធ្វើការប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំកន្លងទៅ ហើយកំណើននឹងមានការកើនឡើងវិញ ចំនួន 5.4%នៅក្នុងឆ្នាំ 2021។ ផលិតកម្មក្រៅពីវិស័យកាត់ដេរ ធ្វើឱ្យមានចក្ខុវិស័យសេដ្ឋកិច្ចរយៈពេលមធ្យមមានភាពប្រសើរឡើង។
តំបន់ក្រហម លោកបានបន្ថែមទៀតថា បានជួយកាត់បន្ថយការរាតត្បាតក្នុងតំបន់នៃវីរុសកូវីដ-19ការធ្វើអន្តរាគមន៍ទាន់ពេលវេលា បានជួយកាត់បន្ថយការរាតត្បាតក្នុងតំបន់នៃវីរុសកូវីដ-19 ខណៈដែលការគ្រប់គ្រងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយការប្រុងប្រយ័ត្នបានជួយឱ្យ រដ្ឋាភិបាលប្រើប្រាស់គោលនយោបាយសារពើពន្ធដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានរបស់ខ្លួន។
កំណើនរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងឆ្នាំ2020 ស្មើនឹង 3.1% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរួមមាន ថវិកា ចំនួន 60 លានដុល្លារសម្រាប់វិធានការសុខាភិបាលថវិកា300 លានដុល្លារ សម្រាប់កិច្ចការពារសង្គម និង ថវិកា 455.8 លានដុល្លារសម្រាប់សកម្មភាពកំណើនសេដ្ឋកិច្ច៕