World Bank ៖ កម្ពុជាកំពុងធ្វើដំណើរឆ្ពោះទៅរកកំណើនសេដ្ឋកិច្ចស្វាហាប់ និងសក្ដានុពល
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារពិភពលោក (World Bank) បានព្យាករណ៍ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាថានឹងកើនឡើងដល់ ៥.៥ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ ដោយសារកំណើននៃវិស័យសេវាកម្ម និងផលិតកម្មកសិកម្ម។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោក ដែលស្ថាប័ន AMS ទទួលបានកាលពីថ្ងៃទី២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។
ធនាគារពិភពលោកបានព្យាករណ៍ទៀតថា នៅឆ្នាំ២០២៤ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងបន្តមានភាពប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀតដោយកើនឡើងក្នុងអត្រា ៦.១ ភាគរយ ខណៈដែលការនាំចេញទំនិញត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងមានភាពប្រសើរឡើង និងធ្វើពិពិធកម្មប្រសើរឡើងជាងមុន ហើយលំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) រំពឹងថានឹងបន្តមានកំណើន ដោយសារកម្ពុជាមានច្បាប់ថ្មីស្តីពីការវិនិយោគ ដែលនឹងក្លាយជាកតាលីករទាក់ទាញការវិនិយោគពីក្រៅប្រទេស។
ដោយសារល្បឿននៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចដ៏លឿន អត្រាភាពក្រីក្រត្រូវបានរំពឹងថានឹងមានការកាត់បន្ថយក្នុងល្បឿនលឿនផងដែរ។ ដោយឡែក ហានិភ័យដែលកម្ពុជាអាចនឹងជួបប្រទះ រួមមានតម្រូវការសកលដែលខ្សោយជាងការរំពឹងទុក ការអូសបន្លាយនៃបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុសកល និងការកើនឡើងវិញនៃតម្លៃប្រេង និងអាហារសកល។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ក្នុង​រយៈ​ពេល​មធ្យម សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​​រំពឹង​ថា​នឹង​មាន​និន្នាការ​ត្រឡប់​ទៅ​រក​សក្ដានុពល​វិញ ដោយ​កើន​ឡើង​ក្នុង​អត្រា ៧ ភាគរយ។ ទន្ទឹមនេះ កំណើននៃវិស័យទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចទំនងជានឹងបង្កើនល្បឿនបន្ថែមទៀត ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃការមកដល់អន្តរជាតិ ខណៈដែលការនាំចេញ និងលំហូរ FDI ត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើង ដោយកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី ការកើនឡើងយ៉ាងច្រើននៃការវិនិយោគឯកជន និងសាធារណៈនៅក្នុងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្តសំខាន់ៗ និងកំណែទម្រង់រចនាសម្ព័ន្ធ និងតាមវិស័យសំខាន់ៗ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា កាលពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ធនាគារពិភពលោក ធ្លាប់បានព្យាករណ៍ពីកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា រួចហើយ ដោយធនាគារពិភពលោក​ព្យាករ​ថា កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជានៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៣ ​នឹង​ស្ទុះឡើង​ដល់​កម្រិត ៥,៥ភាគរយ។
លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម សាលីម នាយកគ្រប់គ្រងនៃធនាគារពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍ថា ដើម្បី​រក្សា​ឱ្យ​បាន​នូវ​ដំណើរងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ច កម្ពុជា​ចាំបាច់​ត្រូវ​ធ្វើ​ពិពិធកម្ម​ផលិតផល​ និង​ទី​ដៅ​ទេសចរណ៍​ឱ្យ​កាន់​តែ​សម្បូរ​បែប​ថែមទៀត។ ជាមួយគ្នានេះ កម្ពុជា​ក៏​ចាំបាច់​ត្រូវ​បង្កើន​សមត្ថ​ភាពប្រកួត​ប្រជែង​របស់​ខ្លួន​ដែរ តាម​រយៈ​ការ​ពង្រីក​បណ្តាញផ្លូវគមនាគមន៍, កាត់​បន្ថយ​របាំងពាណិជ្ជកម្ម និង​សម្រួល​នីតិវិធី​​គយ​ឱ្យ​កាន់​តែរលូនថែមទៀត។
សម្រាប់​រយៈពេលមធ្យម សេដ្ឋកិច្ច​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹងមាន​ការ​ទ្រ​ទ្រង់​ពីសំណាក់​សន្ទុះ​ស្វាហាប់​នៃការនាំចេញទំនិញ និង​សេវាកម្ម និង​ពីសំណាក់​ការ​កើនឡើងនៃការវិនិយោគ ជា​ពិសេស​ក្រោម​រូប​ភាពដៃគូ​រវាង​ផ្នែកសាធារណៈនិងផ្នែកឯកជន ទៅលើ​គម្រោង​ហេដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធធំៗ មាន​កំពង់​ផែសមុទ្រ​និង​ផ្លូវជា​ដើម។
កម្ពុជា​អាច​ជំរុញ​​កំណើន​នេះ​បាន​តាម​រយៈ​ការវិនិយោគលើតភ្ជាប់នៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ​ធានា​បាន​នូវ​ស្ថិរភាពផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និង​​ជំរុញ​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ការនាំចេញ ដើម្បី​ពង្រីក​ភាពធន់របស់​សេដ្ឋកិច្ច និង​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​របស់​ខ្លួន៕