សេវាហិរញ្ញវត្ថុរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានជួយឱ្យជីវភាពរបស់ប្រជាជនមានភាពល្អប្រសើរ
កណ្តាល ៖ ការប្រើប្រាស់កម្ចីទុនពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជន ជាពិសេស សេវាហិរញ្ញវត្ថុរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនេះទៀតសោត បានជួយឱ្យប្រជាជនងាកមកប្រើប្រាស់កម្ចីផ្លូវការ ដែលមានការអត្រាការប្រាក់ទាប និងមានច្បាប់ការពារអតិថិជនត្រឹមត្រូវ។
ជាក់ស្តែង អ្នកស្រី អេង រំដឹង ដែលម្ចាស់ចម្ការជីរណា ស្ថិតនៅស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល បានឱ្យដឹងថា មូលហេតុដែលជំរុញឱ្យអ្នកស្រីប្រើប្រាស់កម្ចីពីមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុគឺដោយសារអត្រាការប្រាក់ទាបជាងកម្ចីឯកជន ហើយថែមទាំងជួយឱ្យជីវភាពរបស់គ្រួសារអ្នកស្រីមានភាពប្រសើរឡើងជាងមុន។
អ្នកស្រី បានរៀបរាប់ថា កាលពីឆ្នាំ២០១៧ អ្នកស្រីបានធ្វើការនៅរោងចក្រមួយកន្លែង ខណៈប្តីបានប្រកបរបរកសិកម្មតិចតួចនៅផ្ទះ។ ប៉ុន្តែក្រោយមក រោងចក្រដែលអ្នកធ្វើការឱ្យនោះក៏ក្ស័យធន អ្នកស្រីបានឈប់ធ្វើការ ហើយសម្រេចិត្តងាកមកជួយមុខរបររបស់ប្តីដោយផ្តោតលើចម្ការជីរណា។
អ្នកស្រីបានថ្លែងបន្តថា ដំបូងឡើយ ប្តីរបស់អ្នកស្រីគឺជាអ្នកគិតគូរក្នុងការប្រើប្រាស់កម្ចីពីមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហើយការសម្រេចចិត្តក្នុងការប្រើប្រាស់កម្ចីពីមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុគឺដោយសារអត្រាការប្រាក់ទាប ការទូទាត់សងត្រូវបានធ្វើឡើងជាប្រចាំខែ ហើយការទូទាត់ទាំងលុយដើម និងការប្រាក់ថយចុះទៅតាមតារាងបង់សង។
ទន្ទឹមនេះ អ្នកស្រីបានបញ្ជាក់ថា បើសិនជាប្រើប្រាស់កម្ចីឯកជន (កម្ចីក្រៅផ្លូវ ឬកម្ចីខុសច្បាប់) នៅតាមភូមិ ការទូទាត់សងបានត្រឹមតែការប្រាក់ ហើយប្រាក់ដើមនៅដដែល។ ដោយមើលឃើញពីលទ្ធផលដ៏លំបាកដូច្នេះ អ្នកបានសម្រេចចិត្តប្រើប្រាស់កម្ចីពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ដើម្បីជាទុនសម្រាប់ពង្រីកចម្ការរបស់អ្នកស្រី។
ងាកមកចាប់អារម្មណ៍មុខរបរដែលអ្នកស្រីសម្រេចចិត្តក្នុងការធ្វើជាមួយប្តីរបស់ស្រីវិញ អ្នកស្រីបានរៀបរាប់ថា ដំបូងឡើយ អ្នកស្រីបានទិញសម្ភារៈចាំបាច់មួយចំនួន ដូចជា ស្បៃ គ្រាប់ពូជ និងបង្គោលជាដើម។ បន្ទាប់មក មុខរបររបស់អ្នកស្រី និងប្តី បានដំណើរការរលូន និងរីកចម្រើន។ អ្នកស្រី និងប្តីអ្នកស្រី បានសម្រេចិត្តប្រើប្រាស់កម្ចីបន្ថែម ដើម្បីពង្រីកចម្ការរបស់អ្នកស្រី។
អ្នកស្រីបានថ្លែងបន្តថា កាលពីមុន ការវាយចាយក្នុងគ្រួសារជួបការលំបាក ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីការប្រើប្រាស់ទុនកម្ចីពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីធ្វើចម្ការ ហើយមុខរបរនេះមានការរីកចម្រើនបានជួយបង្កើតប្រាក់ចំណូលដល់គ្រួសារអ្នកស្រី។ ដូច្នេះហើយការចាយវាយក្នុងគ្រួសារលែងជួបការលំបាកដូចកាលពីមុន ដោយអ្នកស្រីអាចទិញសម្ភារៈចូលផ្ទះ និងចំណាយលើការសិក្សារបស់កូនៗបានប្រសើរជាងមុន។
ជាចុងក្រោយ អ្នកស្រីបានបញ្ជាក់ថា ការប្រើប្រាស់កម្ចីនេះគឺត្រូវមានផែនការប្រើប្រាស់ឱ្យបានច្បាសលាស់ នោះវានឹងជួយបង្កើនប្រាក់ចំណូល និងជួយជីវភាពឱ្យល្អប្រសើរ។ បើមិនដូច្នេះទេ កម្ចីនេះនឹងក្លាយជាបំណុល។
លោកជំទាវ ឌិត នីតា ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះ វិស័យមីក្រូហិរញ្ញនៅកម្ពុជានៅតែបន្តរក្សាបានកំណើននិងស្ថិរភាពតាមរយៈការផ្តល់សេវាប្រកបដោយបរិយាបន្ន ជាមួយស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ និងកិច្ចការពារអតិថិជន ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ ២០១៩-២០២៥។
លោកជំទាវ បានថ្លែងបន្តថា គិតត្រឹមដំណាច់ត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានជួយគំាទ្រដល់ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ១,៥៥លាននាក់ និងបានផ្តល់ឥណទានចំនួន ៥,១៦ពាន់លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិកនៅទូទាំងប្រទេស និងលើគ្រប់វិស័យនៃខឿនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ជារួម វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាបន្តមានភាពរីកចម្រើនឥតឈប់ឈរ និងបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈការផ្តល់ផលិតផល និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមតំបន់ជនបទ។ ការណ៍នេះធ្វើឱ្យវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការលើកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា៕