បរិបថថ្មីនៃវិស័យធានារ៉ាប់រង៖ រួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដោយការបង្កើនសមត្ថភាពម្ចាស់អាជីវកម្ម
លើសពីវិស័យធានារ៉ាប់រង ដែលផ្ដោតទៅលើតែការលក់សេវាកម្មធានារ៉ាប់រងដល់ប្រជាជន បច្ចុប្បន្នវិស័យនេះកំពុងឈានទៅមួយកម្រិតទៀត ក្នុងការរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចជាតិឱ្យកាន់តែ​ប្រសើរ។
ការរួមចំណែកនៃវិស័យនេះចំពោះសេដ្ឋកិច្ចគឺធ្វើឡើងតាមរយៈ ការបង្កើនសមត្ថភាពម្ចាស់អាជីវកម្ម ដោយបង្វែរពីការធ្វើអាជីវកម្មដែលផ្ដោតតែទៅលើផលចំណេញផ្ទាល់ខ្លួន ទៅជាអាជីវកម្មដែលមាន ទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គមវិញ។
ជាក់ស្ដែង សន្និសីទសម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំ Agency Leadership Conference មួយត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុង​គោល​បំណង​បង្កើនផ្នត់គំនិតវិជ្ជមាន និងបង្កើត ទម្លាប់ល្អក្នុងអាជីវកម្ម ដែលធានាបាននូវ​ប្រាក់ចំណូល ហើយបង្កើនគុណភាពផលិតផលដល់អតិថិជនគោលដៅក្នុងការរៀបចំប្រព័ន្ធ​ហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួនដើម្បីអនាគតអ្នកជំនាន់ក្រោយរបស់កម្ពុជា។
លោក ឌឿ ឈុនឡាយ ប្រធានអាជីវកម្មប្រចាំតំបន់ និងជាអ្នកដឹកនាំម្នាក់ដែលបាន​ចូលរួមក្នុង​សន្និសីទ​ខាងលើឡើងថា ការអប់រំ ការបណ្តុះបណ្តាលគឺពិតជារឿងសំខាន់ណាស់សម្រាប់​មនុស្ស ទាំងអស់គ្នា ។
«កន្លងមកកាលណានិយាយដល់ការធ្វើអាជីវកម្ម យើងនឹងគិតទៅដល់តែប្រាក់​ចំណេញមួយមុខនោះទេ តែសម្រាប់បរិបថថ្មីនេះ ការធ្វើអាជីវកម្មគឺគួរតែផ្តោតលើការជួយ​ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យមានសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុទៅវិញ ហើយលើសពីការលក់ វាគឺជាការជួយដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ កម្ពុជាឱ្យពួកគាត់ទទួលបាននូវការធានាអាយុជីវិត និងបង្ការហានិភ័យនានា»។
ប្រធានអាជីវកម្មរូបនេះ បានបន្តឱ្យដឹងទៀតថា ចំណេះដឹងដែលលោកបានទទួលពីសន្និសីទនេះ គឺពាក់ព័ន្ធនឹងការគិតជាវិជ្ជមាន បើទោះជាអាជីវកម្មកំពុងស្ថិតក្នុងបរិយាកាសអវិជ្ជមាន ឬមានភាព​បត់បែន​យ៉ាងណាក្តី។
ចំពោះលោក លោកយល់ថាវាពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្មគ្រប់រូបក្នុងការ ចូលរួមលើកតម្លៃសង្គម តាមរយៈអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ហើយប្រសិនបើអាជីវកម្មកាន់តែច្រើនបានចូល រួមក្នុងទំនួលខុសត្រូវសង្គម សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាជារួមក៏នឹងទទួលបានការរីកចម្រើនជាលំដាប់ផងដែរ។
គួររម្លឹកថា សន្និសីទខាងលើនេះបានធ្វើឡើង​កាលពី​ថ្ងៃទី ០៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមការរៀបចំ​ដោយក្រុមហ៊ុនហ្វតតេ ឡាយហ្វ៍។ នេះជាលើកទី២ហើយ ដែលក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងមួយនេះ​ទទួលបានកិច្ចសហការណ៍ ពីអ្នកជំនាញបរទេស ក្នុងការការចែករំលែកចំណេះដឹង បទពិសោធន៍ ជាលក្ខណៈអន្តរជាតិ។
យ៉ាងណាមិញ ដើម្បីជំរុញវិស័យធានារ៉ាប់រងឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពលើសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ក្រុមហ៊ុនដដែលនេះ  ក៏បានបង្កើតជាវគ្គបណ្តុះបណ្តាលដើម្បី​បង្កើនសមត្ថភាពជាច្រើនវគ្គ​ទៀតនៅក្នុងតំបន់ ដល់ដៃគូអាជីវកម្ម និងភ្នាក់ងារធានារ៉ាប់រងប្រមាណជិត១ពាន់នាក់ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ៕