សិស្សបញ្ចប់ការសិក្សាជំនាញ (TVET) តែងត្រូវបានក្រុមហ៊ុនឯកជន​ទទួលយកទៅធ្វើការទាំងអស់
ជាការពិតណាស់ ធនធានជំនាញនៅកម្ពុជាគឺនៅមានកង្វះខាតនៅឡើយ ពោលគឺធនធានដែលមាននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ នៅមិនទាន់ឆ្លើយតប​ជា​មួយ​នឹងតម្រូវការក្នុងទីផ្សារការងារនោះទេ។ នេះក៏មានចំណែកខ្លះមកពីទំនោររបស់សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសអាណាព្យាបាលសិស្សផងដែរ។
ការជ្រើសរើសជំនាញដើម្បីសិក្សាបន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សាបែរជាត្រូវបានគេយល់ឃើញថា មិនមែនជាជម្រើសល្អទៅវិញ។ មិនមែនជាជម្រើស​ល្អព្រោះថា ពួកគេយល់ថារៀនជំនាញមានភាពលំបាក ហើយការចេញទៅបំពេញការងារទៀតសោតក៏កាន់តែលំបាក។ ផ្ទុយពីអ្វីដែលសិស្ស និង​អាណាព្យាបាលសិស្សមើលឃើញ ទិដ្ឋភាពជាក់ស្ដែងគឺមិនដូច្នោះទេ។
លោក ធឿន គឹមលី ដែលជាគ្រូបង្រៀនជំនាញមេកានិច នៅវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) បានឱ្យដឹងថា សិស្សដែល​បញ្ចប់​ការសិក្សាផ្នែកជំនាញពីវិទ្យាស្ថាន តែងតែត្រូវបាន​ក្រុមហ៊ុនឯកជនទទួលយកទៅចូលបម្រើការងារ​អស់ៗពីវិទ្យាស្ថានតែម្ដង។
បើតាមការរៀបរាប់របស់លោក ធឿន គឹមលី បច្ចុប្បន្នវិទ្យាស្ថាននេះមានជំនាញកំពុងពេញនិយម និងទីផ្សារការងារជាច្រើន ដូចជា ផ្នែកសំណង់ ស្ថាបត្យកម្ម អគ្គិសនី និងមេកានិចរថយន្តជាដើម។ ដោយឡែកសិស្សផ្នែកមេកានិច ដែលកំពុងសិក្សាឆ្នាំទី៤ បច្ចុប្បន្ននេះគឺមានត្រឹមតែចំនួន ៥០នាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលចំនួននេះគឺតិចតួចណាស់បើធៀបទៅនឹងតម្រូវការពីទីផ្សារការងារ។ ជាក់ស្ដែង ក្នុងមួយឆ្នាំៗ ក្រុមហ៊ុននានាបាន​ទាក់​ទង​ទៅវិទ្យាស្ថានដោយចង់បានបុគ្គលិកជាមធ្យម ៥០០នាក់ ខណៈដែលវិទ្យាស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សបានមិនដល់ ១០០នាក់​ផង​នោះ។
លោកបានបន្តរៀបរាប់អំពីមូលហេតុដែលមិនសូវមានសិស្សរៀនជំនាញថា ៖
“ដោយសារតែវាមិនទាន់​ទូលំទូលាយនៅឡើយ វាមានកម្រិត ដោយសារតែសិស្សរបស់យើងភាគច្រើនមិនទាន់បានស្គាល់​ឡើយថាជំនាញបច្ចេកទេសទាំងនេះគឺជាអ្វី។ រាល់ថ្ងៃនេះ ជំនាញមេកានិច កំពុង​តែ​ទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ច្រើន ព្រោះពី១ឆ្នាំ ទៅ១ឆ្នាំ សិស្សរបស់ខ្ញុំតែងតែកើនឡើងជានិច្ច ហើយខ្ញុំសង្ឃឹមថា តាមរយៈសកម្មភាពចែក​​រំលែក​​ពីជំនាញសិក្សាជារឿយៗនឹងអាចជួយឱ្យសិស្សានុសិស្ស​យល់ដឹងពីមេកានិចច្រើន​ជាងមុន និងដឹងពីឱកាសទីផ្សារការងារនៃជំនាញ​នេះ​បាន​ច្រើនជាងមុន។”
ជាមួយគ្នានេះ ពាក់ព័ន្ធនឹងការយល់ច្រឡំមួយចំនួនចំពោះការរៀនជំនាញត្រូវបានលោក ធៀន គឹមលី បកស្រាយថា កុំថារៀន ជំនាញមេកានិច​ហើយចេញទៅអត់ដឹងធ្វើ ហើយក៏មិនមែនពេលចប់ទៅផ្សារដែកអីនោះទេ ពោលគឺអាចធ្វើការនៅក្នុងក្រុម​ហ៊ុន​ធំៗបានដូចឯងយ៉ាងដូច្នោះ ខណៈមុខជំនាញមួយនេះមិនសូវមានអ្នកចាប់អារម្មណ៍ និងមិនសូវមានអ្នកចេះច្បាស់នោះទេ។ សម្រាប់ជំនាញមេកានិចនេះផ្ទាល់ លោកបានអះអាងថាមិនសូវជាមានភាពលំបាកនោះទេ ការរៀនជំនាញនេះគឺត្រូវការតែគណិតវិទ្យា និងការ​កែច្នៃ ចំណែកឯភាសាអង់គ្លេសចេះត្រឹមល្មមៗក៏អាចចូលរៀនបានដែរ។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ សម្រាប់សិស្សានុសិស្សដែលប្រឡងធ្លាក់ទី១២ ក៏អាចចូលរៀនជំនាញនេះបាន​ដែរ ដោយសិស្សទាំងអស់នឹងត្រូវចំណាយពេល ២ឆ្នាំផ្ដោតលើការអនុវត្ត ហើយរៀនទ្រឹស្ដីតិចតួច​បំផុត៕