ចិនបានឧបត្ថម្ភឡជីវឧស្ម័នជិត2000ឡ ដល់កសិករកម្ពុជាក្នុងតម្លៃសរុបជិត2លានដុល្លារ
ឡជីវឧស្ម័នបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងផលិតកម្មចិញ្ចឹមសត្វទំពារអៀង (គោ ក្របី ចៀម និងពពែ) និងសត្វជ្រូកផងដែរ តាមរយ:ការប្រើប្រាស់​ថាមពល​កកើតឡើងវិញបានពីលាមកសត្វចេញ​ជាចំហេះ​សម្រាប់ចម្អិនអាហារ ភ្លើងបំភ្លឺលំនៅឋាន កាកសំណល់ឡ ធ្វើជាជីធម្មជាតិ មានគុណប្រយោជន៍​សម្រាប់​​ផលិតកម្មបន្លែ និងឈើហូបផ្លែ។
ដោយយល់ឃើញអំពីសារប្រយោជន៍របស់ឡជីវឧស្ម័ន អគ្គនាយកដ្ឋានសុខភាពសត្វ និងផលិតកម្មសត្វ បានកៀងគរ និងស្វែងរកការគាំទ្រ បន្ថែម​ពី​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិតចិន ក្រោមផែនការភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយរបស់ប្រមុខដឹកនាំនៃរដ្ឋាភិបាលប្រទេសទាំង2សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម។
តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាដៃគូរនេះ ភាគីចិនបានឧបត្ថម្ភឡជីវឧស្ម័នចំនួន 1,850 ឡ រួមទាំងសម្ភារសម្រាប់ដំណើរការសាងសង់ឡ ការប្រើប្រាស់​ថាមពលកកើតឡើងវិញ និងមធ្យោបាយគាំទ្រ (រថយន្ត6គ្រឿង និងម៉ូតូ14គ្រឿង) ការបណ្តុះបណ្តាលមន្ត្រីជំនាញ និងក្រុមជាង 103នាក់ ផង​ដែរ។ ឡជីវឧស្ម័នជំនួយនេះបានតម្លើង និងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅក្នុងខេត្តគោលដៅចំនួន10 រួមមានខេត្តកណ្តាល (60ឡ) កំពង់ស្ពឺ (10ឡ) តាកែវ (270ឡ) កំពង់ចាម (210ឡ) ត្បូងឃ្មុំ (300ឡ) ព្រៃវែង (200ឡ) ស្វាយរៀង (200ឡ) ព្រះវិហារ (200ឡ) ពោធិ៍សាត់ (200ឡ) និង កំពង់​ឆ្នាំង​(200ឡ)។
គម្រោងនេះអនុវត្តជាដៃគូដោយមានការចូលរួមគាំទ្រជាឡជំនាញបច្ចេកទេស សម្ភារបរិក្ខា និងមធ្យោបាយគាំទ្រពីភាគីចិន និងការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋភិបាល ក្នុងការតម្លើងឡទាំងនោះដោយឥតគិតថ្លៃជូនកសិករចំនួន1,850គ្រួសារ និងគិតជាទឹកប្រាក់សរុបប្រមាណជាង 1.7 លានដុល្លា​រ ក្រោមគម្រោងជំនួយ​ឥត​សំណង​​ពីភាគីចិន និង​ពីរាជរដ្ឋាភិបាល​​ជាង 0.2 លានដុល្លារ។
គុណប្រយោជន៍របស់ឡជីវឧស្ម័ននេះ ទាំងថាមពល និងកាកសំណល់ បានចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់កម្រិត​ជីវ​ភាពរបស់ប្រជាកសិករ នៅជនបទបានយ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរតាមរយ:ការកាត់បន្ថយ​ការប្រើប្រាស់​ថាម​ពលអគ្គិសនី ប្រេងឥន្ធន: ការកាប់បំផ្លាញឈើសម្រាប់ធ្វើអុស និងធ្យូរួមទាំងជីគីមី ប្រើលើដំណាំ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់កម្មវិធីឡជីវឧស្ម័នថ្នាក់ជាតិ (17/06/2021) ដែលបានធ្វើការពិសោធន៍សាកល្បងបង្ហាញថា បើកសិករមានឡជីវឧស្ម័នមួយ គាត់អាចសន្សំអុស ឬធ្យូងបាន 2តោន​/ឆ្នាំ និងរួមចំណែកកាត់បន្ថយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់បាន CO2= 3.2តោន/1ឡ។ បើកសិករប្រើកាក​សំណល់​ឡជីវឧស្ម័ន1 គាត់ចំណេញបាន1លានរៀល/ឆ្នាំ ពីការមិនទិញជីគីមី៕