បណ្តា​ប្រទេសអាស៊ានទាំងអស់បេ្តជ្ញារួមគ្នា និងជំរុញការកសាងទីក្រុងឱ្យមានភាពធន់ និងឆ្លាតវៃ
ភ្នំពេញ៖ បណ្តាទីក្រុង រាជធានី និងរដ្ឋធានីនៃប្រទេស​អាស៊ានទាំង១០បានចុះហត្ថលេខាលើសេចក្តីប្រកាសរួមនៅទីក្រុងភ្នំពេញដែលជាតឹកតាងថ្មី បង្ហាញ​ពីការប្ដេជ្ញាចិត្ដរួមគ្នា ជា​មួយការប្ដេជ្ញាចិត្ត​របស់អាស៊ាន ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងក្នុងដំណើរទៅថ្ងៃអនាគត ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឆ្លើយតបនឹងកសាងទីក្រុង​ឱ្យមាន​ភាពធន់ និងឆ្លាតវៃ។
ឯកឧត្ដម នួន ផារ័ត្ន អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ បានលើកឡើងបែបនេះនៅក្នុងឱកាសបង្ហាញលទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន ក្រោមប្រធានបទ «ការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីទីក្រុងឆ្លាត មានភាពធន់ និងមានចីរភាព» ដើម្បីការត្រៀមលក្ខណៈ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្សេងៗ នៃទីក្រុងនៅ​តំបន់​អាស៊ាន​ជួបប្រទះ ដូចជា បញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច បញ្ហាអាកាសធាតុ និងភាពមិន​ច្បាស់​លាស់ផ្សេងៗ ជាពិសេសលើកឡើងពីការបែងចែកថវិកា ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាជួយអភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុងឱ្យមានភាពធន់ និរន្តរភាព គួរឱ្យចង់រស់នៅ និងផ្ដល់នូវភាពសុខ​ដុមនីយកម្មជូនប្រជាពលរដ្ឋ ។
ឯកឧត្ដមបានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់​នេះ គឺបណ្តាទីក្រុងបានឯកភាព យោគយល់ថា សេចក្ដីប្រកាសទីក្រុងភ្នំពេញនឹងស្នើ​សុំឱ្យមាន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែមទៀត និងពង្រឹងនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន ដើម្បីលើក​កម្ពស់​ឱ្យ​ទីក្រុងនៃបណ្តាតំបន់អាស៊ាន ចូលរួមចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍​រវាងគ្នា ។
ទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ ហាណូយ រាជធានីភ្នំពេញ ដូចជាបណ្ដារដ្ឋធានីដទៃទៀត ក៏បានចែករំលែកអំពីទម្លាប់អភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងល្អ ជាមួយនឹងការរៀបចំទីក្រុង ផ្ដោតទៅ​លើប្រជា​ពលរដ្ឋ ដោយមិនសូវផ្ដោតលើបច្ចេកវិទ្យានោះទេ។ ចំពោះទីក្រុងសាំងហ្គាពួរ  បានចែករំលែក​ពីការដាំដុះបន្លែ ការរៀបចំផែនការទីក្រុងដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យធានាសន្តិសុខល្អប្រសើរជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរស់នៅលើអគារខ្ពស់ៗរស់នៅ ប្រកបដោយសុខដុមនីយកម្ម ។ ក្រុងហាណូយ ក៏បានបង្ហាញពីបទពិសោធន៍ និងការធ្វើនគរូបនីយកម្មទីក្រុងរបស់គេ ដោយចង់អភិវឌ្ឍន៍ទៅជាប្រទេស ដែលមានការប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ ហើយផ្ដោតទៅលើ ភូមិ​សាស្ត្រក្នុងតំបន់ហា​ណូយផងដែរ។ ចំណែកកម្ពុជា ក៏បានបង្ហាញពីការរៀបចំរបស់ខ្លួន ដែល​រៀបចំការកំណត់តំបន់នៅក្នុងទីក្រុង។