«គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ២០២៣-២០២៨» ជាមគ្គទេសក៍ក្នុងការជំរុញការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ
ភ្នំពេញ ៖ «គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ២០២៣-២០២៨» ដែលចំណាយពេលតាក់តែងជាងមួយឆ្នាំ ត្រូវបានប្រកាស​ដាក់ផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈហើយ នាថ្ងៃទី៥ ខែតុលាឆ្នាំ២០២៣។ នេះគឺជាសមិទ្ធផលមួយដ៏មានសារៈសំខាន់គួរជាទីមោទនៈ សម្រាប់ជាមគ្គទេសក៍ក្នុងការជំរុញការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ ដែលត្រូវបានហៅកាត់ថា ៖ «បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ» ឬ «FinTech» សំដៅចូលរួមលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ,រក្សាស្ថិរភាព​វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងជំរុញនវានុវត្តន៍ហិរញ្ញវត្ថុ ។
ក្នុងវេទិកាពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់ជាតិស្ដីពី «គោលនយោបាយ និងទិសដៅនៃបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា» កាលពីថ្ងៃទី៥ខែតុលា នៅរាជធានីភ្នំពេញ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានថ្លែងថា ការអនុវត្តគោលនយោបាយនេះ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ នឹងជួយឱ្យកម្ពុជាអាចទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ជាអតិបរមា ពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងផ្ដល់កាលានុវត្តភាពដល់គ្រប់តួអង្គ សំដៅរួមចំណែកជំរុញសន្ទុះនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ឱ្យកាន់តែមានភាពរស់រវើក ។
ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន បានគូសបញ្ជាក់ថា ការដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយត្រឹមត្រូវ មុតស្រួច និងទាន់ពេលបានជំរុញឱ្យកម្ពុជា​សម្រេចបាននូវកំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ ក្នុងអត្រាប្រមាណ ៧% ជាមធ្យមក្នុងមួយឆ្នាំ ក្នុងរយៈពេលជាងពីរទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ មុនការមកដល់នៃជំងឺកូវីដ-១៩ ។ លើសពីនេះ ជាមួយនឹងមូលដ្ឋានសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំ ប្រកបដោយចីរភាព បរិយាប័ន្ន សមធម៌ ធន់នឹងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចជាតិបាន និងកំពុងបន្តងើបឡើងវិញ បន្ទាប់ពីទទួលរងនូវការបង្អាក់ដោយវិបត្តិជាសកលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងទោះបីជាកម្ពុជាត្រូវបន្តជួបប្រឈមនឹងសភាពការណ៍សកល ដែលមានភាពមិនប្រាកដប្រជាខ្ពស់ក៏ដោយរួមមាន៖ ភាពតានតឹង​នៃស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយ ពិសេស សង្គ្រាមរវាងរុស្ស៊ី និង អ៊ុយក្រែនជាដើម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានមានប្រសាសន៍ទៀតថា៖ ក្នុងយុគសម័យបដិវត្ត ឧស្សាហកម្មថ្មី ៤.០ បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលបានបោះជំហានយ៉ាងលឿន និងបានក្លាយជាកត្តាគន្លឹះ ជំរុញការគ្របដណ្តប់ និងការតភ្ជាប់សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចនៅទូទាំងពិភពលោកឱ្យកាន់តែស្អិត​ល្មួត ខិតជិតគ្នា និងពឹងគ្នាទៅវិញទៅមក ។ បច្ចុប្បន្ន  គ្រប់វិស័យនៃសេដ្ឋកិច្ច និងតំបន់ភូមិសាស្ត្រ ទាំងទីប្រជុំជន និងជនបទ ព្រមទាំងបុគ្គលទាំងវ័យក្មេង និងវ័យចំណាស់ សុទ្ធសឹងកំពុងទទួលឥទ្ធិពលពីបច្ចេកវិទ្យា។
ជាពិសេស បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដែលបាន និងកំពុងកែប្រែរបៀបក្នុងការធ្វើធុរកិច្ច ឬ ម៉ូដែលធុរកិច្ច ផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់រស់នៅពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងប្រសិទ្ធភាពការងារ។ មិនថាមានការអភិវឌ្ឍក្នុងកម្រិតណានោះទេ ប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចកំពុងលូតលាស់ ឬ ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ អាចចាប់យកនូវបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលថ្មីៗ ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរពីឧស្សាហកម្មបែបប្រពៃណីទៅជាឧស្សាហកម្មទំនើបបាន។
អគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានគូសបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា «គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ២០២៣-២០២៨» បានកំណត់​ចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងប្រកបដោយមហិច្ឆតា និងភាពប្រាកដនិយម គឺ «អភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដោយឈរលើមូលដ្ឋាន ការលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ ការរក្សាស្ថិរភាពវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងការជំរុញនវានុវត្តន៍ហិរញ្ញវត្ថុ ។
យ៉ាងណាមិញ គោលនយោបាយនេះ បានកំណត់គោលដៅចម្បងចំនួន ៤ ដោយចាត់ទុកការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុជាដើមឈើមួយដើម ឬ ហៅថា ដើមឈើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech Tree) ដោយរួម បញ្ចូលនូវ៖ ការអភិវឌ្ឍបរិស្ថានគោលនយោបាយអំណោយផល ដែលតំណាងដោយ «ដី» ការអភិវឌ្ឍថ្នាលឌីជីថលគ្រឹះដែលតំណាងដោយ «ឫស» ការជំរុញការប្រើប្រាស់និងការអភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យាគាំទ្រ និងការជំរុញអភិវឌ្ឍនិងនវានុវត្តសកម្មភាពសកម្មភាពបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន បានផ្តល់អនុសាសន៍ថា៖​ ដើម្បីឱ្យការអនុវត្តគោលនយោបាយនេះ​សម្រេចបានជោគជ័យ វិធានការគោលនយោបាយសរុបចំនួន ៥២ ត្រូវបានដាក់ចេញដោយការអនុវត្តវិធានការគោលនយោបាយ​ទាំងអស់នេះ ត្រូវគោរពតាម អភិក្រមចំនួន ៣ គឺ៖ ការចាប់យក (Adoption) ការកែសម្រប (Adaptation) និងការធ្វើនវានុវត្តន៍បន្ថែម (Further Innovation)។
ទន្ទឹមនឹងនេះ គោលនយោបាយនេះនឹងត្រូវអនុវត្តដោយតួអង្គសំខាន់ចំនួន ២ គឺ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងនិយ័តករក្រោមឱវាទអាជ្ញាធរសវាហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនធនាគារ និងក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនដូចជា​ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ រួមជាមួយនឹងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្រោមការសម្របសម្រួល ដឹកនាំដោយ​គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលផងដែរ៕