Fintech ត្រូវបានប្រើប្រាស់កាន់តែទូលំទូលាយនៅតាមបណ្តាគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា នាពេលបច្ចុប្បន្ន បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (Fintech) ត្រូវបានប្រើប្រាស់កាន់តែទូលំទូលាយនៅតាមបណ្តាគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមិនត្រឹមតែបានរួមចំណែកដល់ការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដល់អតិថិជន ឱ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល សម្បូរបែប ប្រសិទ្ធភាព និងតម្លៃសមរម្យប៉ុណ្ណោះទេ ហើយថែមទាំងបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងដំណើរការគ្រប់គ្រងប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ និងការវិភាគហានិភ័យនៅក្នុងគ្រឹះស្ថានទាំងនោះផងដែរ។
ស្របតាមការវិវត្តនេះ ការពង្រឹងក្របខ័ណ្ឌគតិយុត្តិដែលគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍនិងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ កាន់តែមានភាពចាំបាច់ក្នុងការផ្ដល់នូវតុល្យភាពរវាងកាលានុវត្តភាព និងហានិភ័យ។ អាស្រ័យហេតុនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានយកចិត្តទុកដាក់លើការធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មគោលការណ៍ណែនាំ ស្តីពី ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យព័ត៌មានវិទ្យា ជាពិសេសទៅលើការពង្រឹងសន្តិសុខសាយប័រ និងសុវត្ថិភាពទិន្នន័យ ដើម្បីទប់ស្កាត់បញ្ហាប្រឈមនានាពាក់ព័ន្ធនឹងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលអាចបង្ក ឱ្យមានភាពរអាក់រអួលក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ និងប៉ះពាល់ដល់ទំនុកចិត្តរបស់សាធារណជនមក លើប្រព័ន្ធធនាគារ។
ជាមួយគ្នានេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក៏បានដាក់ចេញនូវកម្រងសំណួរសម្រាប់ការវាយតម្ល ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យបច្ចេកវិទ្យារបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជាផ្នែកមួយនៃការតាមដាន និងការវាយតម្លៃការអនុវត្តតាមគោលការណ៍ណែនាំ ស្ដីពី ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យព័ត៌មានវិទ្យារបស់ គ្រឹះស្ថាន។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានចេញលិខិតជូនដំណឹងដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ស្តីពី ការអនុវត្ត “កម្រងសំណួរសម្រាប់ការវាយតម្លៃការគ្រប់គ្រងហានិភ័យព័ត៌មានវិទ្យារបស់គ្រឹះស្ថាន ធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ” ដែលនឹងចាប់អនុវត្តនៅឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ។
សូមបបញ្ជាក់ផងដែរថា ទីផ្សារសកលនាពេលបច្ចុប្បន្ន សម្រាប់ FinTech មានរហូតទៅដល់ ១៣៣,៨៤ពាន់លានដុល្លារគិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ និងបន្តកើនឡើងទៅដល់ ៥៥៦,៥៨ពាន់លានដុល្លារនាឆ្នាំ២០៣០ ឬស្ថិតនៅក្នុងអត្រាកើនឡើងប្រចាំឆ្នាំដល់ទៅ ១៩,៥ភាគរយ ដែលមានន័យថាសកម្មភាពវិនិយោគក៏មានចំនួនច្រើនដ៏លើសលប់មួយផងដែរ។
លោក  ហោ​ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារវីងបានថ្លែងថា​​ អស់រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ កម្ពុជាបានទទួលយកការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងវិស័យធនាគារដោយសារតែកត្តាអំណោយផលសំខាន់ៗជាច្រើនបូករួមទាំងកត្តាសេដ្ឋកិច្ចនិងចំណេះដឹងរបស់ពលរដ្ឋដែលភាគច្រើនមានវ័យក្មេងៗ និងនិយមការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីជាដើមផង។
“ការបង្កើនចំណេះដឹងផ្នែក FinTech គឺជារឿងដ៏សំខាន់បំផុតមួយសម្រាប់កម្ពុជានៅពេលនេះដើម្បីអាចទទួលបានឱកាសចាប់យកការវិនិយោគកាន់តែច្រើនឡើងហើយវាគឺជាការជំរុញឱ្យដំណើរការឌីជីថល និងសម្លឹងមើលឃើញឱកាសកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត”
“ការវិនិយោគដែលអាចទទួលបានផលត្រឡប់មកវិញកាន់តែប្រសើរគឺបានមកពីសមត្ថភាពដែលអាចមើលនិន្នាការនាពេលអនាគតរបស់ Fintech ហើយវិនិយោគវាឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ពីព្រោះថា អនាគត Fintech នឹងអាចក្លាយទៅជាអ្នកនាំមុខគេក្នុងកិច្ចការងារចូលរួមចំណែកបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិរបស់យើង”
លោក សុខ វឿន ប្រធានសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាបានថ្លែងថា បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech) មានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ជាពិសេសនៅក្នុងការទូទាត់ និងការផ្ទេរប្រាក់តាមឌីជីថល។ ជាមួយនឹងការផ្លាស់ប្តូរដ៏អស្ចារ្យនេះ ប្រទេសកម្ពុជាបាន និងកំពុងតាមទាន់ការខិតខំប្រឹងប្រែងផ្នែកឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន។ វិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ត្បិតវាបានបង្កផលប៉ះពាល់ដល់សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក តែវាបានជំរុញ និងពន្លឿននិន្នាការក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលនេះ ហើយប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចជាច្រើនបានផ្លាស់ប្តូរទៅរកប្រតិបត្តិការដោយគ្មានសាច់ប្រាក់។
“ដូចដែលគេអាចឃើញនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ការទទួលយក fintech ដូចជាកម្មវិធីដឹកជញ្ជូនអាហារ/ទំនិញ ក៏ដូចជាការទទួលយកជាទូទៅនៃការទូទាត់តាមអេឡិចត្រូនិក និងតាមឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេស ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីកែលម្អសេវាកម្មរបស់ពួកគេ ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា”
លោក សុខ វឿន បានបន្តទៀតថា ៖
“ជាងនេះទៅទៀត ការប្រើប្រាស់ FinTech មិនត្រឹមតែផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុក្នុងការផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលក្នុងការបម្រើអតិថិជនរបស់ពួកគេ និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវអន្តរប្រតិបត្តិការប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីហិរញ្ញវត្ថុដែលមានស្រាប់ និងបច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងរីកចម្រើន ដើម្បីធ្វើឱ្យធនាគារកាន់តែងាយស្រួល និងអាចចូលប្រើប្រាស់បានកាន់តែច្រើន និងចំណាយមានប្រសិទ្ធភាព៕”