ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ៖ ទ្រព្យសកម្មក្នុងស្រុកសុទ្ធនៃគ្រឹះស្ថានទទួលប្រាក់បញ្ញើបានបន្តកើនឡើង
ភ្នំពេញ ៖ ទ្រព្យសកម្មក្នុងស្រុកសុទ្ធនៃគ្រឹះស្ថានទទួលប្រាក់បញ្ញើបានបន្តកើនឡើងតិចតូចកាលពីដើមត្រីមាសដំបូង ឆ្នាំ២០២២ ធៀបនឹងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ខណៈទ្រព្យសកម្មបរទេសសុទ្ធនៃវិស័យធនាគារបានបន្តថយចុះក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២២។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបង្ហាញថា ទ្រព្យសកម្មក្នុងស្រុកសុទ្ធនៃគ្រឹះស្ថានទទួលប្រាក់បញ្ញើបានបន្តកើនឡើង ២,៩% ដល់ ១០៤ ៨៤៨,១ ពាន់លានរៀល (ប្រមាណ ២៥ ពាន់លានដុល្លារ) ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ធៀបនឹងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។ ការកើនឡើងនេះបណ្តាលមកពីការកើនឡើងនខ្ទង់ឥណទេយ្យក្នុងស្រុកសុទ្ធចំនួន ១,៨% ខណៈដែលខ្ទង់ផ្សេងៗសុទ្ធបានថយចុះចំនួន ០,២%។ (១ដុល្លារ ស្មើនឹង ៤០៦២រៀល)។
ការកើនឡើងនៃខ្ទង់ឥណទេយ្យក្នុងស្រុកសុទ្ធ បណ្តាលមកពីការកើនឡើងនៃខ្ទង់ឥណទានសុទ្ធចំពោះគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗ ៨,៥% ខ្ទង់ឥណទានចំពោះវិស័យឯកជន ១,៤% និងខ្ទង់ឥណទានសុទ្ធចំពោះគ្រឹះស្ថានសាធារណៈមិនមែនហិរញ្ញវត្ថុ ០,៥%។ ការថយចុះនៃខ្ទង់ផ្សេងៗសុទ្ធ ជាចម្បងបណ្តាលមកពីការថយចុះនៃខ្ទង់ផ្សេងៗ៧,៥% ខណៈដែលខ្ទង់ដើមទុនបានថយចុះ ០,៩%។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ទ្រព្យសកម្មបរទេសសុទ្ធនៃវិស័យធនាគារបានបន្តថយចុះមក ៥៤ ៨៣៥,៦ ពាន់លានរៀល នៅខែមករា ឆ្នាំ២០២២ គឺថយចុះ ៣,៩% ធៀបនឹងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។ ការថយចុះនេះ ជាចម្បងបណ្តាលមកពីការថយចុះនៃខ្ទង់ទុន បម្រុងអន្តរជាតិសរុបចំនួន ១,៨% ស្របពេលដែលខ្ទង់ទ្រព្យអកម្មបរទេសបានកើនឡើងចំនួន ៣,៣% ខណៈដែលខ្ទង់ទ្រព្យសកម្មបរទេសផ្សេងៗកើនឡើងតែ ៣,៨%។ លើសពីនេះ ទ្រព្យសកម្មសរុបរបស់គ្រឹះស្ថានទទួលប្រាក់បញ្ញើផ្សេងៗទៀត (រាប់បញ្ចូលធនាគារពាណិជ្ជ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ ) ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នេះ មានចំនួន ២៨២ ៩១៩,៧ ប៊ីលានរៀល បានកើនឡើង ១,៣% ធៀបនឹងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១៕