មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ IMF និងធនាគារពិភពលោក World Bank លើកឡើងពីបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ចមួយចំនួន
បរទេស ៖ យោងតាមប្រភពពី Weforum បានដកស្រង់ព័ត៌មានសំខាន់ៗមួយចំនួនពីកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំរបស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ និងធនាគារពិភពលោក ដែលប្រព្រឹត្តឡើងកាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ។
មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ IMF បានរក្សាការព្យាករណ៍កំណើនសេដ្ឋកិច្ចសកលរបស់ខ្លួនសម្រាប់ឆ្នាំនេះនៅកម្រិត ៣ ភាគរយ ប៉ុន្តែបានកាត់បន្ថយការព្យាករណ៍នៅឆ្នាំ២០២៤ របស់ខ្លួនពី ៣ ភាគរយមកត្រឹម ២,៩ ភាគរយ។ លើសពីនេះ IMF ក៏បានកាត់បន្ថយការព្យាករណ៍កំណើនសម្រាប់ប្រទេសចិន និងតំបន់ចាយប្រាក់អឺរ៉ូផងដែរ។
IMF ព្យាករណ៍ថា កំណើនតំបន់ចាយប្រាក់អឺរ៉ូនឹងកើនឡើង ០,៧ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ និង ១,២ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៤ បើធៀបទៅនឹងការព្យាករណ៍កាលពីដើមឆ្នាំនេះគឺ ០,៩ ភាគរយ និង ១,៥ ភាគរយ។ ការព្យាករណ៍កំណើនរបស់ចិនត្រូវបានកាត់បន្ថយមកត្រឹម ៥ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ និង ៤,២ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៤។ ស្របពេលនេះដែរ ទស្សនវិស័យកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកកើនឡើងថែម ០,៣ ភាគរយសម្រាប់ឆ្នាំនេះ។
មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ IMF ទម្លាក់ការព្យាករណ៍កំណើនឆ្នាំ២០២៣ និង ឆ្នាំ២០២៤ សម្រាប់ប្រទេសចិន ដោយសារភាពទន់ខ្សោយនៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យរបស់ចិន។ របាយការណ៍បានបង្ហាញថា ចិនបាត់បង់ការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ច ដោយសារការធ្លាក់ចុះនៃសន្ទស្សន៍អ្នកទិញចន្លោះខែមេសាដល់ខែសីហា ខណៈដែលលក្ខខណ្ឌអចលនទ្រព្យកាន់តែមានភាពយ៉ាប់យ៉ឺន។ របាយការណ៍ព្យាករណ៍ថា បញ្ហាទីផ្សារអចលនទ្រព្យដែលអូសបន្លាយពេលយូរនៅចិននឹងបង្កឱ្យមានភាពតានតឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែខ្លាំងក្នុងចំណោមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ និងការថយចុះគុណភាពទ្រព្យសកម្មកាន់តែធំ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ IMF បានព្យាករណ៍ថា តំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិកមានភាពភ្លឺស្វាងជាងមុន និងជាតំបន់ដែលមានថាមពលបំផុតនៅឆ្នាំនេះ។ IMF បានរក្សាការព្យាករណ៍កំណើនសម្រាប់តំបន់នេះនៅកម្រិត ៤,៦ ភាគរយ ហើយសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងតំបន់អាចនឹងរួមចំណែកប្រហែល ២ ភាគ ៣ នៃកំណើនពិភពលោកនៅឆ្នាំនេះ។
ទោះជាយ៉ាងណាក្តី IMF ព្យាករណ៍ថា កំណើននៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកនឹងថយចុះមកត្រឹម ៤,២ ភាគរយនៅឆ្នាំក្រោយ ដោយសារការធ្លាក់ចុះនៃរចនាសម្ព័ន្ធរបស់ចិន និងកំណើនផលិតភាពខ្សោយនៅក្នុងប្រទេសផ្សេងទៀតនៅក្នុងតំបន់។ គេរំពឹងថា តំបន់អាស៊ីមិនរាប់បញ្ចូលប្រទេសជប៉ុន នឹងត្រលប់ទៅគោលដៅអតិផរណារបស់ធនាគារកណ្តាលរៀងៗខ្លួននៅចុងឆ្នាំក្រោយ។ IMF បន្ថែមថា ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ធនាគារកណ្តាលក្នុងតំបន់គួរតែប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះការបន្ធូរបន្ថយគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុមុនពេលកំណត់ដោយគួរតែអនុវត្តគោលនយោបាយដើម្បីធានាថា អតិផរណាស្ថិតក្នុងគោលដៅសមស្រប។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ធនាគារពិភពលោកក៏បានព្រមានអំពីការកើនឡើងបំណុលនៅអាស៊ីផងដែរ។ លោក Indermit Gill ប្រធានសេដ្ឋវិទូរបស់ធនាគារពិភពលោក លើកឡើងថា ការកើនឡើងនៃកម្រិតបំណុលនៅអាស៊ីអាចប៉ះពាល់ដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និង​ព្រមាន​អំពី​ភាព​យឺតយ៉ាវ​នៃ​ការ​រៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ​បំណុល​ក្នុង​ប្រទេស​ក្រីក្រ​បំផុត​របស់​ពិភពលោក៕