" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-64108 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សហគមន៍ភ្នំជម្រកសត្វ ក្លាយជាតំបន់មានសក្ដានុពលទេសចរណ៍នៃខេត្តស្ទឹងត្រែង
ស្ទឹងត្រែង ៖ ស្ថិតនៅចម្ងាយប្រមាណ ៤០ គីឡូម៉ែត្រពីក្រុងស្ទឹងត្រែង សហគមន៍ភ្នំជម្រកសត្វ គឺជាគោលដៅទេសចរណ៍មួយក្នុងតំបន់ដែលមានប្រជាប្រិយភាពសម្រាប់ទេសចរក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុក ជាមួយនឹងទិសដៅកំសាន្ដខុសៗគ្នា ក្រោយការចូលរួមអភិរក្ស និងបានអភិវឌ្ឍន៍ពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ និងមន្ត្រីឧទ្យានុរក្ស។
បើតាមទិន្នន័យរបស់អង្គការកម្មវិធីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ព្រៃឈើ (NTFP-EP) ក្នុងឆ្នាំ ២០២០ សហគមន៍អេកូទេសចរណ៍ភ្នំជម្រកសត្វនេះ ទទួលបានភ្ញៀវទេសចរជាង ៦ពាន់នាក់ ដែលគិតជាចំណូលបានប្រមាណជិត ២ពាន់ដុល្លារអាមេរិក។ ក្នុងនោះ បានចូលរួមដល់ការអភិរក្សប្រមាណជាង ៣០០ ដុល្លារផងដែរ។
ការចូលរួមមួយនេះគឺពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចតំបន់ទាំងមូល ក៏ដូចជាចំណែកមួយក្នុងការជំរុញសក្ដានុពលខេត្តភាគឦសានមួយនេះឱ្យកាន់តែរីកមុខមាត់ក្នុងចំណោមខេត្តទេសចរណ៍ផ្សេងទៀតផងដែរ។
លោក ញាន ផន ប្រធានសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍ភ្នំជម្រកសត្វបានមានប្រសាសន៍ថា កាលពីពេលដែលលោករៀបចំដំបូងក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ គឺមានប្រជាជនប្រមាណជាង ៣០០គ្រួសារ ដែលបានចូលរួមក្នុងការជួយសហគមន៍មួយនេះឱ្យរីកលូតលាស់ ហើយមកទល់ពេលនេះ ក៏មានអ្នកចំណូលស្រុកថ្មីបន្ថែមមកជួយលើកាងារសហគមន៍ឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនមួយកម្រិតទៀត។
លើសពីនេះទៅទៀត សហគមន៍ក៏ទទួលបានការគាំទ្រពីអង្គការកម្មវិធីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ព្រៃឈើ ( NTFP-EP) ដោយមានការសហការជាមួយក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងទេសចរណ៍ ដើម្បីការពារ និងអភិរក្សតំបន់អេកូទេសចរណ៍ទាំងនេះ។ គួរបញ្ជាក់ថា សហគមន៍អេកូទេសចរណ៍ភ្នំជម្រកសត្វគឺជាតំបន់អេកូទេសចរណ៍ដ៏មានសក្កានុពលមួយក្នុងចំណោមតំបន់៤ផ្សេងទៀត នៅតាមដងទន្លេមេគង្គលើក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង និងខេត្តក្រចេះ។ សហគមន៍អេកូទេសចរណ៍មួយនេះផងដែរ ចែកចេញជាតំបន់ផ្សេងៗទៀតដូចជា ល្អាងប្រចៀវ ដែលជាទីជម្រករបស់សត្វប្រចៀវ ផ្លូវភ្ជាប់និស្ស័យដែលមានថ្មដុះចេញជាស្ពានសម្រាប់ឆ្លងជ្រលងថ្ម សមុទ្រឈើដែលជាទីខ្ពស់អាចមើលឃើញទេសភាពនៃព្រៃសហគមន៍ទាំងស្រុងបានយ៉ាងដាច់កន្ទុយភ្នែក និងតំបន់ផ្សេងមួយទៀត៕