ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមហ៊ុនផលិតសំបកកង់យានយន្តគ្រប់ប្រភេទថ្មីមួយទៀតដែលមានតម្លៃជិត៣០០លានដុល្លារនឹងបង្ហាញវត្តមាននៅកម្ពុជាក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ ខណៈរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានគាំទ្រ និងអនុម័តទាំងស្រុងរួចរាល់។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តនូវគម្រោងផលិតសំបកកង់យានយន្ដខ្នាតយក្សមួយ ដែលមានទំហំទុនវិនិយោគប្រមាណ ២៩៧លានដុល្លារអាមេរិក និងមានទីតាំងវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ។
គម្រោងដ៏ធំដែលនឹងលេចវត្តមានឡើងនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុមួយនេះ គឺជាគម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុន General Intelligence (Cambodia) Co., Ltd. ដែលរំពឹងនឹងអាចមានលទ្ធភាពបង្កើតការងារជូនប្រជាជនប្រមាណជាជិត២ពាន់កន្លែងផងដែរ។
យ៉ាងណាមិញ ការមកដល់ជាបន្តបន្ទាប់នៃរោងចក្រផលិតសំបកកង់រថយន្ដនេះ ត្រូវបានអ្នកជំនាញមើលឃើញថា វានឹងចូលខ្លួនមកជួយជំរុញ និងប្រែក្លាយទីផ្សារកៅស៊ូរបស់កម្ពុជាឲ្យមានស្ថានភាពល្អ និងអាចស្ថិតនៅចំណុចថេរមួយ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធាននៃសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ធ្លាប់បានបង្ហាញការរំពឹងថា ក្រោយពេលដែលរោងចក្រផលិតកង់យានយន្ដទាំងនោះដំណើរការ វានឹងធ្វើឲ្យការប្រមូលទិញកៅស៊ូក្នុងស្រុកមានការកើនឡើង ហើយក្រុមហ៊ុនកែច្នៃក៏មានសង្ឃឹមដំណើរការទៅមុខហើយវាក៏បង្កឲ្យមានភាពងាយស្រួលដល់ការទិញលក់របស់ប្រជាជនក្នុងស្រុកផងដែរ។ គួររំលឹកផងដែរថា កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ ក្រុមហ៊ុនយក្សរបស់ចិនមួយមានឈ្មោះថា Jiangsu General Science បានជ្រើសរើសមកដាក់ទីតាំងរោងចក្រផលិតសំបកកង់រថយន្ដនៅកម្ពុជាជាមួយទុនប្រមាណ ២០០លានដុល្លារ ព្រមទាំងមានលទ្ធភាពផលិតកង់រថយន្តបាន ៦លានឯកតាក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលគិតជាចំណូលប្រចាំឆ្នាំមានរហូតទៅដល់ប្រមាណ ២៥លានដុល្លា៕