ការ​នាំ​ចេញរបស់កម្ពុជា​ទៅ​ប្រទេស RCEP កើន​ដល់ ៤០០០​លាន​ដុល្លារ​ក្នុងឆមាសទីមួយ ឆ្នាំ២០២៣
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានបង្ហាញរបាយការណ៍ដោយបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាបាននាំចេញទំនិញចម្រុះមានតម្លៃសរុប ៤,០៧​១ លានដុល្លារ ទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) ក្នុងរយៈពេល៦ខែនៃឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០២៣ មានការកើនឡើងប្រមាណ ២៤ ភាគរយបើធៀបរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ។
គោលដៅនៃការនាំចេញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសកំពូលទាំង៣ ក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP រួមមានទីផ្សារប្រទេសវៀតណាមមានតម្លៃ ១,៤២៩ លានដុល្លារអាមេរិក, ប្រទេសថៃ មានតម្លៃ ៥២៧លានដុល្លារអាមេរិក និងសិង្ហបុរី មានតម្លៃចំនួន ៤១៥លានដុល្លារអាមេរិក។ ការ​នាំ​ចូល​របស់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ពី​បណ្តា​ប្រទេស RCEP បាន​ធ្លាក់​ចុះ ១៧ ភាគរយ​មក​នៅ​ត្រឹម ១០ ៧៤០ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជ្ជា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានមានប្រសាសន៍ថា ពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជាជាមួយ​​​បណ្តាប្រទេស RCEP ដោយសារតែការអនុគ្រោះពាណិជ្ជកម្មក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មតំបន់។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជ្ជា បញ្ជាក់​ថា ​៖
“ជាមួយ​នឹង​ពន្ធ​ពាណិជ្ជកម្ម​ស្ទើរតែ​សូន្យ អ្នក​នាំ​ចេញ​អាច​ទាញ​យក​អត្ថប្រយោជន៍​ពី​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្មដែល​នាំ​ឱ្យ​ការ​នាំ​ចេញ និង​ការ​នាំ​ចូល​ពី​កម្ពុជា​កើនឡើង​​។”
បណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ ប្រធាននាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ-កម្ពុជានៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានប្រាប់ AMS ថា កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី RCEP ការរួមចំណែករបស់ប្រទេសសមាជិក RCEP បានរួមចំណែកដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្តារសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ និងសកល ដោយការផ្តល់លទ្ធភាពទទួលបានទីផ្សារកាន់តែធំទូលាយសម្រាប់ប្រទេសចូលរួមទាំងអស់ជាមួយការអនុគ្រោះពន្ធ។
“កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់នេះ ជាទីផ្សារសេរី ពង្រឹងសមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ គាំទ្រដល់ប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មបើកចំហ និងបរិយាបន្ន ហើយរួមចំណែកដល់កិច្ចខិត​ខំប្រឹងប្រែងស្តារឡើងវិញវិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគរបស់បណ្តាប្រទេស RCEP និងជាយន្តការនៃកិច្ចព្រមព្រៀងមួយជាមួយនឹងបណ្ដាប្រទេសក្នុងតំបន់នៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្មតាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀង ទ្វេភាគី FTA ។”
លោកបណ្ឌិតបានថ្លែងបន្ថែមថា ៖
“RCEP បានលើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់វិស័យក្នុងតំបន់ឱ្យកាន់តែខ្លាំង និងបានជួយបង្កើតឱកាសអាជីវកម្ម និងការងារថ្មីៗ ជំរុញឱ្យមានភាពកាន់តែច្បាស់លាស់ក្នុងកិច្ចពាណិជ្ជកម្ម។ ពង្រឹងខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់ក្នុងតំបន់ និងជំរុញលើកកម្ពស់កិច្ចព្រមព្រៀងទេ្វភាគី និងបានពង្រីកសក្តានុពល បើកកម្រិតទីផ្សារឱ្យកាន់តែទូលាយនៅក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃក្នុងតំបន់ និងផលិតកម្ម។”
បណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានបញ្ជាក់ផងដែរថា ​កិច្ចព្រមព្រៀង (RCEP) មានបណ្តាប្រទេសអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកចំនួន ១៥ រួមទាំងរដ្ឋសមាជិកអាស៊ានចំនួន ១០ និងដៃគូពាណិជ្ជកម្មចំនួន ៥ គឺប្រទេសចិន ជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង អូស្ត្រាលី និង ណូវែលសេឡង់។ វាជាការបង្កើតទីផ្សារសមាហរណកម្មក្នុងតំបន់ ដែលមានទំហំធំជាងមុន និងត្រូវបានជំរុញដោយកិច្ចព្រមព្រៀង (RCEP) ជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោកដែលនឹងជះ​ឥទ្ធិពល​ដល់​សមាជិក​របស់​ខ្លួន។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងរបាយការណ៍ស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបង្ហាញឱ្យដឹងថា ក្រោមការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP និង FTAs កម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងទាក់ទាញការវិនិយោគបន្ថែមទៀតនៅក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខនេះ ដែលនឹងជំរុញផលិតភាព និងលើកកម្ពស់ការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច។ បន្ថែមពីនេះ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងកើន ៥.៦% នៅឆ្នាំ២០២៣ ខ្ពស់ជាងការព្យាការណ៍លើកដំបូងកាលពីចុងឆ្នាំកន្លងទៅត្រឹមតែ ៥.២% ក្រោមកិច្ចគាំទ្រពីកំណើននៃការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ និងផលិតផលមិនមែនកាត់ដេរ ក៏ដូចជាការងើបឡើងវិញយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃវិស័យទេសចរណ៍ រួមជាមួយនឹងកំណើនដ៏រឹងមាំនៃការដឹកជញ្ជូន ទូរគមនាគមន៍ និងកសិកម្ម៕