សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា ទោះជាស្ថិតក្នុងស្ថានការណ៍យ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏កម្ពុជានៅមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការរក្សាស្ថិរភាពស្បៀង ជាក់ស្ដែងបច្ចុប្បន្ននេះមានរហូតទៅដល់ ៥លានតោនសម្រាប់បម្រុងទុក។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ភូមិកុមារ SOS ព្រៃវែង ខេត្តព្រៃវែង នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ សម្ដេចតេជោបានលើកឡើងពីស្ថានភាពស្បៀងនៅប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីជាការក្រើនរំលឹក និងផ្តល់ទំនុកចិត្តដល់ប្រជាជនកម្ពុជាថា ថ្នាក់ដឹកនាំនឹងមិនទុកប្រជាជនខ្លួនខ្វះស្បៀងបរិភោគឡើយ ជាពិសេសកម្ពុជាកំពុងរិះរកវិធីធ្វើយ៉ាងណាឲ្យខ្លួនមានដំណើរការសេដ្ឋកិច្ចក្នុងកាលៈទេសៈរៀនរស់នៅជាមួយកូវីដនេះ។
សម្ដេចបានមានប្រសាសន៍បន្តថា៖
“នៅពេលដែលខ្ញុំធ្វើដំណើរមកនេះ គឺយើងឃើញថាស្រូវប្រាំងរបស់យើងខ្លះកំពុងច្រូត ខ្លះកំពុងបែកគុម្ព ខ្លះកំពុងចេញ…ដូច្នេះកម្ពុជានៅតែមានស្បៀង ជាស្រូវជាអង្ករដែលយើងដាំដុះ ជាត្រីជាសាច់ដែលយើងផលិតក្នុងស្រុករបស់យើង យើងបន្តនូវដំណើរការទាំងនេះទៅទៀត”
គួររំលឹកថា បើទោះជាជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ បានវាយលុកសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាអស់រយៈពេលពីរឆ្នាំមកហើយក្ដី ក៏វាមិនអាចផ្តាច់ដង្ហើមជីពចរសេដ្ឋកិច្ចដែលចិញ្ចឹមប្រជាជនឱ្យរស់គឺវិស័យកសិកម្មបានដែរ។ សម្រាប់ពេលនេះកម្ពុជា មិនមានខ្វះខាតស្បៀងនោះទេ ហើយថែមទាំងមានលទ្ធភាព សម្រាប់ធ្វើការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅប្រទេសថែមទៀតផង។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ កម្ពុជាក៏អាចចូលរួមក្នុងសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក ដោយក្នុង១ឆ្នាំៗ កម្ពុជាមានសមត្ថភាពសល់ស្រូវជាង៦លានតោន ដែលគិតជាអង្ករមានជាង៤លានតោនបន្ទាប់ពីផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុករួចផងដែរ៕