បណ្ឌិត គិន ភា ៖ អាស៊ានជាគោលដៅសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់ចិន ប៉ុន្តែជាភូមិសាស្ត្រនយោបាយសម្រាប់អាមេរិក
ភ្នំពេញ ៖ តាមការកត់សម្គាល់ រហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មហាអំណាចចិន និងអាមេរិកនៅមិនទាន់មានភាពត្រជាក់ដាក់គ្នា ឬធូរស្រាលនៅឡើយបើទោះបីជាអាមេរិក និងលោកខាងលិចនៅកំពុងតែរវល់ជាមួយនឹងរុស្ស៊ីលើបញ្ហានៅអ៊ុយក្រែន ខណៈដែលអាស៊ានស្ថិតនៅចន្លោះកណ្តាលរវាង ចិន​​ និងសហរដ្ឋអាម៉េរិកក្នុងបរិបទថ្មី។
នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាប្រជុំតុមូលស្ដីពី«អាស៊ាន ស្ថិតនៅចន្លោះចិន និងសហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងបរិបថថ្មី ដែលរៀបចំនៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅលោកបណ្ឌិត គិន ភា​​ ប្រធាន​វិទ្យាស្ថាន​ទំនាក់​ទំនង​អន្តរជាតិ​នៃ​រាជ​បណ្ឌិតត្យសភា​កម្ពុជា និងជាវាគ្មិនដំបូងគេបានអញ្ជើញឡើងបកស្រាយស្ថីអំពីការវិវត្តទៅនៃស្ថានភាពនៃតំបន់អាស៊ានដែលកំពុងស្ថិតនៅក្នុងចន្លោះរវាងមហាយក្សទាំងពីរ។
“ចិន និងអាមេរិក មិនដែលមានភាពត្រជាក់ណាម្តងឡើយគិតចាប់តាំងតែពីពេលដែលចិនបានចាប់ផ្តើមរីកចម្រើនលូតលាស់ខ្លាំងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងឥទ្ធិពលរបស់ខ្លួននៅលើពិភពលោក ពីព្រោះថាអាមេរិកដែលមានតំណែងជាប្រទេសមានឥទ្ធិពលបំផុតរបស់ពិភពលោកនោះពិតជាមានកង្វល់ខ្លាំងចំពោះភាពធំធាត់របស់ចិន”
“អាស៊ានគឺកំពុងប្រឈមមុខទៅលើគ្រោះទ្វេរ។ ទ្វេរគ្រោះ គឺសំដៅទៅលើការប្រទាញប្រទង់រវាងមហាអំណាចដែលជាទូទៅអាមេរិក និងចិន នឹងធ្វើការទាញប្រទេសតូចៗ ឬក៏តំបន់តូចៗឲ្យមកស្ថិតនៅខាងភាគីខាងខ្លួនដូចទៅនឹងពាក្យខ្មែរយើងធ្លាប់បាននិយាយថានៅពេលដែលដំរីជល់គ្នានោះនឹងនាំឲ្យមានងាប់ស្រមោចសង្អារជាមិនខាន”
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី ឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួរថា តើអាមេរិក និងចិន ចាត់ទុកអាស៊ានជារឿងចាំបាច់ និងមានទំហំប៉ុនណានោះ លោកបណ្ឌិតបានថ្លែងបែបជាការគិតពិចារណាថា ៖ ទាំងកត្តាភូមិសាស្ត្រ កត្តាប្រជាសាស្ត្រ និងកត្តាសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន ដែលមានផ្ទៃដីដល់ទៅ៣ភាគរយនៃពិភពលោក គឺជាច្រកដ៏សំខាន់ឆ្លងកាត់ទៅដល់សមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិក និងជាតំបន់ដែលមានប្រជាពលរដ្ឋពេញវ័យច្រើនផងដែរនោះ សម្រាប់តែប្រទេសចិន គឺមិនដែលខ្វាយខ្វល់ពីបញ្ហាមនោគមវិជ្ជា ឬភូមិសាស្ត្រនយោបាយឡើយ ពោលសំខាន់តែទៅលើកិច្ចការងារសម្រាប់បង្កើនសេដ្ឋកិច្ចប៉ុណ្ណោះ។ ជាក់ស្តែងប្រទេសនីមួយៗក្នុងតំបន់សុទ្ធតែទទួលបានជំនួយជាការវិនិយោគយ៉ាងច្រើនពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលចិន។
ដោយឡែក សម្រាប់អាមេរិកវិញ ក្រៅតែពីការបង្កើតយន្តការជាយុទ្ធសាស្ត្រជាច្រើនដើម្បីការពារការរីកឥទ្ធិពលរបស់ចិនហើយនោះ នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាននេះវិញអាមេរិកកំពុងព្យាយាមធ្វើខ្លួនឯងទៅជាអ្នកការពារសន្តិសុខចំពោះប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ជាពិសេសបណ្តាប្រទេសដែលបានប្រកាសទាមទារ និងប្រកាសអធិបតេយ្យនៅតាមតំបន់សមុទ្រចិនខាងត្បូង ដូចជា វៀតណាម ហ្វីលីពីន ប្រ៊ុយណេ និងឥណ្ឌូនេស៊ីជាដើម។ ជាចុងក្រោយ លោកបណ្ឌិត គិន ភា បានលើកឡើងថា អាស៊ានគ្មានហេតុផលអ្វីដើម្បីជ្រើសយកមហាអំណាចមួយទុកមហាអំណាចមួយចោលនោះទេ មានន័យថា អាស៊ាននឹងមិនអាចខ្វះចិន ឬខ្វះអាមេរិកបានឡើយ ទាំងទៅលើទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ច យុទ្ធសាស្ត្រ សន្តិសុខ និងពាណិជ្ជកម្មផងដែរ៕