អ្នកសេដ្ឋកិច្ច ៖ វិស័យកាត់ដេរកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ នឹងមានកំណើនក្នុងរង្វង់ ៨,១%
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យកាត់ដេរកម្ពុជានៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ត្រូវបានអ្នកជំនាញដាក់ការរំពឹងថា អាចមានកំណើនរឹងមាំក្នុងរង្វង់ ៨,១% បន្ថែមទៀត ដោយសារភាពល្អប្រសើរនៃតម្រូវការសកល និងបន្តបានការបង្វែរការបញ្ជាទិញពីប្រទេសក្នុងតំបន់ ជាពិសេសការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគ ។ នេះបើតាមឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត នៅក្នុងវេទិកាសាធារណៈស្តីពីគ្រប់គ្រងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងច្បាប់ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុ សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅបានបញ្ជាក់ថា វិស័យកាត់ដេរទំនងជាមិនទាន់មានការវិវត្តផ្លាស់ប្ដូរទៅណានោះដែរ ពោលគឺវិស័យនេះ នឹងបន្ដកំណើននៅរយៈពេលយូរតទៅទៀត ប៉ុន្ដែអ្វីដែលរដ្ឋាភិបាលកំពុងជំរុញនោះ គឺការធ្វើពិធិធកម្មវិស័យនេះ ដោយជំរុញឱ្យមានការផលិតផលទំនិញដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់។
តាមរយៈការអនុវត្តគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍវិស័យកាត់ដេរ ឆ្នាំ២០២១-២០២៥ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងខិតខំជំរុញឱ្យវិនិយោគខ្មែរងាកមកវិនិយោគលើវិស័យកាត់ដេរឱ្យបានច្រើនបន្ថែមទៀត ព្រោះវិស័យនេះ គឺជាឆ្អឹងខ្នងដ៏សំខាន់សម្រាប់ការនាំចេញ ក៏ដូចជាជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្ន រោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជាចំនួន ៩៥% គឺជាការវិនិយោគពីបរទេស ខណៈមានតែ ៥%ប៉ុណ្ណោះ គឺជាជនជាតិខ្មែរ ។ នេះជាការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត។
ឯកឧត្តម ឈាង វណ្ណារិទ្ធ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគោលនយោបាយនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានឱ្យដឹងថា នៅឆ្នាំ២០២១ វិស័យកាត់ដេរត្រូវបានវាយតម្លៃមានកំណើន ៨% ពីកំណើនធ្លាក់ចុះក្នុងអត្រាដក ៦,៤% ក្នុងឆ្នាំ២០២០។ កំណើនល្អប្រសើរនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងនូវតម្រូវការខាងក្រៅ ជាមួយនឹងការទទួលបានការបង្វែរបញ្ជាទិញពីប្រទេសវៀតណាម និងមីយ៉ាន់ម៉ា។
ជាក់ស្តែង នៅឆ្នាំ២០២១ វិស័យកាត់ដេរកើនឡើងក្នុងរង្វង់ ១៥% បន្ទាប់ពីធ្លាក់ចុះក្នុងរង្វង់ ១០% ឆ្នាំ២០២០។ ក្នុងនោះ ការនាំចេញទៅកាន់សហរដ្ឋអាមេរិក រក្សាបានកំណើនខ្ពស់រង្វង់ ៣៥% ធៀបនឹងអត្រា ៣,៦% ក្នុងឆ្នាំ២០២០។ ចំពោះការនាំចូលវត្ថុធាតុដើម មានកំណើនខ្ពស់ដែរក្នុងអត្រា ២៤,៣​% ឆ្នាំ២០២១ ធៀបនឹងអត្រាដក ១៣,៤% ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ដែលនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីនិន្នាការនាំចេញផលិតផលកាត់ដេរនាពេលខាងមុខ។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់ឯកឧត្តម ឈាង វណ្ណារិទ្ធ។
ចំណែកការនាំចេញផលិតមិនមែនកាត់ដេរ ក៏មានការកើនឡើងខ្ពស់ផងដែរ។ ក្នុងនោះផលិតផលដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់មានដូចជា គ្រឿងសង្ហារឹម បន្ទះសូឡា គ្រឿងបង្គំអេឡិចត្រូនិក កង់ខ្សែភ្លើង និងខ្សែអុបទិចជាដើម។ ឯកឧត្តម ឈាង វណ្ណារិទ្ធ បានគូសបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២១ ការនាំចេញផលិតផលមិនមែនកាត់ដេរ កើនឡើងក្នុងអត្រា ៤១% ធៀបនឹង ២៦%ក្នុងឆ្នាំ២០២០។
ទន្ទឹមនឹងនេះ វិនិយោគក្នុងអនុវិស័យនេះ ក៏មានការកើនឡើងពី ៥៤០លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ទៅ ៧២០ លានដុល្លារ ឆ្នាំ២០២១។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ វិស័យនេះ ត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងបន្តមានកំណើនរឹងមាំក្នុងអត្រា ១២.២% ដោយសារការបន្តកើនឡើងនៃតម្រូវការខាងក្រៅ និងកើនឡើងនៃអ្នកវិនិយោគមកកាន់កម្ពុជា និងការផ្លាស់ប្តូរចង្វាក់ផលិតកម្ម គ្រប់គ្រងតំបន់ រួមផ្សំនឹងការដាក់ចេញច្បាប់វិនិយោគថ្មី និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី ដែលនឹងជួយបង្កើនបរិយាកាសសេដ្ឋកិច្ចឱ្យកាន់តែមានភាពទាក់ទាញប្រសើរជាងមុខ។
សូមបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២១ ចំណូលពីការនាំចេញផលិតផលមិនមែនកាត់ដេរវិញមានជាង ៤ពាន់លានដុល្លារ ដែលផលិតផលទាំងនោះរួមមានគ្រឿងបន្លាស់រថយន្ត ផលិតផលឧស្សាហកម្ម គ្រឿងបំណែកអេឡិចត្រូនិក បន្ទះសូឡា គ្រឿងបង្គំអេឡិចត្រូនិក កង់ខ្សែភ្លើង និងខ្សែអុបទិច។ ចំណែកការនាំចេញផលិតផលកាត់ដេររបស់កម្ពុជា មានទំហំទឹកប្រាក់សរុបជាង ១១ពាន់លានដុល្លារ មានការកើនឡើងចំនួន១៥% បើប្រៀបនឹងឆ្នាំ២០២០។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ពីអគ្គនាយកគយ និងរដ្ឋាការកម្ពុជា៕