ភ្នំពេញ៖ បន្ទាប់ពីមានចម្ងល់ជាច្រើនពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការឡើងតម្លៃប្រេងនៅកម្ពុជាជាបន្តបន្ទាប់នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចបានបកស្រាយពីមូលហេតុដែលជំរុញឲ្យតម្លៃប្រេងឡើងថ្លៃ ជាមួយនឹងការបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់អំពីការពឹងផ្អែកលើតម្លៃប្រេងទីផ្សារអន្តរជាតិ។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានថ្លែងប្រាប់ AMS ថា ជាទូទៅ ប្រជាជនមានការយល់ច្រឡំ រហូតដល់មានការដាក់បន្ទុកទៅលើរាជរដ្ឋាភិបាលថា ដាក់លក់ប្រេងសាំងក្នុងតម្លៃខ្ពស់ អំឡុងពេលដែលទើបតែបើកប្រទេសឡើងវិញ ធ្វើឱ្យប្រជាជនមានការលំបាកចំពោះការចំណាយលើប្រេង។ នេះគឺព្រួយបារម្ភរបស់ប្រជាជន។
«កាពិត ការកំណត់តម្លៃប្រេង ផ្អែកលើតម្លៃប្រេងលើទីផ្សារអន្តរជាតិ ព្រោះយើងដឹងគ្រប់គ្នាហើយថា ប្រទេសកម្ពុជាមិនមែនជាប្រទេសផលិតប្រេងបានទេ តែជាប្រទេសដែលនាំប្រេងចូលដើម្បីប្រើប្រាស់សម្រាប់ដំណើរការផលិតកម្ម និងឧស្សាហកម្មផ្សេងៗ។ ប៉ុន្មានទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ គឺប្រទេសកម្ពុជានាំចូលប្រេងទាំងស្រុងតែម្តង»
លោកបណ្ឌិតបានថ្លែងបន្តថា ការកំណត់អត្រាលក់ ឬតម្លៃប្រេងនៅកម្ពុជា គឺផ្អែកទៅតាមតម្លៃប្រេងនៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិ និងទៅលើតម្លៃផលិតកម្មនៃការផលិតប្រេង ជាពិសេស ប្រទេសដែលជាអ្នកផលិតប្រេង ឬអ្នកនាំប្រេងចេញរបស់ពិភពលោក ដែលយើងហៅ OPEC ឬ OPEC+។
«ប្រេង គឺជាផលិតផលមួយដែរ ដូច្នេះកាលណាមានតម្រូវការនៅលើទីផ្សារកាន់តែច្រើន តម្លៃប្រេងហក់ឡើងទៅតាមហ្នឹងដែរ។ ក្នុងរយៈពេល ២ ឬ៣ខែចុងក្រោយនេះ ប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចធំៗ ដូចជា សហរដ្ឋអាមេរិក ឬប្រទេសនៅអឺរ៉ុបមួយចំនួនធំចាប់ផ្តើមប្រកាសថា រោងចក្រធំៗចាប់ផ្តើមដំណើរការឡើងវិញ ដែលធ្វើឱ្យមានតម្រូវការប្រេងខ្ពស់ ពិសេសប្រទេសចិន ដូច្នេះវាធ្វើឱ្យតម្លៃប្រេងហក់ឡើង»
លោកបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ទៀតថា បញ្ហានៅ OPEC គឺរងគ្រោះដោយសារការញាំញីពីវិបត្តិកូវីដ-១៩។ កាលពីឆ្នាំ២០១៨ និង២០១៩ OPEC ផលិតប្រេងទៅតាមស្តង់របស់ពួកគេតាមធម្មតា ដោយផលិតទៅតាមតម្រូវការលើពិភពលោក ប៉ុន្តែដល់សម័យវិបត្តិកូវីដ-១៩ ការផលិតរបស់ OPEC បានបន្សល់ទុកប្រេងចាស់របស់ខ្លួនជាច្រើន ហើយរហូតដល់ខាតបង់ទាំងតម្លៃ និងកន្លែងជួលសម្រាប់ស្តុកប្រេង។
នៅឆ្នាំ២០២០ ការផលិតប្រេងនៅតែមានដំណើរការ ប៉ុន្តែផលិតក្នុងបរិមាណតិច ហើយប្រេងក្នុងស្តុកមានច្រើន ដូច្នេះហើយ OPEC ចាប់ផ្តើមបំពេញការខាតបង់របស់ខ្លួនជាងមួយឆ្នាំ លុះនៅពេលប្រទេសជាច្រើនចាប់ផ្តើមបើកប្រទេសឡើងវិញ ហើយរោចចក្រ ឧស្សាហកម្មធំៗចាប់ផ្តើមដំណើរការឡើងវិញ នៅឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១ ដែលធ្វើឱ្យមានតម្រូវការប្រេងហក់ឡើងខ្ពស់។ មួយវិញទៀត UN បាន និងកំពុងកំហិតលើការប្រើប្រាស់ធ្យូងថ្ម ដែលជាមូលហេតុមួយក្នុងការធ្វើឱ្យតម្លៃប្រេងមានការឡើងថ្លៃផងដែរ។
គួរឲ្យដឹងដែរថា គិតត្រឹមថ្ងៃពុធ ក្នុងសប្តាហ៍នេះ តម្លៃប្រេងនៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិ នៅតែបន្តកើនឡើងខ្លាំងនៅឡើយ ដោយសារតែកម្លាំងតម្រូវការប្រើប្រាស់ដ៏ខ្លាំងក្លា ហើយក្រុមអ្នកជំនាញជឿជាក់ថា បណ្តាប្រទេសទាំងឡាយដែលជាអ្នកផលិតប្រេងនៅមិនទាន់រួចរាល់នៅឡើយ ដើម្បីអាចជួយដល់ការខាតបង់ ជាពិសេសការបញ្ចេញស្តុកប្រេង ឬប្រេងបម្រុង និងថាមពលផ្សេងទៀតរបស់ចិនដែលជាអតិថិជនធំបំផុតលើសកលលោក ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការដែលកើតមាននៅពេលនេះ។
តម្លៃប្រេងរបស់ក្រុមហ៊ុន Brent បានកើនឡើងតម្លៃប្រហែលជា ៩៩ សេន ឬក្នុងអត្រាប្រមាណជា ១,១ភាគរយ ស្មើនឹងប្រមាណ ៨៤,៧១ ដុល្លារក្នុងមួយបារ៉ែល ខណៈដែលក្រុមហ៊ុន West Texas Intermediate (WTI) របស់អាមេរិកបានកើនឡើងប្រមាណជា ៨៤សេន ឬអត្រាកំណើន ០,៦ភាគរយ ក្នុងតម្លៃប្រហែលជា ៨៤,០៥ដុល្លារក្នុងមួយបារ៉ែល។
យោងតាមអ្នកវិភាគបានដាក់ការរំពឹងទុកថា ក្រុមប្រទេស OPEC+ ដែលមានដូចជា អាស៊ែបៃហ្សង់ បារ៉ែន ប្រ៊ុយណេ កាហ្សាស្ថាន ម៉ាឡេស៊ី មិកស៊ិចកូ អូម៉ង់ រុស្សី ស៊ូដង់ខាងត្បូង និងស៊ូដង់ខាងជើង ជាដើម នឹងបង្កើនចំនួនបារ៉ែលដល់ទៅ ៤០០ ០០០ ក្នុងមួយថ្ងៃនៅឯកិច្ចប្រជុំថ្ងៃទី៤ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំនេះ ដោយក្នុងនោះសមាជិករបស់ OPEC ដូចជា គុយវ៉ែត និងអ៊ីរ៉ាក់ផងដែរ ក៏បានបង្ហាញពីសម្លេងគាំទ្រចំពោះផែនការនេះផងដែរ ហើយអះអាងថា ទំហំនេះនឹងគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់តម្រូវជាក់ស្ដែង។ ទោះបីជាយ៉ាងក៏ដោយ លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានបង្ហាញពីក្ដីរំពឹងថា តម្លៃប្រេងលើទីផ្សារអន្តរជាតិអាចធ្លាក់ចុះទៅវិញនៅចុងឆ្នាំនេះ ឬដើមឆ្នាំក្រោយ ដោយសារផលិតកម្មប្រេងនឹងដំណើរការកើនឡើងវិញស្របតាមកំណើននៃតម្រូវការទីផ្សារ៕