" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-24197 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សិប្បកម្មផលិតធ្យូងអនាម័យលក្ខណៈគ្រួសារខ្មែរ កំពុងតែមានតម្រូវការទីផ្សារពីក្រៅប្រទេស
បច្ចុប្បន្ន ធ្យូងអនាម័យដែលត្រូវបានច្នៃចេញពីត្រឡោកដូង និងកាកសំណល់ឈើផ្សេងៗនោះ បាន និងកំពុងទទួលការគាំទ្រប្រើប្រាស់ពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរយ៉ាងច្រើន ជាពិសេសមានតម្រូវការពីទីផ្សារក្រៅប្រទេសផងដែរ ដូចជាប្រទេសកូរ៉េ ជប៉ុន និងបារាំងផងដែរ
ធ្យូងអនាម័យដែលច្នៃពីសម្បកដូង កំទិចឈើ និងកាកសំណល់ផ្សេងៗដែលអាចកែច្នៃបាននោះ កំពុងទទួលបានការគាំទ្រប្រើប្រាស់ពីសំណាក់ប្រជាជនខ្មែរជាច្រើន ជាពិសេសអ្នកដែលរស់នៅទីប្រជុំជន និងតំបន់ក្រុងដោយសារវាមានផលប្រយោជន៍ច្រើន ដែលក្រៅពីមានភាពងាយស្រួលក្នុងការចម្អិនអាហារ កាត់បន្ថយហានិភ័យជំងឺមហារីក ថែមទាំងបានចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន និងមិនបំផ្លាញព្រៃឈើទៀតផង។
លោក សាន់ ពុទ្រា ម្ចាស់សិប្បកម្មផលិតធ្យូងអនាម័យ P&H Clean Coal មានទីតាំងនៅស្រុកសន្ទុក ខេត្តកំពង់ធំបានប្រាប់ភ្នាក់ងារ AMS ឱ្យដឹងថា៖
«ធ្យូងអនាម័យត្រូវបានអ្នកជំនាញសិក្សា និងបានបង្កើតឡើងដាក់លក់នៅលើទីផ្សារជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ ប៉ុន្តែគ្រានោះហាក់មិនសូវទទួលបានការគាំទ្រពីសំណាក់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនៅឡើយនោះទេ ដោយហេតុថាការទទួលបានចំណេះដឹងពីអត្ថប្រយោជន៍ការប្រើប្រាស់ធ្យូងអនាម័យនៅមិនទាន់បានទូលាយ ហើយតម្លៃក៏មានកម្រិតខ្ពស់ជាងធ្យូងធម្មតាដែលបង្កើតឡើងពីការដុតកូនឈើបែបប្រពៃណីនោះដែរ»
«ខ្ញុំបើកអាជីវកម្មមួយនេះឡើងដោយសារខ្ញុំមើលឃើញពីចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយទៅមុខ ពិសេសតម្រូវការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជនទូទៅលើការចម្អិតអាហារផ្សេងៗ​ ដូចជាប្រភេទអាហារចម្អិនដោយការអាំងដែលគេមិនអាចចោលធ្យូងបានទេ។ ម៉្យាងវិញទៀត ដោយសារខ្ញុំចង់ចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន មិនចង់ឱ្យមានការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើកាន់តែច្រើនដើម្បីយកទៅដុតផលិតជាធ្យូងតាមបែបប្រពៃណីនោះទៀតទេ»។
លោក សាន់ ពុទ្រា បានបញ្ជាក់ប្រាប់ឲ្យដឹងថា សិប្បកម្មផលិតធ្យូងអនាម័យមួយនេះបានចាប់ផ្ដើមដំណើរការដំបូងនៅដើមឆ្នាំ2020 បន្ទាប់ពីលោកបានធ្វើការស្រាវជ្រាវ និងចំណាយដើមទុនប្រមាណ 30,000ដុល្លារទៅលើការទិញម៉ាស៊ីន សម្ភារៈផលិត ធ្វើឡសម្ងួត និងសង់រោងសុវត្ថិភាពសម្រាប់ធ្វើជាទីតាំងផលិត រួមជាមួយនឹងកន្លែងស្តុកផងដែរ។
លោកបន្តទៀតថា៖
«ខ្ញុំបានផ្ដួចផ្ដើមបង្កើតសិប្បកម្មនេះឡើងដោយមានការគាំទ្រពីសំណាក់ក្រុមគ្រួសារ ដោយមានរូបខ្ញុំជាអ្នកចាត់ចែងគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ  និងផែនការអាជីវកម្ម។ ដោយឡែក សមាជិកគ្រួសាររបស់ខ្ញុំដទៃទៀតជាអ្នកគ្រប់គ្រងលើដំណើរការផលិតនៅក្នុងសិប្បកម្មផ្ទាល់  ដែលបុគ្គលិកកម្លាំងជំនាញសរុបចំនួន9នាក់»។
ម្ចាស់សិប្បកម្មរូបនេះបានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា ការផលិតផលធ្យូងអនាម័យនេះមានពីប្រភេទគឺ ប្រភេទធ្យូងលេខ1 និងប្រភេទលេខ2 សម្រាប់ដាក់លក់នៅលើទីផ្សារ ដែលអាចទទួលបានចំណូលប្រចាំខែប្រមាណ5,000ដុល្លារសម្រាប់ដោះស្រាយទៅលើការចំណាយប្រតិបត្តិការផ្សេងៗ ក៏ដូចជាប្រាក់បៀរវត្ស៍បុគ្គលិក។ ចំពោះតម្លៃរាយនៅលើទីផ្សារ គឺ1គីឡូក្រាមគឺចន្លោះពី 1,150-1,700 អាស្រ័យទៅតាមការបញ្ជាទិញតិច ឬច្រើន​ ហើយក្នុងមួយថ្ងៃគិតជាមធ្យមគេអាចផលិតបាន1តោន សម្រាប់ចែកចាយទៅតាមបណ្ដាលខេត្ត រាជធានីភ្នំពេញ និងនាំចេញទៅបរទេសផងដែរ ដូចជា កូរ៉េ ជប៉ុន និងបារាំងជាដើម។ ដោយឡែកចំពោះគុណភាពវិញ បើធៀបនឹងធ្យូងធម្មតាវាមានគុណភាពល្អជាង ឆេះងំបានយូរ មិនផ្ទុះ គ្មានផ្សែង និងមិនប្រឡាក់ជាប់ដៃនោះឡើយ។
ជាមួយគ្នានេះ លោកក៏បានបង្ហើបប្រាប់ពីផលលំបាកនៅក្នុងកិច្ចដំណើរការអាជីវកម្មផងដែរថា ចំពោះកត្តាប្រឈមដែលលោកបានជួបប្រទះកន្លង គឺការស្វែងរកទីផ្សារ ព្រោះការផ្គត់ផ្គង់ធ្យូងអនាម័យនៅលើទៅផ្សារមានច្រើន ហើយអ្នកគាំទ្រនៅមានកម្រិត។ អ្វីដែលកាន់តែលំបាកខ្លាំងគឺចាប់តាំងពីកើតមានវិបត្តិជំងឺកូវីដ-19ដែលធ្វើឱ្យតម្រូវការប្រើប្រាស់ធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុករហូតលោកត្រូវបង្ខំចិត្តកាត់បន្ថយការផលិតមកនៅត្រឹម10-15 តោនក្នុង1ខែដែលខុសពីផែនការដែលបានរំពឹងទុកយ៉ាងតិចចំនួន30តោនក្នុង1ខែ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកក៏បានបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យផងដែរថា នៅថ្ងៃខាងមុខលោកនឹងព្យាយាមពង្រីកអាជីវកម្មមួយនេះឲ្យកាន់ធំដែលអាចមានលទ្ធភាពផលិតបានធ្យូងអនាម័យឲ្យបានកាន់តែច្រើនដែលអាចផ្គង់ផ្គត់តម្រូវប្រើប្រាស់បានទាំងក្នុងស្រុក និងអាចនាំចេញទៅបរទេសបាន ហើយក៏ជាការបង្កើតឱកាសការងារច្រើនកន្លែងសម្រាប់បងប្អូនប្រជាជនខ្មែរផងដែរ៕