តើគួរទៅរកប្រភពហិរញ្ញវត្ថុមានអត្រាការប្រាក់ទាប និងមានលក្ខខណ្ឌល្អនៅកន្លែងណាបាន?
ភ្នំពេញ ៖ ជាធម្មតា អ្នកដែលមានបំណងប្រើប្រាស់កម្ចី ឬឥណទានពីគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ តែងតែចង់បានប្រភពហិរញ្ញវត្ថុមានអត្រាការប្រាក់ទាប ដែលជាប្រភពប្រាក់កម្ចីដែលអាចរកមកបានពីកន្លែងផ្សេងៗ ដើម្បីធ្វើការបង្កើនដើមទុន ជាមួយនឹងអត្រាការប្រាក់ទាប។​ និយាយឱ្យខ្លីគឺ ខ្ចីដើមពីគេមកធ្វើអាជីវកម្ម ហើយអស់ការប្រាក់តិច។
យោងតាមសហគ្រិនខ្មែរ បានលើកឡើងថា នៅពេលបង្កើតអាជីវកម្មមួយ ម្ចាស់អាជីវកម្មតែងតែគិតថាធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីរកចំណូល និងបង្កើនដើមទុនដោយមិនចាំបាច់ចំណាយច្រើន។ ចំណែកការខ្ចីប្រាក់ពីធនាគារ ឬស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុក៏ជាការបង្កើនដើមទុនរបស់ម្ចាស់អាជីវកម្មដែរ ហើយវាពេញនិយមទៀតផង។
សព្វថ្ងៃ មានធនាគារ និងស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើន ដែលផ្តល់កម្ចីហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់អាជីវកម្មក្នុងអត្រាការប្រាក់ទាប ព្រោះវាមានភាពប្រកួតប្រជែងគ្នា ដើម្បីទាក់ទាញអតិថិជន ហើយវាជាប្រយោជន៍សម្រាប់អ្នកស្វែងរកកម្ចីផងដែរ ដោយសារអាចមានជម្រើសច្រើន។ ក៏ប៉ុន្តែ មុននឹងសម្រេចចិត្តយកប្រាក់កម្ចីអ្វីមួយត្រូវសិក្សាឲ្យច្បាស់សិនថា ធនាគារ ឬមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុណាមានលក្ខខណ្ឌល្អ និងមានការប្រាក់ទាបជាងគេ។ ជាពិសេស ចូរកុំភ្លេចសួរនូវព័ត៌មាននៃការចំណាយផ្សេងៗដែលស្ថាប័នទាំងនោះទាមទារផងដែរ ព្រោះគេច្រើនតែមិនប្រាប់ទេទាល់តែយើងសួរ ដើម្បីជៀសវាងនូវការភាន់ច្រឡំនានា។
មួយវិញទៀត អ្នកក៏អាចប្រើប្រាស់ credit card ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់អាជីវកម្មរបស់អ្នក ឬដោះទាល់មួយគ្រាៗ ក៏បានដែរ។ មានន័យថា បើទោះជាបណ្ណឥណទានរបស់អ្នកមានទឹកប្រាក់សូន្យ នៅក្នុងនោះអ្នកក៏នៅតែអាចដកប្រាក់ ឬដកសែកបានដែរ អាស្រ័យលើការចរចាររបស់អ្នកជាមួយធនាគារ រួចចាំសងវិញនៅពេលក្រោយ ។ តែអ្នកត្រូវដឹងថា កាតប្រភេទនេះ មានការប្រាក់របស់វា​។ យើងសូមណែនាំឲ្យអ្នកស៊ើបសួរព័ត៌មានឲ្យបានច្បាស់មុននឹងសម្រេចចិត្តប្រើប្រាស់វា។
អ្វីដែលកាន់តែពិសេសនោះ គឺមានវិធីមួយទៀត ដោយធ្វើការសរសេរគម្រោងស្នើរសុំជំនួយហិរញ្ញវត្ថុពីអង្គការមួយចំនួនក៏ជាជម្រើសល្អសម្រាប់ការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មជាមួយហិរញ្ញវត្ថុទាបផងដែរ។ តែវាមានប្រសិទ្ធភាពលុះត្រាណាតែគម្រោងអាជីវកម្មរបស់អ្នកមានគោលដៅជួយសហគមន៍ ឬផ្តល់ប្រយោជន៍អ្វីមួយដល់សង្គមវិញ។ អ្នកត្រូវដឹងថា ប្រាក់ឧបត្ថម្ភទាំងនេះមិនងាយនឹងទទួលបាននោះទេ ទាល់តែអ្នកចេះស្វែងរក និងមានគម្រោងអាជីវកម្មដែលល្អខ្លាំង ព្រោះត្រូវប្រកួតប្រជែងជាមួយអ្នកផ្សេង។
យ៉ាងណាមិញ ចូរអ្នកជៀសឲ្យផុតពីការចងការប្រាក់ និងការយកកម្ចីពីក្រុមហ៊ុនចំនួន២ ឬ ៣ ក្នុងពេលតែមួយ ព្រោះវាដូចជាការជាប់អន្ទាក់ ដែលអ្នកអាចពិបាករកផ្លូវចេញវិញ ហើយវានឹងធ្វើឲ្យអ្នកមានភាពស្មុគស្មាញ ប៉ះពាល់ដល់ការធ្វើអាជីវកម្មថែមទៀត។
បច្ចុប្បន្ន ទីស្នាក់ការកណ្តាល និងសា​ខា​របស់គ្រឹះសា្ថនធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា មានរហូតដល់ ២ ៦០០កន្លែង ដែលក្នុងនោះ មាន ១ ១៩៩ កន្លែង ជាការិយាល័យរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ខណៈទ្រព្យសកម្មរបស់ប្រព័ន្ធធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា មានកំណើន១៦% ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ជិត ៧០ ពាន់ដុល្លារអាមេរិក។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ ២០២១ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) ដែលអនុម័តដោយឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសា​ភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ របាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០២១ បានបង្ហាញថា កម្ពុជា​មានធនាគារពាណិជ្ជចំនួន ៥៤  និងធនាគារឯកទេសចំនួន ១០។ ក្រៅពីនេះ កម្ពុជាមានគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើពីសាធារណជន​​ចំនួន ៦ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមិនទទួលប្រាក់បញ្ញើចំនួន ៧៩៕