ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានចេញនូវសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានមួយទំព័រដោយផ្ដោតសំខាន់លើការដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការនូវ «យុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកាត់ដេរ ផលិតស្បែកជើង និងកាបូបកម្ពុជា ២០២២-២០២៧»។ កម្មវិធីនេះ នឹងប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង ១០ព្រឹក ក្រោមអធិបតីភាពរបស់លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ តាមប្រព័ន្ធវីដេអូពីចម្ងាយ ចេញពីគេហទំព័រផ្លូវការរបស់ក្រសួង។
បើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានដដែលបានឲ្យដឹងថា យុទ្ធសាស្ត្រមួយនេះលេចចេញជារួបរាងឡើងក្រោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានមើលឃើញពីភាពចាំបាច់នៃវិស័យកាត់ដេរ ដែលបានរួមចំណែកធំក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិកម្ពុជាកន្លងមក។ យុទ្ធសាស្ត្រនេះផងដែរ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងបន្តពង្រឹង និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍវិស័យនេះស្របតាមបរិការណ៍កម្ពុជា ដែលស្ថិតក្នុងស្ថានភាពទ្វេទិស មានទាំងបញ្ហាប្រឈម និងកាលានុវត្តភាព ព្រមទាំងឆ្លើយតបទៅនឹងការប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃនិម្មាបនកម្មតំបន់ និងពិភពលោក។
យុទ្ធសាស្ត្រនេះផងដែរ សំដៅរកការអភិវឌ្ឍវិស័យនេះ ឱ្យទៅជាឧស្សាហកម្មដែលមានចីរភាពផ្នែកបរិស្ថានមានភាពធន់ មានតម្លៃខ្ពស់ មានលក្ខណៈពិសេស មានភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ និងជាគោលដៅមួយដែលគាំទ្រពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ចផងដែរ។ លើសពីនេះទៅទៀត ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រនេះ នឹងធានាបាននូវនិរន្តរភាពរយៈពេលយូរ អោយបន្តរីកចម្រើនទៅមុខ ព្រមទាំងអាចទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគមក បណ្តាក់ទុននៅកម្ពុជាកាន់តែច្រើនថែមទៀត។ គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ការនំាចេញផលិតផលកាត់ដេរមានចំនួន ១១ ៣៨៩.៦លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងប្រមាណ ១,៥០៥លានដុល្លារអាមេរិក ស្មើនឹង ១៥.២ភាគរយ ក្នុងនោះសម្លៀកបំពាក់មានចំនួន ៨ ០១៧លាន ស្បែកជើង ១ ៣៩០លាន និងផលិតផលធ្វើដំណើរ ១ ៤៩០លាន ក្រៅពីនេះគឺផលិតផលវាយនភ័ណ្ឌផ្សេងៗទៀត។ បច្ចុប្បន្នសមាគមមានសមាជិកជារោងចក្រកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ចំនួន ៤៦២ ផលិតស្បែកជើងចំនួន១៣ និងផលិតផលធ្វើដំណើរចំនួន៩២៕