មេរៀន និងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុតាមកម្រិតសិក្សា ដែលមនុស្សភាគច្រើនតែងមើលរំលង
ភ្នំពេញ ៖ តាំងពីថ្នាក់មត្តេយ្យរហូតដល់មហាវិទ្យាល័យ គ្រប់ដំណាក់កាលនៃការសិក្សានៅសាលាត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីរៀបចំឲ្យកុមារ ក៏ដូចជាអ្នកសិក្សាទទួលបានភាពជោគជ័យពេញមួយជីវិត។ ដោយឡែកការសិក្សាអំពីហិរញ្ញវត្ថុគឺជាផ្នែកមួយដែលអាចជះឥទ្ធិពល ជាពិសេសដល់កុមារក្នុងរយៈពេលវែង។
ខាងក្រោមនេះជាវិធីបង្កើនចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុតាមកម្រិតសិក្សា ដែលយើងអាចរៀនអំពីប្រាក់តាំងពីកុមារភាពដល់ពេលពេញវ័យ ដោយវិធីនេះត្រូវបានណែនាំដោយអ្នកជំនាញនៅធនាគារអាមេរិចកាំង។
បឋមសិក្សា៖ ផ្តោតលើមូលដ្ឋានដូចជាទុកដាក់សន្សំប្រាក់បន្តិចបន្តួច និងរៀបចំផែនការរបៀបចាយលុយ។ នៅពេលក្មេងៗចាប់ផ្តើមរៀនគណិតវិទ្យាដំបូងៗ អាណាព្យាបាលឬគ្រូអាចណែនាំក្មេងៗអំពីគំនិតនៃការបង្កើតផែនការចំណាយ។ អនុវត្តមេរៀនទាំងនេះទៅលើប្រដាប់ក្មេងលេង ឬរង្វាន់ដែលពួកគេចង់បាន ហើយបង្រៀនពួកគេឱ្យសន្សំលុយទុករហូតទាល់តែពួកគេមានលទ្ធភាពទិញតុក្កតាក្នុងក្តីស្រមៃរបស់ពួកគេ។
អនុវិទ្យាល័យ៖ មេរៀនគណិតវិទ្យាដែលទាក់ទងនឹងការចំណាយអាចត្រូវបានអនុវត្តក្នុងការសម្រេចចិត្តក្នុងជីវិតពិត និងការបង្កើតគម្រោងថវិកា ដូចជាការពិចារណាមុនទិញអ្វីមួយ។ ក្នុងកម្រិតអនុវិទ្យាល័យនេះក្មេងមួយចំនួនអាចមានលទ្ធភាពសន្សំប្រាក់ អាចដើរផ្សារជាមួយមិត្តភក្តិរបស់ពួកគេ ដូច្នេះអាណាព្យាបាលគួរលើកទឹកចិត្តឬសិស្សានុសិស្សខ្លួនឯងគួរព្យាយាមប្រើប្រាស់ទ្រឹស្តីគណិតវិទ្យាក្នុងសាលានៅពេលដើរផ្សារទិញទំនិញ ដូចជាគណនាថ្លៃទំនិញដែលមានបញ្ចុះតម្លៃ និងបូកសរុបការចំណាយប្រចាំខែជាដើម។
វិទ្យាល័យ៖ នៅពេលភាពពេញវ័យចាប់ផ្តើមខិតមកជិត សិស្សវិទ្យាល័យគួរស្វែងយល់ពីមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃពិន្ទុឥណទាន ប័ណ្ណឥណទាន ការវិនិយោគ ការសន្សំសម្រាប់ការចូលនិវត្តន៍ ភាពជាម្ចាស់ការ និងអ្វីៗជាច្រើនទៀត។ ធ្វើដូចនេះ នៅពេលបញ្ចប់កម្រិតវិទ្យាល័យ យុវវ័យអាចចាប់ផ្តើមអនុវត្តមេរៀនទាំងនោះ។ សិស្សវិទ្យាល័យក៏គួរតែរៀនដោយខ្លូនឯងអំពីប្រាក់កម្ចីសិក្សាសម្រាប់សិស្ស (student loans)ផងដែរ ព្រោះការវាជួយឲ្យការសម្រេចចិត្តទៅលើស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុនៃការចូលរៀនថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យកាន់តែល្អប្រសើរ និងអាចប្រើប្រាស់បំណុលបានត្រឹមត្រូវ។
បន្ថែមពីនេះ ប្រសិនបើសិស្សវិទ្យាល័យមានការងារធ្វើ ទោះបីជាវាគ្រាន់តែជាការងារក្រៅម៉ោងក៏ដោយ វាអាចមានប្រយោជន៍ក្នុងការពិភាក្សាអំពីពន្ធ និងវិធីគ្រប់គ្រងប្រាក់ចំណូលក្នុងពេលជាមួយគ្នា។ វាជួយពង្រឹងចំណេះដឹងក្នុងការបង្កើតថវិកាប្រកបដោយតុល្យភាពនិងត្រឹមត្រូវនាពេលអនាគត។
មហាវិទ្យាល័យ៖ និសិត្សគួរបង្កើតពិន្ទុឥណទានដោយបើកគណនីកាតឥណទាន ដើម្បីងាយស្រួលសម្រេចគោលដៅនៅពេលក្រោយ ដូចជាការទិញផ្ទះជាដើម។ ជាមួយនឹងការងារអាជីពដែលនឹងចូលមកដល់ប៉ុន្មានឆ្នាំទៀត កម្រិតមហាវិទ្យាល័យក៏ជាពេលដ៏ល្អដើម្បីចាប់ផ្តើមរៀបចំគម្រោងថវិការ បង្កើតកញ្ចប់ប្រាក់សម្រាប់គ្នាអាសន្ន ឬសូម្បីតែរៀនសូត្របន្ថែមអំពីការវិនិយោគ។