កម្ចី Online ទាំងអស់មិនមែនសុទ្ធតែគ្មានច្បាប់នោះទេ ប៉ុន្តែទាមទារការពិនិត្យឱ្យបានច្បាស់លាស់
ភ្នំពេញ ៖ បច្ចុប្បន្ននេះ មិនមែនកម្ចីអនឡាញ (Online) ទាំងអស់សុទ្ធតែជាកម្ចីដែលគ្មានច្បាប់ទម្លាប់នោះទេ ប៉ុន្តែវាទាមទារឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីមានការពិនិត្យឱ្យបានច្បាស់លាស់មុនសម្រេចចិត្តប្រើប្រាស់កម្ចីប្រភេទនេះ ដើម្បីចៀសវាងការប្រើប្រាស់កម្ចីខុសច្បាប់ ដែលរៀបចំឡើងដោយជនខិលខូច ឬជនបោកប្រាស់។
ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមួយចំនួនបានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជាជំនួយក្នុងការផ្តល់ឥណទានជូនអតិថិជនរហ័សទាន់ចិត្តតាមរយៈអ៊ីនធឺណេត ឬ Online។ ដូច្នេះមុននឹងសម្រេចប្រើប្រាស់កម្ចី Online ត្រូវពិនិត្យឱ្យបានច្បាស់ថា គ្រឹះស្ថានទាំងនោះមានអជ្ញាបណ្ណ័ពីធនាគាជាតិឬទេ? មានតែធនាគាជាតិមួយប៉ណ្ណោះដែលមានសិទ្ធិក្នុងការផ្តល់អជ្ញាបណ្ណ័ប្រាក់កម្ចី។
បងប្អូនដែលមានបំណងចង់ប្រើប្រាស់កម្ចី ឬត្រៀមប្រើប្រាស់កម្ចី ត្រូវពិនិត្យ ឬពិភាក្សាជាមួយគ្រឹះស្ថានផ្តល់កម្ចីផ្លូវការ ដែលមានអាជ្ញាប័ណ្ណពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាត្រឹមត្រូវ ដើម្បីចៀសវាងពីការចាញ់បោកជនខិលខូចមួយចំនួនដែលផ្តល់កម្ចីតាមអនឡាញខុសច្បាប់ក្នុងរូបភាពផ្សេងៗ ឧទាហរណ៍ដូចជា ការបង្ហោះលើបណ្តាញសង្គមពីការផ្តល់កម្ចីក្នុងលក្ខខណ្ឌងាយៗ និងមិនទាមទារអ្វីច្រើន ប៉ុន្តែជាក់ស្តែង កម្ចីទាំងអស់នោះមានការប្រាក់ខ្ពស់ខុសពីស្ថាប័នផ្លូវការ។ សូមបញ្ជាក់ឡើងវិញថា កម្ចីអនឡាញមិនមែនសុទ្ធតែខុសច្បាប់ទាំងអស់នោះទេ ក៏មានគ្រឹះស្ថានខ្លះដែលមានអាជ្ញាប័ណ្ណស្របច្បាប់ត្រឹមត្រឹវ និងផ្តល់កម្ចីអនឡាញផងដែរ ប៉ុន្តែគ្រាន់តែថា បច្ចុប្បន្ននេះ គ្រឹះស្ថានផ្តល់កម្ចីស្របច្បាប់មិនទាន់បានអនុវត្តកម្ចីអនឡាញបានច្រើនឬទំលំទូលាយនៅឡើយនោះទេ។
ទាក់ទងនឹងកម្ចីតាមប្រព័ន្ធអនឡាញនេះទៀតសោត ប្រសិនបើបងប្អូន (អតិថិជនទូទៅ) ត្រូវការប្រើប្រាស់កម្ចី ទី១ ត្រូវដឹងឱ្យច្បាស់ថា តើស្ថាប័នផ្តល់កម្ចីមានឈ្មោះអ្វីឱ្យពិតប្រាកដ និងមានអាជ្ញាប័ណ្ណពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ឬអត់? ជាទូទៅ គ្រប់គ្រឹះស្ថានផ្លូវការ គឺគេតម្រូវឱ្យគាត់ដាក់តាំងអាជ្ញាប័ណ្ណ ដែលចេញដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានៅគ្រឹះស្ថានរបស់គាត់ ឬក៏នៅពេលផ្សព្វផ្សាយតាមបណ្តាញអនឡាញ ឬបណ្តាញសង្គមជាដើម។
ទី២ គឺយើងត្រូវសួរព័ត៌មានឱ្យច្បាស់ពីស្ថាប័នផ្តល់កម្ចី ដូចជាអាស័យដ្ឋាន លេខទំនាក់ទំនងផ្លូវការ ព័ត៌មានលម្អិតនៃលក្ខខណ្ឌកម្ចីនីមួយៗ។ យើងត្រូវដឹងព័ត៌មាន និងលក្ខខណ្ឌរបស់ស្ថាប័នផ្តល់កម្ចីឱ្យបានច្បាស់លាស់ ទើបយើងងាយស្រួលក្នុងការរកដំណោះស្រាយនៅពេលមានបញ្ហាអ្វីមួយកើតឡើង។
ក្នុងករណីបងប្អូនមិនច្បាស់ថា គ្រឹះស្ថានដែលបងប្អូនត្រៀមប្រើប្រាស់កម្ចី មិនមានអាជ្ញាប័ណ្ណទេ គឺបងប្អូនកុំប្រើប្រាស់កម្ចីពីគ្រឹះស្ថាននោះអី។ មួយវិញទៀត យើងត្រូវរកគ្រឹះស្ថានផ្តល់កម្ចីណា ដែលមានទីតាំងច្បាស់លាស់ មានប្រវិត្តច្បាស់លាស់ និងមានអាជ្ញាប័ណ្ណត្រឹមត្រូវ។
នាពេលកន្លងមក ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណប្រកបអាជីវកម្មពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា រួមមាន ធនាគារពាណិជ្ជ ធនាគារឯកទេស គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យាហិរញ្ញវត្ថុ គ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទ គឺជាបភេទគ្រឹះស្ថានស្របច្បាប់ និងផ្លូវការ ដែលអាចផ្តល់ឥណទាន និងសេវាពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតដល់ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស និងឯកត្តជន។ គ្រឹះស្ថានទាំងនេះស្ថិតនៅក្រោមការត្រួតពិនិត្យរបស់ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ហើយអតិថិជនរបស់គ្រឹះស្ថានទាំងនេះក៏ត្រូវបានការពារដោយច្បាប់ផងដែរ។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានសង្កេតឃើញថា មានជនខិលខូចមួយចំនួនបានផ្សព្វផ្សាយយ៉ាងបើកចំហ និងផ្តល់ឥណទានដល់ប្រជាពលរដ្ឋតាមរូបភាពផ្សេងៗជាច្រើន ដូចជា ប្រព័ន្ធអនឡាញ បណ្តាញសង្គម ការផ្សព្វផ្សាយតាមខិត្តបណ្ណ និងការបិតផ្សាយតាមទីកន្លែងសាធារណៈនានាជាដើម។ ការផ្តល់ឥណទានដោយក្រុមហ៊ុន ឬបុគ្គលដែលគ្មានអាជ្ញាបណ្ណទាំងនេះ គឺជាសកម្មភាពល្មើសនឹងច្បាប់ជាធរមាន ជាពិសេស ច្បាប់ស្តីពីគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ។
អាស្រ័យហេតុនេះ ដើម្បីចៀសវាងពីការបោកប្រាស់ក្រោមរូបភាពណាមួយ ឬផលវិបាកផ្សេងៗពីការទទួលបានឥណទានកផ្លូវការ និងដើម្បីរក្សាស្ថិរភាព ក៏ដូចជាជំនឿទុកចិត្តរបស់សាធារណជនក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាសូមស្នើដល់សាធារណជនទាំងអស់មេត្តាប្រុងប្រយ័ត្នឱ្យបានខ្ពស់បំផុត និងសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រើប្រាស់តែសេវារបស់គ្រឹះស្ថានផ្លូវការតែប៉ុណ្ណោះ។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សូមថ្កោលទោសចំពោះការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន និងការផ្តល់ឥណទានក្រៅផ្លូវការខុសច្បាប់គ្រប់រូបភាព។ ទន្ទឹមនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបាននិងកំពុងសហការជាមួយអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធដើម្បីចាត់វិធានការតាមផ្លូវច្បាប់ចំពោះក្រុមហ៊ុន ឬបុគ្គលដែលធ្វើសកម្មភាពល្មើសនានាតាមនីតិវិធីច្បាប់ជាធរមាន៕