ទីប្រជុំជនផ្សារជាច្រើនទីតាំងទៀតក្នុងរាជធានីភ្នំពេញអាចនឹងត្រូវបន្តបិទ
ជាមួយនឹងវិធានការនៃការបិទខ្ទប់រាជធានីភ្នំពេញនៅពេលបច្ចុប្បន្នដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលនៃជំងឺ​ដ៏​សាហាវ​កូវីដ-19 ដែលកំពុងបន្តការឆ្លងរាប់រយនាក់ក្នុង​មួយថ្ងៃ​នោះ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ និងអាជ្ញាធរខណ្ឌនីមួយៗ បានសម្រេចបិទផ្អាកដំណើរការផ្សារបណ្តោះអាសន្នសរុបជិត20ទីតាំង ហើយនឹងអាចបន្តបិទផ្សារ​ផ្សេងៗ​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ប្រសិនបើរកឃើញមានអ្នកឆ្លងថ្មីនៅក្នុងតំបន់ ។
អ្នកនាំពាក្យសាលារាជធានីភ្នំពេញ លោក ម៉េត មាសភក្ដី ​បានប្រាប់ AMS ថាការបិទទីរួមផ្សារ​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនេះក៏ព្រោះតែមានការ​ឆ្លងរាលដាលពី​អាជីវករ សន្ដិសុខ និងអតិថិជនជាបន្តបន្ទាប់ ដូច្នេះជាការទប់ស្កាត់បន្ទាន់កុំឱ្យមានការចម្លងដល់ប្រជាពលរដ្ឋដទៃទៀតគឺមានតែជម្រើសបិទ ឬផ្អាកដំណើរការ​ជា​បណ្តោះ​អាសន្នសិន។
“ជាប្រចាំថ្ងៃទោះជាមនុស្សនៅផ្ទះមិនធ្វើអីក៏ត្រូវការហូប ​បើត្រូវការហូប គឺត្រូវទៅទីផ្សារ។ អ៊ីចឹងទីផ្សារណាដែលត្រូវបាន​បិទ កន្លែងហ្នឹងពិតជាមានឆ្លងច្រើន ​ហើ​យ​យើងត្រូវតែបង្ខំចិត្តបិទ ព្រោះជីវិតវាសំខាន់ខ្លាំងជាងរឿងហូបចុកនឹងទៅទៀត ពិ​សេសជា​កន្លែងដែល​ប្រមូលផ្តុំគ្នាងាយមានហានិភ័យខ្ពស់បំផុត”
ជាមួយនឹងការបញ្ជាក់ខាងលើនេះ លោក ម៉េត មាសភក្ដី ក៏បានបង្ហាញពីទិន្នន័យចំនួនផ្សារសំខាន់ៗដែលត្រូវបានបិទបណ្តោះអាសន្នដូចមាននៅខាងក្រោម ៖
-ផ្សារអូរឫស្សី ជា​មជ្ឍមណ្ឌល​លក់ទំនិញដ៏ធំ​នៅ​ក្រុង​ភ្នំពេញ។ ​មាន​ពាក់ព័ន្ធ​អាជីវករ សន្តិ​សុខ​ផ្សារ សរុបជាង 413នាក់ ឆ្លង​កូវីដ-19 ក្នុងចំណោមអាជីករ​ផ្សារ​ជាង 7000 នាក់។
-ផ្សារ​ចាស់ មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​តំបន់​ប្រជុំជនទេសចរណ៍ក្បែរ​ព្រះបរមរាជវាំង គិតចាប់ពីថ្ងៃទី4ខែមេសា ដល់15 ខែមេសា ឆ្នាំ2021 មានអាជីវករ 28នាក់ ឆ្លង​កូវីដ-19 ខណៈកា​រធ្វើតេស្តរក​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​ជា​ច្រើន​ទៀតនៅតែ​បន្ត។
-ផ្សារដើមគ ជាផ្សារ​បោះដុំបន្លែ​ដ៏ធំ​នៅក្រុង​ភ្នំពេញ ក្រោយ​ការ​ប្រកាស​ក្រោយការធ្វើតេស្តមាន​អាជីវករ ​និង​សន្តិសុខ​213 នាក់(គិតត្រឹមថ្ងៃ19-04-21)ឆ្លង​កូវីដ អាជ្ញាធរ​បាន​ប្រកាស​ផ្អាកបិទផ្សារ ជា​បណ្តោះ​អាសន្ន។
-ផ្សារនាគមាស ជាផ្សារ​បោះដុំបន្លែ​ដ៏ធំ​នៅជាប់ផ្សារដើមគរក្រុង​ភ្នំពេញ អ្វី​គួរ​ឱ្យព្រួយ​បារម្ភ​ ផ្សារ​ដែល​បោះដុំបន្លែនេះ ក៏មាន​មនុស្ស​មក ​តាម​ខេត្ត​ក្រុង​ចេញ​ចូល ហើយ​ក្រោយ​ផ្ទុះមាន​អ្នក​ឆ្លងទ្រង់ទ្រាយធំ គួរ​ឱ្យ​បារម្ភអាច​មាន​អ្នក​ប៉ះពាល់ច្រើននាក់។ ខណៈកា​រធ្វើតេស្តមានអាជីវករ 90 នាក់ ឆ្លង​កូវីដ-19។
-ផ្សារបឹងត្របែកផ្លាហ្សា ​ក្រោយការធ្វើតេស្តមាន​អាជីវករ ​4 នាក់​មានវិជ្ជមានកូវីដ-19
-ផ្សារកណ្តាល ​ក្រោយការធ្វើតេស្តមាន​អាជីវករ ​48 នាក់ក្នុងចំណោមអ្នកធ្វើតេស្តចំនួន 423នាក់។