កម្ពុជាត្រូវការទុនប្រមាណ ៣ 000លានដុល្លារ ក្នុងមួយឆ្នាំសម្រាប់កម្មវិធីវិនិយោគសាធារណៈ ៣ឆ្នាំរំកិល
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងផែនការបានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាត្រូវការទុនវិនិយោគប្រមាណ ៩ ២០០ លានដុល្លារសម្រាប់កម្មវិធីវិនិយោគសាធារណៈ (ក.វ.ស.) ៣ ឆ្នាំរំកិល ២០២២-២០២៤ ឬប្រមាណ ៣ ០០០លានដុល្លារ) ក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលនឹងត្រូវរួមចំណែកក្នុងការធ្វើឲ្យមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូល។
យោងតាមរបាយការណ៍ដែលរៀបចំដោយក្រសួងផែនការ បានឱ្យដឹងថា សម្រាប់ ក.វ.ស.  ៣ ឆ្នាំរំកិល ២០២២-២០២៤ គឺត្រូវការថវិកាសរុបប្រមាណ៣៧ ៤០២,១ ពាន់លានរៀល(៩ ២០១,០លានដុល្លារអាមេរិក ឬប្រមាណ ៩,២ ពាន់លានដុល្លារ) ឬប្រមាណ ១២ ៤៦៧,៤ប៊ីលានរៀល(៣ ០៦៧,០លានដុល្លារអាមេរិក ឬប្រមាណ ៣ ពាន់លានដុល្លារ) ក្នុងមួយឆ្នាំ។
បរិមាណថវិកាសរុបសម្រាប់អនុវត្ត ក. វ.ស. ៣ឆ្នាំរំកិល ២០២២-២០២៤. គឺត្រូវការថវិកាសរុបប្រមាណ ៣៧ ៤០២,១ ពាន់លានរៀល(៩ ២០១,០លានដុល្លារអាមេរិក)ដែលក្នុងនោះហិរញ្ញប្បទានក្នុងស្រុកដោយរាជរដ្ឋាភិបាលមាន ១៦ ២២៧,៥ លានរៀល (៣ ៩៩២០លានដុល្លារអាមេរិក) និងចំណែកដែលនៅសល់ ២១ ១៧៤,៦ប៊ីលានរៀល(៥ ២០៩,០លានដុល្លារអាមេរិក ឬប្រមាណ៧ ០៥៨,២ប៊ីលានរៀល(១ ៧៣៦,៣លានដុល្លារអាមេរិក)ក្នុងមួយឆ្នាំ អាចត្រូវបានធ្វើហិរញ្ញប្បទានពីប្រភពដូចខាងក្រោម៖
-ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងពីដៃគូអភិវឌ្ឍក្រៅប្រទេស (ភាគច្រើនពីដៃគូអភិវឌ្ឍទ្វេភាគឺ ពហុភាគី និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល) -កម្ចីសម្បទានពីដៃគូអភិវឌ្ឍក្រៅប្រទេស (ភាគច្រើនពីស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ ពហុភាគី និងទ្វេភាគី) និង-ចំណូលថ្មីៗដែលអាចបានមកពីការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មអាជីវកម្មរ៉ែ។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមានជំនឿជឿជាក់ថា តម្រូវការវិនិយោគសម្រាប់វិស័យសាធារណៈ ដែលមានប្រមាណ៣៧ ៤០២,១ប៊ីលានរៀល (៩ ២០១,០លានដុល្លារអាមេរិក)ឬប្រមាណ១២ ៤៦៧,៤ប៊ីលានរៀល (៣ ០៦៧,០លានដុល្លារអាមេរិក)ក្នុងមួយឆ្នាំអាចនឹងទទួលបានពីការបន្តគាំទ្រពីដៃគូអភិវឌ្ឍ និងពីចំណូលបន្ថែមថ្មីវិស័យឧស្សាហកម្មអាជីវកម្មរ៉ែ។
ក៏ប៉ុន្តែការកៀរគរហិរញ្ញប្បទានបន្ថែមពីដៃគូ ដូចជាមិនបានបង្ហាញពីភាពងាយស្រួលឡើយ ដោយសារដៃតួអភិវឌ្ឍភាគច្រើនបានសន្យាផ្តល់រួចមកហើយនិងដើម្បីសម្រេចបានហិរញ្ញប្បទានគ្រប់ចំនួន គឺត្រូវខិតខំស្វែងរកបន្ថែមទៀតនូវដៃគូអភិវឌ្ឍថ្មីផ្សេងៗទៀត។ សម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺត្រូវពិនិត្យឱ្យច្បាស់លាស់នូវកំណែទម្រង់សេដ្ឋកិច្ច ដូចជាការបង្កើនទិន្នផលស្រូវនិងការនាំចេញ នឹងការធ្វើពិពិធកម្ម ដំណាំផ្សេងៗក្រៅពីដំណាំស្រូវ ជាពិសេស សម្រាប់អនាគត ត្រូវគ្រប់គ្រងចំណូលទទួលបានពីអាជីវកម្មរ៉ែ ដីសម្បទាន និងចំណូលពន្ធ។ ដោយឈរលើក្របខ័ណ្ឌទស្សនៈរួមមួយ ដែលកំណត់ពីតួនាទីដ៏សំខាន់មិនអាចខ្វះបាននៃការវិនិយោគក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច យើងអាចធ្វើសេចក្តីសន្និដ្ឋានជារួមបានថា ការធានាឱ្យមាននូវកម្មវិធីវិនិយោគសាធារណៈមួយ ដែលនឹងត្រូវរួមចំណែកក្នុងការធ្វើឲ្យមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូល ក៏ដូចជាធ្វើជាឧបករណ៍ផ្នែកគោលនយោបាយសម្រាប់ប្រែក្លាយគោលនយោបាយអាទិភាពជាតិឱ្យទៅជាការពិតជាក់ស្តែងគឺជាប្រការចាំបាច់នៅក្នុងដំណើរការនៃការរៀបចំគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍សង្គមសេដ្ឋកិច្ច៕