កម្ពុជា ស្នើឲ្យ WTO គាំទ្រដល់ការសិក្សាពីយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការក្លាយខ្លួនជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍កម្រិតមធ្យម
ហ្សឺណែវ ៖ គណៈប្រតិភូកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ដឹកនាំដោយឯកឧត្តម សុខ សុភ័ក្ត្រ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម ប៉ាន សូរស័ក្ដិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារជាមួយ លោក Stephen Fevrier និងលោក Eloi Laourou ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់លោកជំទាវ Ngozi Okonjo-Iweala អគ្គនាយកនៃអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការបានជម្រាបជូនពីអំពីវឌ្ឍនភាពដែលសម្រេចបានដោយកម្ពុជាក្នុងអំឡុងពេលដែលកម្ពុជាចូលជាសមាជិកអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកតាំងពីឆ្នាំ២០០៤មក និងគោលដៅនាពេលអនាគតរបស់កម្ពុជា ជាពិសេស ការត្រៀមខ្លួនរបស់កម្ពុជាសម្រាប់ដំណើរនៃការចាកចេញពីប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួច ដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់។ ទាក់ទងនឹងការងារនេះដែរ តំណាងកម្ពុជាបានស្នើសុំឲ្យអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកគាំទ្រដល់ការសិក្សាគ្រប់ជ្រុងជ្រោយអំពីយុទ្ធសាស្ត្រចាកចេញពីប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចរបស់កម្ពុជាផងដែរ។
ជាមួយនឹងសំណើរនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានលើកឡើងអំពីការធ្វើជាប្រធានអាស៊ានក្នុងឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ ហើយបានអញ្ជើញឲ្យអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកពិនិត្យមើលលទ្ធភាពបង្កើតជាកម្មវិធីដើម្បីផ្សព្វផ្សាយពីសកម្មភាពរបស់អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកនៅកម្ពុជា ក្នុងអំឡុងពេលនេះផងដែរ។ ជាការឆ្លើយតប លោក Eloi Laourou ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក (WTO) បានកោតសរសើរចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជា ក្នុងនាមជាសមាជិករបស់អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក។ អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកនឹងពិនិត្យមើលលទ្ធភាពជាក់ស្ដែងចំពោះការចូលរួមជាមួយកម្ពុជាក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នានា ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឲ្យកម្ពុជាប្រឹងប្រែងចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងការងារនៃអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក ដើម្បីទាញយកផលប្រយោជន៍ពេញលេញពីប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី៕