" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-76343 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
បណ្តា​ប្រទេសអាស៊ានទាំងអស់បេ្តជ្ញារួមគ្នា និងជំរុញការកសាងទីក្រុងឱ្យមានភាពធន់ និងឆ្លាតវៃ
ភ្នំពេញ៖ បណ្តាទីក្រុង រាជធានី និងរដ្ឋធានីនៃប្រទេស​អាស៊ានទាំង១០បានចុះហត្ថលេខាលើសេចក្តីប្រកាសរួមនៅទីក្រុងភ្នំពេញដែលជាតឹកតាងថ្មី បង្ហាញ​ពីការប្ដេជ្ញាចិត្ដរួមគ្នា ជា​មួយការប្ដេជ្ញាចិត្ត​របស់អាស៊ាន ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងក្នុងដំណើរទៅថ្ងៃអនាគត ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឆ្លើយតបនឹងកសាងទីក្រុង​ឱ្យមាន​ភាពធន់ និងឆ្លាតវៃ។
ឯកឧត្ដម នួន ផារ័ត្ន អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ បានលើកឡើងបែបនេះនៅក្នុងឱកាសបង្ហាញលទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន ក្រោមប្រធានបទ «ការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីទីក្រុងឆ្លាត មានភាពធន់ និងមានចីរភាព» ដើម្បីការត្រៀមលក្ខណៈ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្សេងៗ នៃទីក្រុងនៅ​តំបន់​អាស៊ាន​ជួបប្រទះ ដូចជា បញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច បញ្ហាអាកាសធាតុ និងភាពមិន​ច្បាស់​លាស់ផ្សេងៗ ជាពិសេសលើកឡើងពីការបែងចែកថវិកា ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាជួយអភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុងឱ្យមានភាពធន់ និរន្តរភាព គួរឱ្យចង់រស់នៅ និងផ្ដល់នូវភាពសុខ​ដុមនីយកម្មជូនប្រជាពលរដ្ឋ ។
ឯកឧត្ដមបានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់​នេះ គឺបណ្តាទីក្រុងបានឯកភាព យោគយល់ថា សេចក្ដីប្រកាសទីក្រុងភ្នំពេញនឹងស្នើ​សុំឱ្យមាន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែមទៀត និងពង្រឹងនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន ដើម្បីលើក​កម្ពស់​ឱ្យ​ទីក្រុងនៃបណ្តាតំបន់អាស៊ាន ចូលរួមចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍​រវាងគ្នា ។
ឯកឧត្ដម នួន ផារ័ត្ន បានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖
“សម្រាប់បញ្ហាទាំងអស់នេះ ត្រូវបានលើកយកពិភាក្សា និងចែករំលែកជាទស្សនៈ បទពិសោធន៍ល្អៗរវាងរដ្ឋធានី និងរាជធានី។ ចំណុចនេះ គឺជារឿងដ៏សំខាន់ដែលរដ្ឋបាលរាជធានី រដ្ឋធានីទាំង១០ គិតថា ជាចំណុចមួយត្រូវចែករំលែកគ្នានូវបទពិសោធន៍ល្អៗ និងរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមរួមគ្នា ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍រាជធានី រដ្ឋធានីរបស់យើងទាំង១០របស់អាស៊ាន ឱ្យក្លាយជារាជធានី រដ្ឋធានីដែលមានភាពទាក់ទាញ ខាងផ្នែកបរិស្ថាន ដែលមានភាពល្អប្រសើរសម្រាប់ការរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ”
សម្រាប់វេទិកាអភិបាលក្រុងអាស៊ាន បានរំលេចចេញនូវសមិទ្ធផល នៃស្នាដៃការងារនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍទីក្រុងរបស់ខ្លួន ដែលជាចក្ខុវិស័យទៅមុខក្នុងការអភិវឌ្ឍរាជធានី រដ្ឋធានីរបស់ខ្លួន ដោយមានការចែកជាក្រុមពិភាក្សា៣ក្រុមធំៗ ហើយក្រុមនីមួយៗបានជជែកលម្អិត នូវបញ្ហាផ្សេងៗ រួមទាំងបញ្ហាការស្វែងរកនូវប្រភពហិរញ្ញប្បទាន ប្រកបដោយនិរន្តរភាព អភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុង ការកសាងទីក្រុងឆ្លាត ការរួមគ្នាអភិវឌ្ឍន៍គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ។
ទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ ហាណូយ រាជធានីភ្នំពេញ ដូចជាបណ្ដារដ្ឋធានីដទៃទៀត ក៏បានចែករំលែកអំពីទម្លាប់អភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងល្អ ជាមួយនឹងការរៀបចំទីក្រុង ផ្ដោតទៅ​លើប្រជា​ពលរដ្ឋ ដោយមិនសូវផ្ដោតលើបច្ចេកវិទ្យានោះទេ។ ចំពោះទីក្រុងសាំងហ្គាពួរ  បានចែករំលែក​ពីការដាំដុះបន្លែ ការរៀបចំផែនការទីក្រុងដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យធានាសន្តិសុខល្អប្រសើរជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរស់នៅលើអគារខ្ពស់ៗរស់នៅ ប្រកបដោយសុខដុមនីយកម្ម ។ ក្រុងហាណូយ ក៏បានបង្ហាញពីបទពិសោធន៍ និងការធ្វើនគរូបនីយកម្មទីក្រុងរបស់គេ ដោយចង់អភិវឌ្ឍន៍ទៅជាប្រទេស ដែលមានការប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ ហើយផ្ដោតទៅលើ ភូមិ​សាស្ត្រក្នុងតំបន់ហា​ណូយផងដែរ។ ចំណែកកម្ពុជា ក៏បានបង្ហាញពីការរៀបចំរបស់ខ្លួន ដែល​រៀបចំការកំណត់តំបន់នៅក្នុងទីក្រុង។
សូមបញ្ជាក់ថា កិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន គឺជាវេទិកាមួយសម្រាប់អភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ានទាំង១០ ដើម្បីលើកឡើង និងពិភាក្សាអំពីបញ្ហាប្រឈមក្នុងទីក្រុងនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងដែលអាចកើតមានឡើង ព្រមទាំងចែករំលែកនូវដំណោះស្រាយ ដែលមានភាពច្នៃប្រឌិត នៃបណ្ដាទីក្រុងនីមួយៗ ការអនុវត្តល្អៗ ក៏ដូចជាទស្សនៈល្អៗសម្រាប់ការកសាងសហគមន៍អាស៊ាន ថែមបានប្ដេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា ដើម្បីកសាងទីក្រុងឱ្យមានភាពរឹងមាំជាងមុន ៕